jeps mulla on tollanen kone mis on joku ingeroitu äänikortti ja en pysty käyttämään siinä 5.1 kaiutin järjestelmää ja ajattelin ostaa uuden äänikortin, mites ku se vanha äänikortti on ingeroitu niin saako sen uuden äänikortin siihen pci-väylään vai joutuuks siin tekee jotain viritelmiä.Ja vielä varmistan että se pci asema on siellä koneen takana alhaalla jossa on mulla 2 vapaata asemaa..? :)vastauksia odotellaan..
äänikortti
bääh
9484
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Saa sen pci-väylään joudut kuitenkin
käymään biossissa disabloimassa sen intekroidun
äänikortin
Voihan ingeroitu pci asema.
nii käyn ottaa pois ne ingeroidut sielt ohjauspaneelist pois sitte vai? ja sitte asennan uuden äänikortin ajurit..?
siis meen ku oon saanu sen kortin ki nii meen sitte tonne ohjauspaneeliin ja otan sielt ne vanhat ajurit pois ja sitte asennan uudet vai ..?
sanoo ohje tuolla:
http://www.infopackets.com/gazette/20041228.htm
Eli koneen käynnistyessä näet ohjeen miten tuonne Bios setuppiin pääsee (esim. Press Del if you want to Setup). Tuo tarvittava näppäin voi myös olla F2 tai joku muu, mutta se kerrotaan niissä ensimmäisissä teksteissä, jotka näytölle ilmestyy heti virran kytkemisen jälkeen.
Emolevyn ohjekirjassakin tuo löytyy.
Oma etsiminen on sitten myös siellä biosissa, mistä löydät sen oikean valinnan (enabled/disabled).
Joissakin emolevyissä joutuu tuon tekemään jumpperilla/Dip-kytkimellä (=vanhat emolevyt).
Yksi keino antamassani linkissä oli vielä tehdä se, kuten itse ehdotit, siellä ohjaupaneelissa.
Poistamalla laitehallinnassa äänikorttiin liittyvät asiat.
Ehdottaisin turvautumaan lähipiiristä löytyvään luotettavaan "nörttiin", noin niinkuin asian helpottamiseksi. Jos ei muuta niin henkiseksi tueksi. Yhteistyössä tehtynä opit samalla paljon lisää koneestasi.
kun menen tuonne ohjauspaneeliin > laitteisto >sieltä otan tuon realtek audio sydeemin > ominaisuudet > älä käytä tätä laitetta (poita käytöstä). eli tuo meni siis oikein =)?
Tiedätkö mikä on BIOS?
kai emmä tiiä :)
siellä BIOSSISSA siis mun pitää ottaa se jotenkin pois?onko se siellä englannin vai suomenkielellä?jos englannin nii ehk vähän tarkempia ohjeita :)