Taivas ei ole vielä niskaamme pudonnut, vaikka matalalla näyttäytyy vähäinen marraskuun aurinko, mutta sentään näyttäytyy. Vaikeudet ovat voitettavissa....eilinen mennyttä oli huono päivä, tänään edessä taas uusi erilainen. Mielenkiintoista. " Joulu" -sanaa ei kannata viel mainitakaan, se tulee sitte kun se tulee.
Pimeimmät ajat ohi on, ohi on, ohi on....
sus.morsian
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Valoa on tuonut viiskuukautinen päähän pistoineen sekä kausijouluvalot. Emme jouluile kummemmin. Mielestäni turha juhla, lapsille tärkeä tosin ehkä lahjojen saannissa.
On ollut leuto kuiva syksy, epäilen näitä on hanget korkeat nietokset, ne on etelä-suomessa historiaa.
Terveisin jakolasku
Herätessäni 8 aikoihin reagoin minäkin valoon, ja niin heleältä tuntuvaan siniseen aamunkoittoon. Tietenkin 6 aikaan noustessa on kuin yö vielä, mutta kumma kyllä en pimeydestä myrskysateesta ja tuulesta huolimatta kärsinyt kaamoksesta lainkaan.
Päinvastoin oikeastaan, sade kun täällä ropisee keittiön ikkunaan, koin vain kodin lämmön, tekstiilien värit ja villahuovan polvillani oikein mukavina.
Eihän ole kuin hujaus niin tammikuun puolella ollaan,...ja kaikki valon aspektit saapuu jälleen:D Joten KUKKO KIEKUU nyt vaan!
Pahhaillaan meillä senverran kylmää että vastasatanut lumi pysyy maassa ja valostaa hiukan maisemaa.
Huomisen saderintaman ennustetaan lisäävän lumipeitettä muutamalla sentillä. Sekin voi jo liukastaa etenkin risteyksiä.
On kuulemma viimeisin lyhenevä viikko auringonvalon suhteen. Pimeä jatkuu yli joulun, mutta pilkuntarkasti auringonvalo ei enää vähene.
ihan kun olisi taas seviytynyt yhdestä kylmästä --vaikka vasta TAMMI- hELMIKUU SE VASTA ON OIKEA tALVI .
Meille tuli senverran lunta eilenja tänään --että sanoo saa. --
Heti on maisema valoisampi . --ja mielikanssa
U.M