Jos eli kun lapsemme ei voi peruskoulussa päästä uskonnon opetuksen sijaan elämänkatsomustiedon opetukseen sen takia että hänet on vauvana kastettu eli on nytsiteen kirkon jäsen, erotaan sitten kirkosta ja erotetaan penskakin.
Tulee ehkä vähän kalliiksi kirkolle. Mutta perheellemme tämä vapaus valita päin vastoin säästää rahaa.
No erotetaan sitten
10
195
Vastaukset
- MinullekinTuliMieleen
Ketä kiinnostaa? Muuttakaa samantien Iraniin. Siitä vasta säästöä kertyykin.
- ettämitä
Siellähän se uskonnonopetus vasta pakollista onkin, toisin kuin sivistysmaissa.
Suomessa ois kyllä aika ajaa alas koko vakaumuksellinen uskonnonopetus kouluissa. Sitä saa antaa vanhemmat sitten lapsilleen miten lystää. Pyhäkoulut, koraanikoulut... laittakoon vanhemmat lapsensa noihin tai vastaaviin jos haluavat lapsille tunnustuksellista uskonnonopetusta.
Yleissivistävän koululaitoksen tehtäviin ei kuulu satujen väittäminen todeksi. - Jaakopinpoikainisä
ettämitä kirjoitti:
Siellähän se uskonnonopetus vasta pakollista onkin, toisin kuin sivistysmaissa.
Suomessa ois kyllä aika ajaa alas koko vakaumuksellinen uskonnonopetus kouluissa. Sitä saa antaa vanhemmat sitten lapsilleen miten lystää. Pyhäkoulut, koraanikoulut... laittakoon vanhemmat lapsensa noihin tai vastaaviin jos haluavat lapsille tunnustuksellista uskonnonopetusta.
Yleissivistävän koululaitoksen tehtäviin ei kuulu satujen väittäminen todeksi.Millainen on vakaumuksellinen uskonnonopetus?
Perehdytä meidät siihen, koska olemme lukeneet koulussa vain koulun uskonnontunnin kirjaa. Ja tehneet siitä läksyt. - Humanisti-vapari
Jaakopinpoikainisä kirjoitti:
Millainen on vakaumuksellinen uskonnonopetus?
Perehdytä meidät siihen, koska olemme lukeneet koulussa vain koulun uskonnontunnin kirjaa. Ja tehneet siitä läksyt.Uskonnonopetuksen pitäisi olla "tunnustuksetonta", ensi lukuvuonna "sitoutumatonta". Käytännössä uskonnnon oppeja opetetaaan totena, varsinkin juuri pikkulapsille.
Toinen asia on, että opetuksen lisäksi koulut usein järjestävät tunnustuksellista uskonnonharjoitusta, kuten jumalanpalveluksia kirkossa. Lisäksi on ev.lut. seurakunnan pappien pitämiä aamuharrtauksia tiheään tahtiin.
Koulun lakisääteisiin tehtäviin ei kuulu uskonnonharjoitus, mutta silti rehtorit ja opettajat käyttävät työaikaa sellaisiin, järjestämiseen ja "valvomiseen", palkkakusannuksina yli 10 miljoonaa euroa kirkossa istumiseen... Vaikka ei kuulu koulun ja opetajan työtehtäviin lain mukaan. Korruptiota? - muistathan
Humanisti-vapari kirjoitti:
Uskonnonopetuksen pitäisi olla "tunnustuksetonta", ensi lukuvuonna "sitoutumatonta". Käytännössä uskonnnon oppeja opetetaaan totena, varsinkin juuri pikkulapsille.
Toinen asia on, että opetuksen lisäksi koulut usein järjestävät tunnustuksellista uskonnonharjoitusta, kuten jumalanpalveluksia kirkossa. Lisäksi on ev.lut. seurakunnan pappien pitämiä aamuharrtauksia tiheään tahtiin.
Koulun lakisääteisiin tehtäviin ei kuulu uskonnonharjoitus, mutta silti rehtorit ja opettajat käyttävät työaikaa sellaisiin, järjestämiseen ja "valvomiseen", palkkakusannuksina yli 10 miljoonaa euroa kirkossa istumiseen... Vaikka ei kuulu koulun ja opetajan työtehtäviin lain mukaan. Korruptiota?Kenenkään ei ole pakko uskoa mihinkään, vaikka kuinka opetetaan.
- Ehjä
Ilmeisesti teidän koulussa ei opeteta elämänkatsomustieteitä.
Elämänkatsomustahan opetetaan vain heille joilla ei ole uskonnollista katsomusta.Kyllä Suomessa on paikkakuntia joissa peruskouluissa opetetaan,aivan kuin lukioissakin.(Jos ajattelet lapsellesi parasta,etkä halua odottaa lapsesi omaa päätöstä eli valintaa).Elämänkatsomustieteet ovat tulleet vasta peruskoulussa, lukiossa,teinin omana valintana./6 luokkaa ala-koulussa uskonnon-opetusta/.Monessa Kunnassa ,kustannuskysymys.Tällainen kysymys tulee esittää kunnan päättäjille ,koulu toimii annettujen ohjeiden mukaan.- Humanisti-vapari
Elämänkatsomustieto eli ET on usein myös elämänkatsomustaitoa, koska oppitunneilla asioista keskustellaan oppilaslähtöisesti. ks. myös et-opetus.fi -sivusto.
- Humanisti-vapari
Tässä perusteltu kannanotto. Tärjkeä näkökohta on, että Lapsiasiavaltuuteun tomisto katsoo nykytilanteen olevan perusoikeuksiin kuuluvan ihmisten yhdenvertaisuuden vastainen: http://vapaa-ajattelijat.fi/wp-content/uploads/2015/10/Val-ja-Hum-ET-aloite-s2015.pdf
- missäovat
lapsen oikeudet; asuminen/ tapaamiset vanhempaansa
tuhat kertaa tärkeämpää kuin joku aloite uskonnosta/ elämänkatsomuksesta ym paskanjauhannasta.. - muotimuuttuu
missäovat kirjoitti:
lapsen oikeudet; asuminen/ tapaamiset vanhempaansa
tuhat kertaa tärkeämpää kuin joku aloite uskonnosta/ elämänkatsomuksesta ym paskanjauhannasta..Ei tuollaiset ole nyt muodissa. Nyt on muitia puhua elämänkatsomuksesta. Odotellan pari vuotta niin savu hälvenee ja tulee uusi muodikas aihe.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2082605
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo471785Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1461387Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol3401290Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3451244Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen251166Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe571103Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H131002- 55976
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S21883