Tyttövauvan vaivat

Äiree

Heippa vaan. Kirjoittelen tänne, kun ihmettelen, mikä vaivaa yhdeksän kk ikäistä tyttöäni. Hänen ollessaan n. kuukauden ikäinen aloin antaa hänelle äidinmaitovastiketta imetyksen lisäksi. Voi sitä röyhtäilyn, paukuttelun ja pulauttelun määrää. Parin kuukauden kuluttua aloituksesta vaihdoin vastikkeen merkkiä, koska tytön kakka muuttui todella kummallisen hajuiseksi ja väriseksi. Tämä tuntui auttavankin asiaa. Syksyn aikana on astunut kuvaan räkäisyys ja erikoinen punoitus kasvoilla. Tyttö punoittaa kasvoistaan päivittäin, enemmän ja vähemmän. Punoitus keskittyy alueelle posket, leuka ja nenä. Tänä iltana koko otsa ja ohimot olivat äkkiä täynnä punaista laikkua. Vatsan toiminta on ollut seilaavaa pitkän aikaa, välillä maha on kovalla, välillä taas löysällä ja ilmaa tuntuu riittävän. Sitten on päiviä, kun pulautuksia tulee pitkin päivää useaan otteeseen. Kerran annettuani tytölle jonkin rahkapiltin, epäilin sen olleen pilaantunut, koska tytön maha oli aivan sekaisin pari kolme päivää.
Nyt ollaan oltu löysällä kohta pari viikkoa. Tyttö kakkaa useamman kerran päivässä, välillä löysää ja limaista, välillä kakka on vetistä ja imeytynyt vaippaan. Välillä hän itkeskelee enemmän ja välillä on taas oma peruskiltti itsensä. Ja naama helottaa enemmän ja vähemmän.

Vein tytön lääkäriin terveyskeskukseen. Lääkäri oli sitä mieltä, että oireilu johtuu hampaiden puhkeamisesta. Tytöllä on kyllä puhkeamassa ylös hampaat ja olen myös kuullut, että hampaiden tulo voi löysyttää vatsaa jne. Kuitenkin ihmettelen tuota kasvojen punoitusta ja laikullisuuttakin, se tuskin johtuu hampaista. Mietin jo kissaakin, siskollani on kissa ja olemme lähes päivittäin tekemisissä. Kissalle herkistyminen tuskin taas aiheuttaa vatsavaivoja, mutta jos mahavaivat johtuvatkin hampaiden tulosta ja voi herranen aika sentään! Mutta kun ei ne mahavaivatkaan ole mikään ihan uusi juttu. Ei kai tässä muu auta kun mennä uudelleen lekuriin, jos ei helpota. Ja toisaalta vaikka toi ripulointi loppuis niin jää punotus, joka ei mun mielestä ole ihan normaalia.

3

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äiree

      Uppaan

    • allergialapsi

      No en allekirjottais sitä, että mahavaivat johtuu kissasta, ruokintaan tuo viittaa ilmiselvästi. Itsellä lapset jo nuoria, mutta kolmella ( neljästä ) heistä on allergiaoireita.
      Vanhin lapsistani oli jo vauvana Tyksin ihotaudeilla hoidossa ihottuman takia. Neljäs lapseni sai äidinmaidon jälkeen soijamaitoa apteekista, kun ei kestäny normimaitoa.

      Vie lapsesi allergialääkärille !! Nuo maidot eivät sovi lapsellesi.

    • minun_mielipide

      Mitä äidinmaidon vastike sisältää? Jos se sisältää vehnää, niin tapaus on selvaä. Kysymyksessä on gluteeni herkkyys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      78
      3213
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      36
      2040
    3. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      167
      1802
    4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      293
      1330
    5. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      32
      1227
    6. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      91
      1180
    7. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      102
      1130
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1080
    9. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1074
    10. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      28
      1021
    Aihe