Halvat asunnot - kiinteistösijoittajien taloyhtiö?

kotia_vailla

Löysin 1960-luvulla rakennetusta kerrostalosta alkuperäiskuntoisen, pohjaratkaisultaan ihanan asunnon, joka on todella halpa alueeseen nähden. Talo on hyvällä paikalla koulujen ja palveluiden lähellä. Kävi ilmi, että asuntoa myyvällä ihmisellä on myynnissä samassa talossa kuusi muutakin huoneistoa. itse taloyhtiö on perustettu tänä vuonna, eikä historiaa näy isännöitsijäntodistuksessa. Sen tiedän, että monet asunnot ovat olleet vuokralla. Kaikki talon remontit ovat tekemättä, mikä ei vielä pelota, koska hinta on todella alhainen. Mutta tarjouksia ei silti ole juuri tullut.

Sitten kävi ilmi, että talosta on kaupan vielä isompi asunto huutokaupassa, ja sen hinta on vain kolmanneksen tuosta, jota itse katselin. Sellaiseen saisi tulla jo putki-, viemäri- ja julkisivurempat ja silti se ei olisi kallis. Mutta jotain epämääräistähän tuossa on. Talo on vuokratontilla ja vuokra on kova. Vuokraajan ja noita monia huoneistoja myyvän henkilön sukunimi on sama.

Voiko yksityinen ihminen omistaa kokonaisen taloyhtiön tontin, entä talon? Mistä saisin tietää, kenen hallussa muut asunnot ovat? Ja miksi ne eivät ole menneet kaupaksi noilla hinnoilla? Jokin aikapommi tässä varmaan on, mutta kun oma perehtyneisyys ei riitä, että saisin selville. Jotenkin sitä kuvittelisi, että sijoittajakin haluaisi säilyttää omaisuutensa arvon ja pitää siitä huolta...mutta jos taloyhtiön asiat ovat ihan retuperällä, niin vaarallinen ajatushan tuollaisen asunnon osto on.

1

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Velaton_asukas

      Tekemättömien remonttien pitäisi kyllä tässä tapauksessa pelottaa. Jos asunnot ovat poikkeuksellisen halpoja, saattaa olla ettei yhtiöllä ole riittäviä vakuuksia remonttilainoja varten. Remonttikustannuksethan voivat olla paljon suuremmat kuin talon nykyinen arvo.

      Ensimmäisen suuren remontin sattuessa voit siis joutua tilanteeseen, jossa osakkailta pitäisi löytyä rahoitus omasta taskusta. Ehkä sinulta löytyykin, mutta pääomistajan tilanne voi olla aivan toinen. Silloin remontit yksinkertaisesti jäävät tekemättä ja talo rappeutuu. Tämän tien päässä on purkutuomio, etkä yhden asunnon omistajana mahda asialle mitään.

      Keskittynyt omistus taloyhtiössä on aina vaarallista muiden kannalta. Kun tonttikin on saman omistajan tai hänen lähipiirinsä käsissä, tilanne on vielä pahempi. Tonttivuokralla voidaan rahastaa mielin määrin sopimalla asiat enemmistöomistajan kanssa.

      Asunto-osakeyhtiö on siitä ongelmallinen yhtiömuoto, että sen omistajilla on vastikevelvollisuus. Eikä siitä pääse eroon, jos ei löydä osakkeelleen ottajaa. Tilanne vaikuttaa jo nyt tältä kannalta vaikealta ja talon osakkeiden todellinen arvo saattaa olla negatiivinen. Miksi siis pistäisit oman pääsi silmukkaan, jonka kireydestä määrää joku muu?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      147
      3674
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      95
      3594
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3143
    4. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      17
      2490
    5. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      181
      2152
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      25
      1367
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      95
      1201
    8. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1051
    9. Jos elämäsi ihminen

      on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt
      Ikävä
      69
      988
    10. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      967
    Aihe