Jos eli kun lapsemme ei voi peruskoulussa päästä uskonnon opetuksen sijaan elämänkatsomustiedon opetukseen sen takia että hänet on vauvana kastettu eli on nytsiteen kirkon jäsen, erotaan sitten kirkosta ja erotetaan penskakin.
Tulee ehkä vähän kalliiksi kirkolle. Mutta perheellemme tämä vapaus valita päin vastoin säästää rahaa.
No erotetaan sitten
10
205
Vastaukset
- MinullekinTuliMieleen
Ketä kiinnostaa? Muuttakaa samantien Iraniin. Siitä vasta säästöä kertyykin.
- ettämitä
Siellähän se uskonnonopetus vasta pakollista onkin, toisin kuin sivistysmaissa.
Suomessa ois kyllä aika ajaa alas koko vakaumuksellinen uskonnonopetus kouluissa. Sitä saa antaa vanhemmat sitten lapsilleen miten lystää. Pyhäkoulut, koraanikoulut... laittakoon vanhemmat lapsensa noihin tai vastaaviin jos haluavat lapsille tunnustuksellista uskonnonopetusta.
Yleissivistävän koululaitoksen tehtäviin ei kuulu satujen väittäminen todeksi. - Jaakopinpoikainisä
ettämitä kirjoitti:
Siellähän se uskonnonopetus vasta pakollista onkin, toisin kuin sivistysmaissa.
Suomessa ois kyllä aika ajaa alas koko vakaumuksellinen uskonnonopetus kouluissa. Sitä saa antaa vanhemmat sitten lapsilleen miten lystää. Pyhäkoulut, koraanikoulut... laittakoon vanhemmat lapsensa noihin tai vastaaviin jos haluavat lapsille tunnustuksellista uskonnonopetusta.
Yleissivistävän koululaitoksen tehtäviin ei kuulu satujen väittäminen todeksi.Millainen on vakaumuksellinen uskonnonopetus?
Perehdytä meidät siihen, koska olemme lukeneet koulussa vain koulun uskonnontunnin kirjaa. Ja tehneet siitä läksyt. - Humanisti-vapari
Jaakopinpoikainisä kirjoitti:
Millainen on vakaumuksellinen uskonnonopetus?
Perehdytä meidät siihen, koska olemme lukeneet koulussa vain koulun uskonnontunnin kirjaa. Ja tehneet siitä läksyt.Uskonnonopetuksen pitäisi olla "tunnustuksetonta", ensi lukuvuonna "sitoutumatonta". Käytännössä uskonnnon oppeja opetetaaan totena, varsinkin juuri pikkulapsille.
Toinen asia on, että opetuksen lisäksi koulut usein järjestävät tunnustuksellista uskonnonharjoitusta, kuten jumalanpalveluksia kirkossa. Lisäksi on ev.lut. seurakunnan pappien pitämiä aamuharrtauksia tiheään tahtiin.
Koulun lakisääteisiin tehtäviin ei kuulu uskonnonharjoitus, mutta silti rehtorit ja opettajat käyttävät työaikaa sellaisiin, järjestämiseen ja "valvomiseen", palkkakusannuksina yli 10 miljoonaa euroa kirkossa istumiseen... Vaikka ei kuulu koulun ja opetajan työtehtäviin lain mukaan. Korruptiota? - muistathan
Humanisti-vapari kirjoitti:
Uskonnonopetuksen pitäisi olla "tunnustuksetonta", ensi lukuvuonna "sitoutumatonta". Käytännössä uskonnnon oppeja opetetaaan totena, varsinkin juuri pikkulapsille.
Toinen asia on, että opetuksen lisäksi koulut usein järjestävät tunnustuksellista uskonnonharjoitusta, kuten jumalanpalveluksia kirkossa. Lisäksi on ev.lut. seurakunnan pappien pitämiä aamuharrtauksia tiheään tahtiin.
Koulun lakisääteisiin tehtäviin ei kuulu uskonnonharjoitus, mutta silti rehtorit ja opettajat käyttävät työaikaa sellaisiin, järjestämiseen ja "valvomiseen", palkkakusannuksina yli 10 miljoonaa euroa kirkossa istumiseen... Vaikka ei kuulu koulun ja opetajan työtehtäviin lain mukaan. Korruptiota?Kenenkään ei ole pakko uskoa mihinkään, vaikka kuinka opetetaan.
- Ehjä
Ilmeisesti teidän koulussa ei opeteta elämänkatsomustieteitä.
Elämänkatsomustahan opetetaan vain heille joilla ei ole uskonnollista katsomusta.Kyllä Suomessa on paikkakuntia joissa peruskouluissa opetetaan,aivan kuin lukioissakin.(Jos ajattelet lapsellesi parasta,etkä halua odottaa lapsesi omaa päätöstä eli valintaa).Elämänkatsomustieteet ovat tulleet vasta peruskoulussa, lukiossa,teinin omana valintana./6 luokkaa ala-koulussa uskonnon-opetusta/.Monessa Kunnassa ,kustannuskysymys.Tällainen kysymys tulee esittää kunnan päättäjille ,koulu toimii annettujen ohjeiden mukaan.- Humanisti-vapari
Elämänkatsomustieto eli ET on usein myös elämänkatsomustaitoa, koska oppitunneilla asioista keskustellaan oppilaslähtöisesti. ks. myös et-opetus.fi -sivusto.
- Humanisti-vapari
Tässä perusteltu kannanotto. Tärjkeä näkökohta on, että Lapsiasiavaltuuteun tomisto katsoo nykytilanteen olevan perusoikeuksiin kuuluvan ihmisten yhdenvertaisuuden vastainen: http://vapaa-ajattelijat.fi/wp-content/uploads/2015/10/Val-ja-Hum-ET-aloite-s2015.pdf
- missäovat
lapsen oikeudet; asuminen/ tapaamiset vanhempaansa
tuhat kertaa tärkeämpää kuin joku aloite uskonnosta/ elämänkatsomuksesta ym paskanjauhannasta.. - muotimuuttuu
missäovat kirjoitti:
lapsen oikeudet; asuminen/ tapaamiset vanhempaansa
tuhat kertaa tärkeämpää kuin joku aloite uskonnosta/ elämänkatsomuksesta ym paskanjauhannasta..Ei tuollaiset ole nyt muodissa. Nyt on muitia puhua elämänkatsomuksesta. Odotellan pari vuotta niin savu hälvenee ja tulee uusi muodikas aihe.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja2275531NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1325074Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku284878Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1282143- 4041827
Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova451710HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a901687Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann141627- 931343
Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3801317