Wetted surface WSM WSS

ORC kirjassa lukee n.21m2 WSM kohdalla, merkitseekö tämä kaikkea veneen veden alla olevaa pintaa? Eli mukana olisi myös köli ja peräsin?
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ilmeisesti tarkoitat jotain hyvin vanhaa IMS-mittakirjaa? Nykyisissä ORC-mittakirjoissa on WS, joka on märkäpinta-ala mittauskunnossa eli vene tyhjänä mukaanlukien peräsin ja köli.

Vanhoissa mittakirjoissa M viittasi mittauskuntoon ja S purjehduskuntoon eli sisälsi miehistön ja varusteet.

WS näyttää olevan 21 m2 Maxi 999:lle.

Äänestä
  • Kiitos, tämä selventää! Kyllä, mittakirja on vanhentunut 2001.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


maxi999 kirjoitti:

ORC kirjassa lukee n.21m2 WSM kohdalla, merkitseekö tämä kaikkea veneen veden alla olevaa pintaa? Eli mukana olisi myös köli ja peräsin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu