Migreenin jälkeiset oireet

Minkälaisia oireita teillä on kohtauksen jälkeen, eli sitten kun särky on loppunut tai seuraavina päivinä? mitä lääkettä käytät?

Itselläni on kohtauslääkkeinä imigran sumute ja jos se ei auta tai kohtaus uusiutuu niin otan Migardin.
Ongelmanani on se, että varsinkin kun olen ottanut Migardin niin minulla lakkaa vatsan toiminta, joten seuraavina päivinä ihan kamala ummetus, vatsakipu ja lievä kuumeilu. Lisäksi minulla on Migardin ottamista seuraavina päivinä todella epätodellinen olo, pää on sekava ja meinaan saada paniikkikohtauksia. Onko muilla mitään samantyyppistä?
3316
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

En syö triptaaneja migreniini kun olen tostaiseksi pärjännyt normaaleilla särkylääkkeillä kohtauksen alkuvaiheessa otettuna. Yleensä kun migreeni hellittää ja loputkin merkit siitä haihtuu, niin minulla on tosi energinen ja jotenkin "puhdistunut" olo. Saan kauheasti aikaan asioita, alan tiskaamaan ja siivoamaan yms..

Äänestä

Käytän Imigrania kohtauksiin, joita on onneksi harvoin.
Nykyisin se aiheuttaa hieman huonoa oloa, mutta se menee nopeasti ohi ja on pienempi paha kuin päänsärky tai se usva, jota pään outous aiheuttaa.

Kun migreeni poistuu, olo on kuin uudesti syntyneellä ja energiaa riittää ja suunnitelmia pursuaa.

Äänestä

Alkaako kenelläkään muulla migreeni niin, että nenä menee tukkoon ja vähitellen tukkoisuutta leviää kaulaan ja rinnan alueelle. Tämä menee nopeasti ohi, mutta sen jälkeen tulee päänsärky , ei kovin kova, samalla lievää pahoinvointia ja väsymystä. Seuraava päivä on vähän kuin olisi krapulassa ja on vetämättömyys olo?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miggeriini kirjoitti:

Minkälaisia oireita teillä on kohtauksen jälkeen, eli sitten kun särky on loppunut tai seuraavina päivinä? mitä lääkettä käytät?

Itselläni on kohtauslääkkeinä imigran sumute ja jos se ei auta tai kohtaus uusiutuu niin otan Migardin.
Ongelmanani on se, että varsinkin kun olen ottanut Migardin niin minulla lakkaa vatsan toiminta, joten seuraavina päivinä ihan kamala ummetus, vatsakipu ja lievä kuumeilu. Lisäksi minulla on Migardin ottamista seuraavina päivinä todella epätodellinen olo, pää on sekava ja meinaan saada paniikkikohtauksia. Onko muilla mitään samantyyppistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu