Oletteko huomanneet kuinka ronskisti Vantaan Energia korottaa siirtohintoja tänä nollainflaation aikana? Ensi vuonna hinnanousua keskimäärin 7 %.
Aikasähkön käyttäjille on lisäksi tulossa yllätys, joka on piilotettu nettisivuhässäkkään ja pieneen tekstiin:
Ennen halvempi yösähkö oli päällä klo. 21-07 viikolla ja viikonloput menivät kokonaan yötariffilla. Ensi vuonna yösähkö on päällä joka päivä 22-07, tämä pätee myös viikonloppuisin eli esim. sunnuntaipäivä meneekin sitten ensi vuonna päivätariffilla.
Vantaalla nousee siirtohinnat
12
126
Vastaukset
- gfhgfgfdhfhsgfdg
Näinhän se on ollut muilla verkkoyhtiöillä iät ja ajat, vain Vantaalla ja Helsingin Energialla on ollu näitä omia sovelluksia aikasähkönsä suhteen..
- ahneudella
Mitenköhän on mahdollista muuttaa sopimusehtoja kesken sopimus kauden . Mulla määräaikainen sopimus yö sähköstä voimasta. Myyjä yhtiö muuttaa tariffin aikoja kesken sopimuskauden. Mielestäni selvä sopimus rikkomus.
sähköyhtiöiden ahneudella ei ole mitään rajaa, samaan aikaan pm sipilä vaatii nollalinjaa työntekijöiltä.- fsgfgdggfd
Myyjäyhtiö ja verkkoyhtiö on kaksi eri asiaa, verkkoyhtiö hallitsee myös mittareita, ei myyntiyhtiö.
- Eivoitajuta
No entäpä kuka korvaa kuluttajallekun sävkönsiiräjä (Vantaan energia) räpsäyttääkin "sähkönkulutuspiikistä johtuen?" yösähkön päälle vasta klo 23, kuitenkin palauttaen se seuraavana aamuna normaalisti klo 07. Minne katosi 1h ja kuka sen hyvittää kuluttajalle?
- dkjaskldhsadhj
Sähköä tulee just samalla tyylillä, ei se mihinkään "katoa". Yömittaus alkaa klo 22:00, vaikka esim varaajan kytkentä napsahtaisikin päälle porrastettuna vasta klo 22:59
- Vantaa_Energia_sucks
Sähkönsiirron kk-maksu 8e - mistä ihmeestä tuossa maksetaan? Sähkönmyyjillä kk-hinnat alimmillaan alle euron. Miksi siirrosta veloitetaan näin paljon?
Vantaan Energia ei näköjään halua tasata kulutuspiikkejä - jatkossa laitan kaikki koneet laulamaan kotiin tultua jolloin kovilla pakkasilla verkon kapasiteettia on kohta pakko lisätä kun kaikki alkavat toimimaan samoin. Todella järkevää toimintaa?- opelius
Sitä kannattaa kysyä suomalaiselta poliitikolita jotka oli sitä mieltä et kaapelit pitää kaivaa maahan.
- dadsadda
Onhan sulla siinä kiinteä sähköliittymä ja ylläpito, myös mittari kustannuksineen on verkkoyhtiön omaisuutta. Mietipä paljonko perusmaksua juoksi aikoinaan lankapuhelimesta, siis sillon, kun ne puhelinkoneetkin oli vielä puhelinyhtiön omaisuutta.....
- lisäätälläisiä
Onhan teillä rahaa rikkain paikka Suomessa,oikein kun on maksajia.....
- Ip68
Kotosähköä saa koko viikonlopun yötariffihintaan ja arkisin klo 20.00- 0700.
Ei vaikuta verkkoyhtiön tariffitohjaukset koska lasku tehdään kuten pörrssisähkössä jälkikäsittelyssä. Yöhinta n3,22ckwh- sdafghjk
Siis niinku mitä ihmettä selität?
- monopoliahan.tämä
Monopoliasemassa kun on, niin voi tehdä, mitä haluaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15820131Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant438400Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va546127SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1765752Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot284785Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124467HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.754383Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm764171"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153740Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.1071603