Mistä tietää, onko kana vanha

Pitkäheltta

Ostin kesällä viisi kanaa, myyjä sanoi kaikkien kanojen olevan vuoden vanhoja. Epäilin kuitenkin, koska yhdellä kanalla ei kasvanut ollenkaan helttaa ja yhdellä se oli pitempi kuin muilla. Heltattomalle kanalle ei ole vieläkään kasvanut helttaa, vaikka olemme saaneet poikasia joilla on jo pitempi heltta mitä alkuperäisellä kanalla, taitaa olla synnynnäinen vika että heltta ei kasva. Muutama päivä sitten kävin kanalassa ja huomasin, että pitkähelttaiselta kanalta on lähtenyt kaulasta höyheniä, se myös kulkee koko ajan kaula pitkänä. Sen heltta oli myös vaalentunut ja kutistunut. Kyse ei ole kuitenkaan sulkasadosta joten haluaisin tietää että mistä erottaa, että onko kana jo tulossa tiensä päähän?

6

713

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kana_farmari
    • kanaparkaha

      noor, joppe o pääsryhyn kanalahan entrisen omiistrajahan tieträmättähän, ja joppe o tehny helttaha hoiroahan,,,:((((

    • keitto_kana
    • luomumiiliii

      kana on tullut tiensä päähän, kun löytyy kuolleena. Vuoden vanhat kanat on tähän aikaan sulkasadossa, mutta jos näyttää sairaalta, niin sitten on sairas. Kanoille on harvoin muuta hoitoa kuin kalikalla päähän ja kaula poikki. Miten on, muniiko kanat? Sem että heltta vaalentunut ja kulkee kaula pitkällä, oletko kurkannut kurkkuun, ettei olisi jotain juuttunut ruokatorveen, ja jos on lemmikkikana, käytä eläinlääkärillä. Älä pelkää naurunalaiseksi joutumista, parempi se, kuin antaa eläimen kärsiä.

    • vanhakana

      Vanha kana munii harvemmin.....

    • frugytu

      Kanalat myy tietämättömille vanhoja kanoja jotka eivät enää muni tai jos munivat niin munivat samalla suolensa ulos. Vanhoista kanoista saavat näin paremman hinnan mitä saisivat teurastamolta, no onhan se sama uuden, tietämättömän ostajan ostaa kanansuikaleet kanalasta kuin ääs-marketista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      247
      4639
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      77
      3086
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2473
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1813
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      81
      1470
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1295
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      958
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe