Kuinka hankalaa/ helppoa on päästä opiskelemaan rahoitusta pääaineena Aalto-yliopistossa? Kuinka korkean keskiarvon se vaatii, ja kuinka hankala siihen keskiarvoon on päästä (vaikka verrattuna pääsynä itse yliopistoon)?
P.S. Kuinka suuressa osassa matematiikka on ensimmäisen vuoden opinnoissa (siis sen keskiarvon muodostumisen kannalta)?
Kiitos!
Aallossa tarvittava keskiarvo rahoitukseen?
9
5440
Vastaukset
- Tällaistanäin
Verrattain hankalaahan se on. Tarvittava keskiarvo oli viimeksi maisterivalinnassa rahoitukseen jotain 4,3. Luonnollista, koska opiskelijoita otetaan ko. alalle niin vähän. Matematiikka ei ole keskiarvon muodostumisen kannalta oikeastaan missään roolissa, sillä matematiikan kurssit eivät ole niitä, jotka luetaan mukaan keskiarvoon (perusopintoja). Toisaalta matemaattinen osaaminen on keskeisessä roolissa sitten, kun katsotaan, pärjäätkö rahoituksen alalla (sinne opiskelemaan pääsyn jälkeen), mutta niin ovat myös kielten osaaminen jne. Olepa hyvä!
- aaltoonabi
Kiitos. Eikö ole myös niin, että kandivaiheen pääaineisiin valitaan ensimmäisen vuoden (mursuvuoden) opintojen keskiarvon perusteella? Onko tässä siis se 4.3/4.3 vaatimus, ja kuinka hankala siihen keskiarvoon on päästä? Vai olenko aivan hakoteillä?
- Tällaistanäin
Suurin osa keskiarvoon vaikuttavista kursseista suoritetaan useimmiten 1. vuonna, mutta osa perusopinnoista ajoittuu myös 2. vuodelle. Nämä ovat ne kurssit, jotka vaikuttavat keskiarvoon. Käy katsomassa Aallon kauppakorkean opinto-oppaasta, sieltä pitäisi löytyä tarvittavat tiedot. Tuohon 4.3/5 vaatimukseen pääsy toki riippuu sitten aika pitkälti itsestäsi.
- Hhjjjj
Tietääkö joku onko Turussa jotain rajaa laskis/rahikseen?
- kylterii
Eiole. Eikä ole koko alalla oikeastaan missään paitsi aallon rahoituksessa.
- joppaa
on jonkinlainen. viime vuosina noin parikymmentä jäänyt ulkopuolelle.
- rahoitus
Vaikeaa on. Lisäksi sinun täytyy saada lähes täydet matemaattisista kursseista.
- Aaltokupla
Rauhottukaas jo hyvät ihmiset aallon rahoituksen kanssa. Ei se paikka siellä niitä miljoonia tililleni suoraan tuo .
- fyssa
Kuka pääsee rahikseen ei välttämättä pääse lukemaan Aaltoon fysiikkaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain38812644Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2695542Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2364073Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2853101Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov232105Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi201910Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks531575En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis211188Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina168988Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273935