Takassa on kipinäluukut. Haluaisin ottaa ne pois, jotta tulen näkisi paremmin.
Luukku on mallia tuollainen: http://www.pisla.fi/product_details.php?p=1112
Mutta kuinkas kipinäluukut saa irti? Saranoina näkyy olevan pyöreä ontto tappi, josta "puuttuu palanen". Eli ylhäältä katsottuna C:n muotoinen.
Kipinäluukun irrottaminen
12
9441
Vastaukset
- kyllä.ne.siitä.lähtee
Sorkkarauta tai rautakanki on hyvä apuväline kyseiseen tarkoitukseen.
Tietenkin jos olemaan kaasuhitsausvehkeet polttopillillä niin sitten vaan kylmästi polttaa luukut hitolle. - näinkait
nosta luukkua ylöspäin ja naputa vasaralla ylempää putkisokkaa ylöspäin,
älä kuitenkaan moukaroi niin että valukarmi menee p askaks - Sorkkaraudalla
Tai timpurin vasaralla,voi yrittää murtaa kipinäverkkojen korvat jos ei halua niitä säilyttää,tai tosiaan ne on putkisokkia,lyömällä tuurnalla.
Laita alempiin jotain irroitusöljyä edellisenä päivänä.
Tue luukun kehys tukevasti kiilaamalla välistä,jos sokka ei melkein itestään painu alas.siellä kuuluisi olla tilaa.
Tässä kohtaa olisi tosin tulisijamuurarin paikka?
Vaarana rikkoutua paikkoja oudokseltaan,koska luukun voi joutua irroittamaan,kiinnitysten kanssa voi tulla oma saikkaaminen.
Teen tuollaisen 80£ matkat. - mtg
Minä sahasin viime vuonna sokan rautasahalla poikki. Minuutti per luukku.
- mtg
Ja muuten on tosiaan mukavampi katsella tulta.
- Rautasahalla
Lyöntisokka,oikeasti?
- riippuu
mtg kirjoitti:
Ja muuten on tosiaan mukavampi katsella tulta.
kipinäverkkojen mallista,miltä näyttää?
Perinteiset,ohuet verkko-ovet,eivät näy juuri ollenkaan roihun palaessa.
Ne on kyllä lasiluukuilla hyvä olla,turvalliset laseille.Ja muutenkin kipinäsuojina. - raksaaja
Meillä tiilerin funkkis-kulma-laurissakin kipinäverkko.
Varaavaa tulisijaa ei koskaa käytetä lasi auki, joten en ymmärrä miksi verkko siinä on.
Takkaan voisi esim. puuta lisätä jopa ilman käsineitä, mutta vaikka lasiluukun saa kahvasta auki, kipinäverkon avaamiseksi pitää olla patalaput tai asbestikäsineet tms.
TODELLA TYHMÄÄ.
"turvalliset laseille"
Ihmettelen että miltä ne verkot laseja suojaa. Kun olen mättänyt pesän täyteen puuta ja sytytän päältä, en ole koskaan huomannut minkään hyökkäävän kohti lasia polton aikana. Deodoranttipulloja tulisijassamme ei polteta.
Jos lasille pitäisi olla verkko suojana sen olisi syytä olla yhdysrakenteinen lasiluukun kanssa. Nykyisellään se vain vaikeuttaa varaavan tulisijan käyttöä. - Näitäkin
raksaaja kirjoitti:
Meillä tiilerin funkkis-kulma-laurissakin kipinäverkko.
Varaavaa tulisijaa ei koskaa käytetä lasi auki, joten en ymmärrä miksi verkko siinä on.
Takkaan voisi esim. puuta lisätä jopa ilman käsineitä, mutta vaikka lasiluukun saa kahvasta auki, kipinäverkon avaamiseksi pitää olla patalaput tai asbestikäsineet tms.
TODELLA TYHMÄÄ.
"turvalliset laseille"
Ihmettelen että miltä ne verkot laseja suojaa. Kun olen mättänyt pesän täyteen puuta ja sytytän päältä, en ole koskaan huomannut minkään hyökkäävän kohti lasia polton aikana. Deodoranttipulloja tulisijassamme ei polteta.
Jos lasille pitäisi olla verkko suojana sen olisi syytä olla yhdysrakenteinen lasiluukun kanssa. Nykyisellään se vain vaikeuttaa varaavan tulisijan käyttöä.On sattunut että palava puu kaatuu/nojaa lasia vasten,halkeaa se.
Varaavaa takkaa tulee voida käyttää luukut auki(veto oltava hyvä)jolloin kipinäverkko estää kipinöiden lentämisen huoneeseen.
Siksikin verkko on erillinen ovi/ovet. - raksaaja
Vaikea keksiä syytä miksi varaavaa takkaa poltettaisiin lasiluukku auki.
Tulisija on suunniteltu optimaaliseen puunpolttoon ja lämmöntuottoon kun lasiluukku on kiinni.
Ehkäpä verkolla on ajateltu jätteiden polttajia? Esim. öljyä & muoveja poltettaessa paloilmaa tarvitaan enemmän kuin puuta poltettaessa... 8-P
- Luukkuuu
Alemmat putkisokat (niillekin löytyi nimi!) painuivat vasaran ja tuurnan kanssa syvyyksiin. Helposti lähtivät kipinäluukut näillä vinkeillä, ilman rälläkkää, hitsausvehkeitä ja sotkua.
Kiitos vinkeistä kaikille vastanneille. Nyt on kiva katsella tulta. - Eläkeläisinsinööri
Kysyin Narvilta sähköpostitse (Upon luukut). Tyttö soitti: avaamalla 90 asteen kulmaan verkon pitäisi lähteä. Toinen irtosi, kun käytin voimaa. Toisesta puolesta piti katkaista uloke. Samoin uuden laittaminen: toinen puoli meni voimalla, toisesta puolesta piti taivuttaa uloketappia pari milliä, että mahtui.
Nuo puheet putkisokasta taitavat koskea itse luukkua, ei kipinäverkkoa. Minulla verkko oli hieman kärsinyt, kun puut olivat palaneet liian lähellä verkkoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.
Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.3257758Viiimeinen viesti
Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill662186- 1771876
epäonnen perjantain rikos yritys
onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä161422- 1121297
Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"
Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie91271Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa
- Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 181701241RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.
Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j601210Kirjoitin sinulle koska
tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j411091Martina pääsee upeisiin häihin
Miltäs se tuntuu kateellisista. Anni Uusivirta on Martinan kavereita.2901029