Opintolainasta ja sen saamisesta

Opiskelija17

Hei! Tarvitsisin neuvoja opintolainan saamisen ehdoista,tilanne siis tämä:
Olen 17 vuotias ja haluaisin hakea tuota opintolainaa samaan aikaan kuin opintorahaa koska tuo opintoraha on niin pieni 97e/kk mutta ongelma on se että voidaanko minulle myöntää opintolainaa kun minulla on ulosotossa velkaa 240e jotka aion maksaa pois viimeistään helmikuussa tarkastusmaksuja kaikki velat ovat ja minulle sanottiin että heti kun olen nuo velat maksaneet niin asiakastieto voi poistaa maksuhäiriö merkintäni,mutta nyt on vielä merkintä kun pitäisi hakea opintolainaa,kysyn siis estääkö tai vaikuttaako tuohon opintolainaan jota minulle kelan laskurin mukaan myönnettäisiin 260e/kk

4

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jerkkuvirkku

      jos kela ei myönnä, niin oikaisuvaatimusta perään. jos pankki ei tämänkään jälkeen myönnä lainaa niin kokeile toisesta pankista. näin se toimii

      • 6489

        No eihän pankki lainaa myönnä, jos ei Kelalta ole lainantakausta. Turha sitä on eri pankeissa ravata kysymässä. Asia pitää hoitaa Kelan kanssa ja sieltä kysyä voiko takauksen saada.

        Kelan sivuillahan asia sanotaan näin:
        "Et voi saada lainatakausta tai seuraavan lukuvuoden takauspäätöstä, jos sinulla on luottorekisteritietoihin merkitty maksuhäiriö. Maksuhäiriöstä huolimatta voit kuitenkin saada lainatakauksen, jos häiriö on yksittäinen, määrältään vähäinen ja sen rekisteröinnistä on kulunut kohtuullisen pitkä aika"

        Eli Kela arvioi hakijan kykyä maksaa lainojaan, eikä maksuhäiriömerkintä ole automaattisesti hylkypäätös. Ja vaikka tulisikin hylky, niin siinä on mukana selvityspaperit, joilla voi hakea muutosta päätökseen ja selvittää omaa tilannettaan.


    • yhhyh

      Tarkastusmaksuja ulosotossa 240 euroa! Kuinka joku päästää noin pienen summan ulosottoon ja tekee itselleen tuntuvaa haittaa.

      Jotenkin en olisi ihan varma, että tuollaisesta on tullut maksuhäiriömerkintää. Vai oletko saanut ilmoituksen, että maksuhäiriömerkintä on? Samalla hakemuksella, kun haet opintorahaa, haet myös opintolainan takausta ja mahdollista asumislisää, ellet asu vanhempiesi luona.

      Miten olisi opintolainan vaihtoehtona työ? Lainahan on nimittäin maksettava takaisin ja tähän astisesta käyttäytymisestäsi päätellen sinulle pientenkin summien maksaminen näyttää olevan vaikeaa.

    • Yläkoululainen

      Ratikka pummi.Juna-reiska,Paljonko kerkesit matkustaa.
      Katso netistä:Kelan sivuilta,asiat on opetettu varmaankin jo yläkoulussa,etkö ollut tunneilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6148
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5617
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2066
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1778
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe