Tervehdys!
Missä mättää kun vuoden 2005 A4 1.8T quattro kuluttaa öljyä tikun ylärajasta siihen että auto pyytää öljyä noin 2000km matkalla? Auto ei savuta eikä vuoda maahan öljyä. Muuten auto toimii niinkuin pitääkin. Erityyppistä öljyäkö? Nyt on Castrolin longlife öljyt sisällä.
Missä mättää kun vuoden 2005 A4 1.8T quattro kuluttaa öljyä tikun ylärajasta siihen että auto pyytää öljyä noin 2000km matkalla? Auto ei savuta eikä vuoda maahan öljyä. Muuten auto toimii niinkuin pitääkin. Erityyppistä öljyäkö? Nyt on Castrolin longlife öljyt sisällä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tarkista turbon välykset, on tuommonen puolen tunnin homma ainakin kun tietää mitä tekee.
Eli ota turbolle tuleva imuletku irti ja kokeile sormin akselin päästä välykset, akselin pituussuunnassa ei saisi olla juuri mitään välystä, poikkisuunnan välystä on aina jonkinverran niin että tunteekin selvästi, mutta ei tietenkään niin saa olla että siivet reunoille kolisee. Jos pituussuunnan välystä niin eiköhän syy sitten tässä ole. Hommassa kannattaa ottaa oikea etuvaloumpio irti niin on paremmin tilaa touhuta.
Turbo voi kyllä syödä joskus öljyä vaikka välyksiä ei juuri ole, mutta harvemmin.
Muuta varsinaista yleistä öljynsyönti paikkaa näissä ei yleensä ole vaikka olisi kohtuu paljon ajettu, omani 325tkm ajettu vie abbout litran reilulla kymppitonnilla. Toki jollain ajomäärällä alkavat varmasti esim. venttiilien varret sitten falskaamaan enempi. Ulospäin olevat vuodot saa olla melko pahoja että kuitenkaan paljoa kuluisi ja näkyisivätkin sitten varmasti, tyypillinen vuotokohta näissä on venttiilikopan tiiviste joka tiputtelee pakosarjan päälle ja täyttää sytytyspuola/tulppien kolot öljyllä.
Mutta taas sama ohje kuin aiemminkin eli täällä ei paljoa kannata asioista kysellä ja katsella vaan muilta laadukkaimmilta palstoilta esim: http://www.audiclub.fi/audifinns/
Kiitos fiksusta vastauksesta. Pitää pyytää tarkastamaan tuollainen asia... kiitos.
Ei V.A.G moottoreiden öljykulutus oli vika vaan ominaisuus.
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1432660380223.html
Männät vaihtoon.Ei muu auta
Mitähän järkeä kommentoida tänne mitään kun ei ymmärrä ko. asioista mitään, linkin jutussakin kyse aivan eri moottorista kuin mistä puhe.
Eli 1,8T ei ole normaalisti öljysyöppö toisin kuin TS(F)I -koneet
Ei mikään! Ne on rakennettu tuollaisiksi. Mee vessan peilistä kattoon, mikä mättää.
Audi on siis vähän kuin Formula ykkönen: Kun päivän korjaa, saa tunnin ajaa.