Kaupungin raketinammunta on peruttava ja raketit säästettävä ensiuudellevuodelle tai olavinpäivälle, aasian katastrofin vuoksi, meni rahat avustukseen tai ei.
Ei tässä tilassa viitsi mitään raketteja ampua, katsoa eikä kuunnella.
Ei tässä tilassa viitsi mitään raketteja ampua, katsoa eikä kuunnella.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Jos surettaa, sure ihmeessä. Itse aion silti juhlia täysillä, eipä peruttu Estoniankaan turman jälkeen ilotulitusta vaikka uhreja oli aika paljon enemmän..
Pitäisikö tässä nyt kaikkien alkaa naruja rasvaamaan ?
eivät,mene apuun,senkun taivaalle,eikä oopperajuhliin ym.humpuukiin.
EI taida olla rahan käytöstä sinulla minkäänlaista tajua.
ajattele vähän,mitä puhut.
100000:TA ihmistä meren pohjaan!ajatusta mukaan!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Millähän perusteella niit uhreja estoonialla oli enemmän??
ketä kiinnostaa joku 100000 kuollutta aasialaista?
ja niiden n. 15 suomalaisuhrin takia ei kannata mitään maansurua julistaa....
Tosi on että ihmisten kokonaismäärähän oli valtava tuolla Tsunamilla mutta kuukaudessa delaa samanverran jengii Afrikassa jne... Tää on ihan tolkutonta jeesusteluu.. ja jokainen tosiaan mielestäni saa surra itse jos haluaa, mutta onko sitä nyt kaikkien ihan pakko sit olla surun murtama jos nyt vaan yksinkertaisesti ei voisi vähempää ko asia hetkauttaa?!?!
Moni muukii kaupunki on perunu ilotulituksen esim.Mikkeli ja Turku lahjoittaa rahat aasian katastrofin uhrien auttamiseen...Miettikää,jos oisitte ite ollu siellä tai teidän läheiset ois avun tarpeessa...
kierrän kauppiaat,jotka järjestävät ilotulituksen!
Ilotulitteet on jo hankittu ja varmaan myös maksettu, ei sitä ilotulitusta noin vain peruta. Ja mikäli oikein olen ymmärtänyt, ko. kauppiasyhdistykseen kuuluvat yritykset lahjoittavat kukin jonkunlaisen avustuksen myös tsunamin uhreillekin, joten siitä on turha valittaa!
Koko katastrofi on kauhea, ihmisiä tappanut onnettomuus. Tunnen myötätuntoa kaikkia niitä ihmisiä kohtaan, ja etenkin niitä pieniä lapsia, jotka menehtyivät/katosivat , tai lapsia jotka ovat juuri menettäneet vanhempansa.
Voin ilman muuta antaa ylimääräiset rahani lompakosta auttaakseni ihmisiä, olivat he sitten minkä maalaisia tahansa,ei väliä.
Mutta eihän sitä voi omaa elämäänsä pysäyttää tämän takia,varsinkin kun tiedän omien läheisteni olevan nyt turvassa.
Elämä jatkuu edelleen, vaikka monen elämä tällä hetkellä tuntuu varmaankin aika merkityksettömältä.
Ja pidettiin ilotulistusta tai ei,
olen varma että ihmiset antavat tämän tapahtuman johdosta rahaa keräyksille.
Ei se avunkeräys siihen lopu,
että me täällä Savonlinnassa
juhlitaan Uutta Vuotta.
Varmasti savonlinnastakin moni ihminen on antanut rahansa keräyksille.
Ja se oli tarkoitus järjestää yksittäisten yrittäjien toimesta, ei kauppiasyhdistyksen.
Ilotulitus peruttiin, niin kuin asiaan kuuluu, mutta lehti-ilmoitukset kaupungin uudenvuoden vastaanotosta (jossa myös mainittuna ilotulitus) on laadittu jo hyvissä ajoin ennen traagista luonnonkatastrofia.
Mielestäni meillä on nyt tärkeämpiäkin asioita ajateltavana kuin ilotulitukset tai Uuden Vuoden vastaanotot!
ostin tyttöäni varten tulitteita,mutta muistin myös "poikia" "YÖN VALVEILLA".terv.hevossytkäri.
punaisen ristin apuun laitoin ihan sopivasti.
terveisiä.HYVÄÄ ALKANUTTA VUOTTA.
on sydän lämpöä täynnä!!!!!!!!!!!!!!!!
M/L ASKI. uutta vuotta.
vaikka,olet
minulle?
l/m aski hevossytkäri.