Toyota-laadulla on pitkä 3, 5 ja 10 vuoden takuu

Toyotalla on kolmen vuoden /100.000 km:n takuun lisäksi hybridijärjestelmälle viiden
vuoden / 150.000 km:n takuu. Hybridien ajoakuilla on vielä kymmenen vuoden / 350.000 km:n hybridiakkuturva.

Miksi saksalaisilla "Ladoilla" ei ole tällaisia takuita?
1350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Saksalaisten hinnat ovat muutenkin korkealla. Jos hintaan lisättäisiin vielä kulut vastaavasta takuusta kuin Toyotalla, niin tunnetun isot korjauskustannukset nostaisivat auton hintaa jumalattomasti.

Äänestä

Autojen vertailussa pitäs aina huomioda autojen erilaisuus.Ei japsiautot pitäs olla samoissa sarjoissa esim. Saksalaisten kanssa.Eihän se tule monelle edes mieleen vaihtaa työautoa esim v70 volvoa avensiksekseen.Eikä se ole mikään makuasia vaan autojen alustan rakenne ja muu .Sehän lähtee jo tehtaan ajattelufilosofiasta,ei sitä täällä päässä jollain mielipiteillä muuteta.Ja imagoasia on usein myös henkilökohtainen.Matkaa on bemari tai Audi kuskia istuttaa Toyotan puikkoihin.Toyotan merkkihuolto on ennemminkin muita merkkejä edellä asiakaspalvelussa ja koko organisaatio.Osia vaihtuu siinä sivussa normihuollossa ja palvelu pelaa ja maku asiakkaalle hyvä.Autona Toyota kun siirtynyt hiukan lähemmäksi muita eli ei enää ole jäljessä niin paljon kuin aikaisemmin. Ja surullisia Toyota remppojakin on tässä maassa.

Äänestä

Saksalaiset VW-konsernin ym. traktorit kuuluvat Belarus-sarjaan.

Äänestä

Ja vielä 12v korin puhkiruostumattomuus takuu

Äänestä

Mutta eikös ranskalaisilla ole neljän vuoden takuu siis parempi kuin Toyotan kolme vuotta.

Äänestä
  • Jos huollettu ohjelman mukaisesti 3v takuu jatkuu 4v takuuksi

    Äänestä

Eikä 100tkm ole markkinoiden lyhyin takuu? Vain harva alentaa tukuitaan ja rajoittaa sitä ajettuun määrään?

Äänestä

Monelle asiakkaalle ei riitä jos sinkkiämpärillä on pitkä takuu. Vanhentunut sinkkiämpäri se on silti. Mielummin jotain fiksumpaa ostetaan

Äänestä

Vein aikoinani 2,2 D4D Avensikseni 120 tkm huoltoon. Tulos: kerrottiin, että moottori pitää vaihtaa, koska kansivika. Sitten aikaa varaamaan ja parin viikon päästä uudelleen pajalle, jolloin moottori vaihdettiin. Kolme päivää siinä meni. Eivät vaihtomoottorille uskaltaneet antaa kuin yhden vuoden takuun. Eli Toyota ei itsekkään usko koneidensa kestävyyteen.

Äänestä
  • Eli moottori vaihdettiin takuuna. Alkuperäistä ei jatkettu vaan normaali huollon virhevastuu säilyi. Eikö hyvä kun vaihtoivat?

    Äänestä

  • Toki. Mutta jos ajaa 50 tkm vuodessa, niin eihän noihin voi luottaa. Laatu on mitä on. Siksi BMW !

    Äänestä

lada tulee venäjält ei saksaast

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jartsef kirjoitti:

Toyotalla on kolmen vuoden /100.000 km:n takuun lisäksi hybridijärjestelmälle viiden
vuoden / 150.000 km:n takuu. Hybridien ajoakuilla on vielä kymmenen vuoden / 350.000 km:n hybridiakkuturva.

Miksi saksalaisilla "Ladoilla" ei ole tällaisia takuita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu