Nuoren käytöshäiriöt ja muu perhe

7plus17

Toivon mielipiteitä ja "eettistä pohdintaa". Alla oleva tarina on osin fiktiivinen. Niiltä osin kuin se on totta, on kaikkien hyvä tietää että kyseinen nuori on jo avun piirissä (avun piirillä tarkoitetaan lääkäriä, kouluyhteistyötä sekä lastensuojelua).

Esimerkkiperheessä on neljä eri-ikäistä lasta. Pienemmät lapset ovat karkeasti leikki-ikäisiä. Vanhimmalla lapsella (14v) on voimakkaita käytöshäiriöitä. Ne ilmenevät kotona tottelemattomuutena, täytenä kyvyttömyytenä mihinkään asetettujen rajojen noudattamiseen sekä kodista näpistelynä ja muina väärinkäytöksinä. Koulu on jäänyt ns. hunningolle.

Nuoren osalta esiintyy väkivaltaisuutta. Se ilmenee pääasiassa vanhempiin, mutta lievempänä myös pienempiin sisaruksiin, kohdistuvana fyysisenä kiinnikäymisenä, repimisenä ja huutamisena sekä henkisenä väkivaltana, mm. uhkailu, painostaminen sekä kodin omaisuuden hajottaminen.

Raivokohtaukset saattavat jatkua tunteja ja olla äärimmillään useiden päivien-viikkojen pituisia, sisältäen luonnollisesti mm. lääkärissä käynnit jne. Huutoa, kiroilua, pään hakkaamista seinään, vanhempien haukkumista, tottelemattomuutta jne. Tavallinen keskustelu, rauhoittelu, halailu, silittely tms. ei auta, koska kyse (maallikon mielestä) lienee vielä diagnosoimattomasta mielenterveyden häiriöstä. Sukulaiset ja isovanhemmat eivät voi auttaa, koska ns. haastavaa tapausta ei voida niissä olosuhteissa pitää.

Kyseinen nuori ei ole ohjattavissa suusanallisesti, vaan esimerkiksi lääkäriin kuljettaminen vaatii perheen ulkopuolisen henkilön läsnäolon autoon. Myöskään "kotona pitäminen" ei onnistu vastentahtoisesti, vaan tilanne kärjistyy väkivaltaisuudeksi eli tönimiseksi, riuhtomiseksi, repimiseksi ja puremiseksi.

Toivoisin seuraaviin kysymyksiin pohdintaa, etenkin eettiset ja moraaliset mielipiteet on toivottavia.

1. Pitääkö muun perheen (erityisesti pienten lasten) olla läsnä, kun pään ja jalkojen seinään hakkaus, huutaminen ja raivoaminen jatkuu yömyöhään, nukahtamiseen saakka vai onko parempi että pienet lapset ovat poissa, esim. toisessa asunnossa toisen vanhemman kanssa?
2. Mikä on kantasi asiaan: Mihin on vedettävä nuoren käytöksen osalta "luovutusraja" ja mitä esimerkkitapauksessa tulisi mielestäsi tehdä? Pitäisikö esimerkiksi toisen vanhemman elää käytöshäiriöisen lapsen kanssa ja toisen pitää huolta pienemmistä vai kaikkien yrittää yhdessä odottaa parempaa huomista olettaen että tilanne jatkuu pitkään?

0

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

        Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
        Maailman menoa
        186
        2690
      2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

        En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
        Maailman menoa
        148
        2407
      3. Kirje, PellePelottomalle.

        Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
        Ikävä
        106
        1122
      4. Sinua oli kiihottavaa

        Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
        Ikävä
        84
        954
      5. Meni kyllä aika solmuun

        Meidän tutustuminen 😐
        Ikävä
        64
        921
      6. Martinan hevoset.

        Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
        Kotimaiset julkkisjuorut
        239
        819
      7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

        Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
        Kuhmo
        20
        810
      8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

        Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
        Maailman menoa
        285
        775
      9. Voi teitä naisia

        Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
        Sinkut
        89
        774
      10. Hyvä meininki

        TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
        Haapavesi
        22
        708
      Aihe