Ajattelin, että jos menen vaihto-oppilaaksi, niin pitääkö mun oman perheen ruveta isäntäperheeksi jollekkin toiselle? Sillä haluiasin kovasti vaihto-oppilaaksi, mutta en usko että vanhempani haluavat tänne ketään ventovierasta :(
Pitääkö omasta perheestä tulla isäntäperhe?
4
176
Vastaukset
- niijuu
Vanhempasi maksavat vaihto-oppilasvuotesi, yli 10.000 euroa. Ei heidän tarvitse ottaa ketään vaivoikseen sinun tilallesi.
Mutta ajattele, kuka haluaisi sinut, itselleen ventovieraan ihmisen, vaivoikseen! - PatjapaikatMyynnissä
Eiköhän sinullekin oikein viihtyisä patjapaikka löydy. Ehkä ainakin pariksi kuukaudeksi;D!
"Sattuipa silmään afs:n mainos vuodelta 2010 ihan täältä Suomesta!
Eli "hätämajoitus" ja "tervetuloperheitä" kuulutellaan. Melkoisen epätoivoiselta vaikuttaa ja "aina voi vaihtaa toiseen perheeseen", vaikkei ole löydetty edes sitä ensimmäistäkään!!!!
Patjapaikkaa edes pariksi kuukaudeksi! Voi hyvää päivää mitä toimintaa, kun toinen odottaa elämänsä parasta vuotta...
"Teidän perheeseen vaihtari? Vaikka vaan syksyksi!
netku
15.6.2010 23:05
Moikka, olen itse AFS:n (http://afs.fi) vapaaehtoinen, ja nyt näyttää siltä, että Suomeen haluaville vaihto-oppilaille ei ole tarpeeksi isäntä ("host"-) perheitä kesäksi-syksyksi 2010 ja kevääksi 2011!
Eikö olisi hienoa majoittaa esimerkiksi Italista tai Malesiasta ~16-19 vuotias tyttö tai poika! Majoituspaikan ei tarvitse olla edes kaupungissa, eikä vaihtari vaadi omaa huonetta, vain sängyn ja paikan olohuoneen sohvalta :) Ei tarvitse hääppöistä kielitaitoa, opinnoista ei tule kustannuksia jne...Perhe voi olla ihan tavallinen (tai erikoisempikin), ei ole pakko olla nuoria talossa. Lisäksi AFS nimeää vaihtareille väh. 2 yhteyshenkilöä, joten et jää yksin!
Meillä on huutava pula ihan vaikka vaan syksyn isäntäperheistä, ja myös ns. tervetuloperheistä, eli vaihtari olisi paikalla vain 1-3kk kunnes löytyy se pysyvä perhe. Vaikka vaihtarin tuloa kannattaa harkita, voidaan aina löytää myös uusi perhe, jos yhteiseloon tulee jotain ongelmia :)
Jos siis teiltä löytyy ylimärääinen patjapaikka EDES PARIKSI KUUKAUDEKSI, voi ottaa suoraan hteyttä AFS:lle sähköpostitse [email protected], tai [email protected].
Loistava tapa aloittaa syksy Suomessa, kun kotiin tulee kansainvälinen tuulahdus Euroopasta tai jopa toiselta puolelta maapalloa! Siinä kehittyy kielitaito, kulttuurituntemus, ja voi antaa nuorelle loistavia kokemuksia Suomesta!
Lisäinfoa http://afs.fi
...Ja mulle voi laittaa viestiä myös, oli kysymys mikä tahansa :)" - Suurtakusetusta
Voi kunpa ihmiset ymmärtäisivät kuinka suuresta kusetuksesta tässä bisneksessä on kysymys!
- Patjamajoitukseen
Järjestöstä riippumatta raha kelpaa ja yhtä sun toista luvataan: Elämän parasta vuotta, huolella valittua ja tarkat kriteerit täyttävää motivoitunutta isäntäperhettä jne. Takeita et saa ja todellisuus määränpäässä voi järkyttävyydessään olla kaikkea muuta...
Saattaa olla, ettei ole koulupaikasta eikä perheestä tietoakaan ja joudut itse niitä etsimään, kuten useissa STS:n tapauksissa:
http://www.expressen.se/kvp/sts-misskotte-philips-utbytesar/
(STS:n kautta vaihtariksi lähtenyt ruotsalaispoika kertoo, kuinka ei ollut isäntäperheestä tietoa ja hänet majoitettiin patjalle toisen perheettömän vaihtarin viereen. STS oli kehottanut vaihtaria kyselemään tulevilta kavereiltaan, jos he voisivat majoittaa pojan..)
Kerrassaan vastuullista toimintaa STS!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1226018Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/745402106Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk281378Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111263Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861123Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.481015- 64991
- 65931
Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.26924Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll59915