Ja taitaa pitää paikkansa. http://www.lappeenrannanuutiset.fi/artikkeli/345268-raju-vaite-rakennusmiehet-asentavat-lappeenrannan-uuteen-paloasemaan-kosteita
Kova väite raksamiehet
1
90
Vastaukset
- novähänkostee
Tämähän on ollut se perinteinen tapa rakentaa eli villoitetaan sateella, lyödään muovit päälle ja lämmöt täysille ja kehdataan väittää, että kyllä ne kuivuvat.
Länsiväylässä oli samanlaista asiaa erään rakennusmestarin suulla MM-kesänä 2006, jolloin vettä tuli enemmän kuin riittävästi.
Nykyään onneksi käyttävät telttakatteita rakennusten päällä, etteivät rakenteet pääse turhaan kastumaan - tosin välillä näkee rakennustyömaita, joissa villat ovat suojaamattomina säiden armoilla ja pahimmassa tapauksessa maanvaraisesti "varastoituina". Siitä sitten kosteaa villaa rakenteisiin ja avot - hometalo on valmis.
Rakennustarvikkeiden suojauskin on hyvin usein puutteellista - liian lähellä maata liian tiiviisti peitettyinä ilman tuuletusta, jolloin maasta nouseva kosteus viimeistään kastaa niin villan kuin tuhoaa puutavarankin. Surkuhupaisin oli eräs työmaa, missä sementtisäkit oli "suojattu" palalla muovia ja pari stemua päälle, mutta pihakivet taas oli pakattu huolellisesti korkeille lavoille, jotta varmasti pysyivät kuivina.
Että silleen vielä nyky-Suomessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012100Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2901899Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3411732Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2051584Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht981495- 321281
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941113Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671069- 511047
- 581038