Propecia/finasteridi + Rogaine-kokemuksia?

ghjukml

Tilasin juuri puolen vuoden satsin netistä (reseptillä) ja sen jälkeen tietenkin huomasin mm. Propeciahelp-sivuston, jossa käsiteltiin hoidon aiheuttamia ongelmia.

Kokemuksia? Miten on hiukset kasvaneet, ja onko muita ongelmia tullut? Pitäisiköhän sittenkin pysyä Rogainessa ja Revivogenissa, joka osaltaan alentaa hiuspohjan DHT-pitoisuutta, ilman että koko munat surkastuu tms. (?)

4

1313

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vghbnjkm

      Ajattelin kokeilla kuitenkin vain Propeciaa ja Nizoralia, Rogaine/minoksidiili hilseilyttänyt vain hoidetun alueen eikä mitään kehitystä kuukausiin. Ellei sitten Nizoral saa hilseilyä kuriin, jolloin minoksidiiliäkin voisi harkita. Tosin ei oikein kiinnosta lutrata sen kanssa aamuin illoin, jos ilmankin pärjäisi.

    • kohta_kalju

      Onko joku kokeillut näitä ducrayn? www.ducray.fi/tuotteet/hiustenlahto/ mulla hiuksia lähti yhdessä vaiheessa tukuttain, ton jälkeen vähemmän (tai sit vaan luulen)

    • Anonyymi

      Finasteridi eli Propecia aiheuttaa pitkäaikaiset tai pysyvät sivuvaikutukset. Pohjois-Amerikassa isot joukkokanteet menossa oikeudessa, googlatkaa. Puhutaan esim.kiveksien surkastumisesta, pysyvästä libidon menetyksestä ja pysyvästä rintojen kasvusta. Olen saanut ratkaisun miestyyppiseen hiustenlähtöön elintavoilla, muutamalla luontaistuotteella ja mainitsemasi Revivogen on ollut kaikkein paras tuote pitkällä aikavälillä.
      Jättäkää hyvät ihmiset ruokavaliosta pois vehnä!!! Ja pullat ym. ja vähentäkää sokerin ja punaisen lihan käyttöä!! Huomasin isot vaikutukset hiuksiin kun jätin vehnämössöt kokonaan pois.
      Revivogenia en voi kiittää tarpeeksi, siis niin hyvin on vaikuttanut, huolestuttava hiusten oheneminen loppui. Jonkun verran uusia kasvanut ja hiukset vahvistuneet, uutta kasvua erityisesti päälaella. Ja tärkein on se että kaljuuntuminen pysähtyi!
      Finasteridia olen kokeillut mutta selvät sivuvaikutukset.

    • Anonyymi

      Itse ostin finasteridin tuolta hiustenlähtö.fi sivuston kautta. Kohta vuosi takana käyttöä ja olen kyllä ollut tosi tyytyväinen. Ohimoille on jonkun verran tullut uuskasvua mutta erityisesti päälaki on joko tiheämpi tai sitten hiukset on paksuuntuneet.
      Sivuvaikutuksia ei pidä olla kenelläkään. Jos niitä tulee olet herkkä reagoimaan ja käytät liikaa. Ja jos olet herkkä reagoimaan riittää pienempi tai harvempi annostus. Lääkettä voi ottaa vaikka vain kerran tai kaksi viikossa ja katsoa riittääkö jo se. Ei kovin vaikeaa. 😊

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1907
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      711
      1299
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      100
      1039
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      908
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      904
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      761
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      652
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      69
      522
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      518
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      501
    Aihe