Uusi kukkavarsi

amatöörl

Ensimmäinen (perhos)orkideani on kasvattamassa uutta vartta. Pituutta jo 50cm ja varsi osoittaa lähes vaakatasossa ikkunaa kohti. Hölmö kysymys; miten varren saa taivutettua pystyasentoon kukkakeppiin kiinnitettäväksi? Varsi on sen verran jämäkkä, että tuntuu kuin se katkeaisi, jos sitä alkaa väkisin vääntämään ylös päin.
Pitääkö tuota alkaa vähitellen taivuttamaan esim. jonkun narun avulla?

Vai riittäisikö niinkin yksinkertainen temppu, että kääntää kukan 180 astetta ympäri? Kukka ja sen lehdet ovat melko kallellaan ikkunan suuntaan minkä takia haluttaisi muutenkin kääntää se ympäri, mutta ymmärtääkseni orkidea ei kovin paljoa pidä ylimääräisestä kääntelystä(?).

Toisaalta tekisi mieli antaa vain kasvaa vapaasti niin kuin se itse haluaa, mutta kohta tulee ikkunakin vastaan ;)

3

418

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ifdhsoipghiop

      Mä kääntelen eikä ne oo siitä koskaan harmistunu. Ehkäpä ne on tottunu ku roudaan kaikki välillä suihkuunkin. =)

      • amatöörl

        Heh, ehkäpä tuota kääntämistä uskaltaisi kokeilla. Uudet nuput jo sellaisia herneen kokoisia, niin ei tiedä onko sillä joku herkkäkin vaihe meneillään.


    • Ei ne niin herkkiä ole, mulla yks tippu lattiallekin ja survoin takasin purkkiin, katkeamatta säilyneen varren kukinta jatkui normaalisti.
      Vastaisen varalle pidä aina tukikepit paikoillaan ja kiinnitä kukkavarsi keppiin sitä mukaa, kun se kasvaa pituutta. Vanhoja varsia ei kannata leikata pois, ennen kuin kuihtuvat, niihin voi tulla uusi kukinta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      5
      2945
    2. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      115
      2834
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      24
      2704
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      45
      2578
    5. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      79
      2434
    6. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      38
      2349
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      10
      2274
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      77
      1908
    9. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      196
      1772
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      134
      1685
    Aihe