Mistä tietää, onko kana vanha

Pitkäheltta

Ostin kesällä viisi kanaa, myyjä sanoi kaikkien kanojen olevan vuoden vanhoja. Epäilin kuitenkin, koska yhdellä kanalla ei kasvanut ollenkaan helttaa ja yhdellä se oli pitempi kuin muilla. Heltattomalle kanalle ei ole vieläkään kasvanut helttaa, vaikka olemme saaneet poikasia joilla on jo pitempi heltta mitä alkuperäisellä kanalla, taitaa olla synnynnäinen vika että heltta ei kasva. Muutama päivä sitten kävin kanalassa ja huomasin, että pitkähelttaiselta kanalta on lähtenyt kaulasta höyheniä, se myös kulkee koko ajan kaula pitkänä. Sen heltta oli myös vaalentunut ja kutistunut. Kyse ei ole kuitenkaan sulkasadosta joten haluaisin tietää että mistä erottaa, että onko kana jo tulossa tiensä päähän?

6

872

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kana_farmari
    • kanaparkaha

      noor, joppe o pääsryhyn kanalahan entrisen omiistrajahan tieträmättähän, ja joppe o tehny helttaha hoiroahan,,,:((((

    • keitto_kana
    • luomumiiliii

      kana on tullut tiensä päähän, kun löytyy kuolleena. Vuoden vanhat kanat on tähän aikaan sulkasadossa, mutta jos näyttää sairaalta, niin sitten on sairas. Kanoille on harvoin muuta hoitoa kuin kalikalla päähän ja kaula poikki. Miten on, muniiko kanat? Sem että heltta vaalentunut ja kulkee kaula pitkällä, oletko kurkannut kurkkuun, ettei olisi jotain juuttunut ruokatorveen, ja jos on lemmikkikana, käytä eläinlääkärillä. Älä pelkää naurunalaiseksi joutumista, parempi se, kuin antaa eläimen kärsiä.

    • vanhakana

      Vanha kana munii harvemmin.....

    • frugytu

      Kanalat myy tietämättömille vanhoja kanoja jotka eivät enää muni tai jos munivat niin munivat samalla suolensa ulos. Vanhoista kanoista saavat näin paremman hinnan mitä saisivat teurastamolta, no onhan se sama uuden, tietämättömän ostajan ostaa kanansuikaleet kanalasta kuin ääs-marketista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      384
      10036
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      95
      6364
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      398
      6071
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      161
      4431
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      3738
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      87
      3308
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      93
      3265
    8. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      64
      3046
    9. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      7
      3028
    10. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      2972
    Aihe