junalippujen osto bratislavaan

ömömömöi

Hei,

Kuinka helposti saa liput ostettua paikan päältä Wienistä Bratislavaan ja takaisin? Verkosta yritin ostaa mutta en onnistunut, oli jotenkin monimutkainen. Kuinkahan usein junat liikennöi suuntaansa?

Kiitos etukäteen.

2

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wien8

      Lippujen osto on hyvin helppoa. Ensin julkisilla päärautatieasemalle ja siellä lipputiskille ostamaan meno-paluu Bratislavaan. Junia menee noin tunnin välein ja taisi maksaa noin 15-20 euroa. Matka kestää noin tunnin ja junaa ei tarvitse vaihtaa ja ainakaan aiemmin kukaan ei tarkastanut passeja ym. Nykyisin ottaisin kyllä passin varulta mukaan. Jos lähtee aamulla ja tulee takaisin illalla, niin Bratislavassa ehtii hyvin kierrellä päivän. Bratislavan asema on aika ankea. Kun asemalta ulostullessa kääntyy heti vasemmalle ja kävelee jonkin aikaa, niin tulee vastaan pieni erillinen koppi, jossa myynnissä koko päivän lippuja julkiseen liikenteeseen. Varsinainen turisti-info on vanhassa kaupungissa ja liikkuminen turistialueella on helppoa, kunhan osaa jäädä oikealla pysäkillä pois.

    • ömömömöi

      Hei,

      Kiitos vastauksestasi. Junia kulkenee myös Bratislavasta Wieniin tunnin välein? Täytyy pistäytyä tuolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      85
      1848
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      82
      1690
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      51
      1360
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      47
      1275
    5. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1192
    6. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      119
      1163
    7. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      23
      962
    8. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      39
      935
    9. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      59
      932
    10. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      78
      915
    Aihe