Koska Moision apukoulu tai ns. erityiskoulu on perustettu ?
Tunnen pari tyyppiä jotka ovat syntyneet 60-luvun lopulla ja he joutuivat Moisioon 70-luvulla.
Tunnen pari tyyppiä jotka ovat syntyneet 60-luvun lopulla ja he joutuivat Moisioon 70-luvulla.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Katso vuosiluku ensimmäisestä todistuksestasi, lienet ollut perustamisvuoden opiskelijoita? Vai osaatko vieläkään lukea numeroita?
Sä oot ilmiselvä moisku !!!
Mutta asiaan, eiköhän se samaan aikaan valmistunu hehtaarikoulun kanssa.
Mitäs Moisiosta, pianhan noita perustetaan ihan liukuhihnalta koko Suomeen näille Pikku-Osamille, jotka ovat jo reilusti alta kymmenenvuotiaina suuria johtajia ja etuoikeutettuja. Lukekaa Iltalehden toimittajan Tuula Malinin blogeista ja varsinkin niiden kommenteista, miten täällä näiden pikkuterroristien kautta koulutetaan naispuolisia erityisopettajia ja kouluavustajia. Osaavat haukkua rasisteiksi, jos ei tehdä niinkuin lapsoset haluavat, eikä vanhemmat puhu sanaakaan suomea, vaikka useimmat asuneet täällä jo yli kymmenen vuotta. Tähän me aitten hassaamme verorahamme.
Aloitti toiminnan niinisalon kansakoululla n.1972 tai 73. Opiskelijat tulivat kankaanpään alueelta ja alkuvaiheessa sinne osoitettiin paikka varsin heppoisin perustein kuten esim kampurajalka tai käsi. Voi noita aikoja ja järjen vähyyttä päätöksenteossa.
En tiedä tarkkaa vuotta mutta Nakelo (syntyny 80-luvun alussa) kävi Moisios koko peruskoulun joka tuntee Nakelon tietää mitä tarkoittaa Moisiolaisuus.
olisi sopinut Uunola.
Niin tai Hölmölä.
Koska on 70 syntyneiden moisiolaisten luokkakokous ???
Olisi mukava tavata vanhoja koulukamuja ja nähdä että paljonko on maistereita ja professoreita joukos....
Enpä oikein usko että Moision käyneistä on tullut maistereita, saatika proffia.....kai se silti mahdollista on periaatteessa.
Tunnen muutamia Moision käyneitä, osa työskentelee maatiloilla lomittajana, osa käy Työkeskuksessa, osa on lyöty sairaseläkkeelle pois työkkärin kirjoilta.
Ihme juttu silti kun moisiolaiset tulivat ammatti-instituuttiin kyllä ihan muiden mukana, mullakin oli metallipuolella yks moision mies luokkakaverina ja kyllä se paperit sai .
No pakko kai ne johonkin oli laittaa....
60-luvun lopulla alko.....
Eiköhän kaik, kankhoonpiäläiset oo moisiolaisia.
on todellakin.