sähköasentaja vai prosessinhoitaja

Sähköasentajaksi vai prosessinhoitajaksi aikuispuolelle?. Minulla on kumpaakin koulupaikka ,mutta toinen pitäis vaan valita. Kumpaa te suosittelette ja miksi?
6366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Sähköasentajaksi, sillä omaa paremmat työnäkymät. Prosessinhoitajaksi pääsee nykyään vain suhteilla, eli ellei jo sukulaisia löydy jostain firmasta samoissa hommissa niin ei oikein ole mahkuja päästä töihin. Varsinkin kun jatkuvasti nyt ajettu firmoja alas niin ei ole kannattavaa kouluttautua prosessinhoitajaksi. Toki prosessinhoitajan hommat on kyllä mukavampaa ja rennompaa (olin yhden kesän töissä, joten oman kokemuksen perusteella voin sanoa) sekä palkka on hyvä duunarintasoisesta työstä, mutta jos töitä ei ole tarjolla niin sitten ei ole.

Äänestä
  • Prosessinhoitajaksi, Sillä esim Neste ja Borealis kilpilahdes Porvoosta tulee palkkaamaan monta operaattoria nyt lähivuosina ,kun siellä on lähteny ja tulee lähtemään paljon eläkkeelle työntekijöitä.

    Äänestä

  • operaattori86 kirjoitti:

    Prosessinhoitajaksi, Sillä esim Neste ja Borealis kilpilahdes Porvoosta tulee palkkaamaan monta operaattoria nyt lähivuosina ,kun siellä on lähteny ja tulee lähtemään paljon eläkkeelle työntekijöitä.

    Ongelma tässä on se, että Suomessa on annettu jo niin monelle prosessinhoitajalle kenkää, että vastavalmistuvat saavat tapella melkoisesti näiden kokeneiden prosessinhoitajien kanssa. Eli vaikka pari yritystä rupeasi palkkaamaan uusia työntekijöitä niin faktahan on, että kokemattomat eivät vain ole lähimaillekkaan samalla viivalla, eli työllisyysnäkymät ovat erittäin heikot.

    Prosessinhoitajan työ muutenkin on aikalailla semmoista, että jos saa jalan oven väliin niin ei sitä todennäköisesti vaihdeta työpaikkaa. Kyseisellä alalla kun ei hirveämmin voi itse yritystä perustaa, kuten esim. sähköasentaja voisi, joten parempi vain pysyä siinä työssä mikä saadaan.

    Kuulin myös tuossa tutulta, että oli kesällä eräs henkilö pyrkinyt juuri prosessinhoitajaksi ja hakutilanteessa oli ollut hirveä määrä hakijoita ja oli ihme, että sai paikan. Ja mitä MOLista katoin niin 4 kokopäiväistä prosessinhoitajan paikkaa näyttäisi olevan koko Suomessa tarjolla. Että melkoiset kilpailut tulee olemaan vastavalmistuvilla.

    Äänestä

  • aika paljon ratkasee mihin pääsee työharjoitteluun ja miten siellä se jakso menee.


    lue toi linkki
    http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/metsä/metsäteollisuudessa-pian-pula-prosessinhoitajista-1.125662

    "Nuorille pitäisi painottaa, ettei tämä ole auringonlaskun ala vaikka niin on väitetty."

    Äänestä

sähköasentaja

Äänestä

prosessinhoitajaksi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


opiskelija88 kirjoitti:

Sähköasentajaksi vai prosessinhoitajaksi aikuispuolelle?. Minulla on kumpaakin koulupaikka ,mutta toinen pitäis vaan valita. Kumpaa te suosittelette ja miksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu