Tässä epäilen et kahdella kaverilla ei kaikki ole hyvin. Oon huolissaan toisesta kaverista. Toinen työkaveri, joka käy semmosilla kierroksilla että yrittää vältellä häntä.
Haluisin siis kysyä et miten/mistä muut ihmiset huomaa nämä vaiheet? Voiko ne vuorotella saman vrkn aikana vai kestääkä yks vaihe aina pitempään?
Toisella liittyy päättömään rahan käyttöön nämä jutut mitä olen huomioinut(viimeisillä rahoilla(20e) ostaa ihme krääsää ruoan sijaan ja niitä esittelee mielissään, sit ku kysyy missä ruoka niin suuttuu hirveenä kun "pilataan" hänen ilo minkä sai siitä krääsästä jne...) selkeää tilanteen hallitsemattomuutta eikä osaa aatella "järjellä".
Sit välillä iloinen, seuravana päivänä ei saa mitään yhteyttä häneen. Jälkeenpäin ei selittele miksei voinut vastata ollenkaan, on kuin ei mitään ois tapahtunut. Lupailee tehdä asioita mut kun niiden aika koittaa ei näy ei kulu, eikä taaskaan selittele miks kävi näin. Ja hän on muitakin kohtaan tämmöinen.
Tällä kaverilla ei tietääkseni ole diagnoosia. Enkä ole tohtinut suoraan kysyä. Tuntuu et hän ei oikeen ymmärrä miten käyttäytyy tai sit ei muuten vaan välitä.
Toisella muuten heittää mielialat siihe malliin et yritän välttää esim. samaa käytävää töissä. Häntä en tunne, mut ulkopuolisena jo näkee et ei ihan kaikki ole ok. Pomotkaan ei uskalla komentaan oleen kunnolla, joten aattelin jos kyse sairaudesta, pomo tietää ja "ymmärtää", niin siks hän saa huutaa toisille, paisko ovia yms. Tässä tosin voi olla muustakin asiasta kyse.
Mut tuo oma kaveri huolettaa. Kaikkee en jaksa tähän nyt rustata. Mut kertoilkaa näitä merkkejä miten voi tunnistaa.. ja kuuluuko tähän se et ihminen ei itse ymmärrä oikeen mitä tekee.. hankala selittää. Elkää pahastuko.
Miten tunnistaa?
voikool
1
106
Vastaukset
- etsethth
Kaverishan vaikuttaa olevan ihan kokkelipäissään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain24511597Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-13610928Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2356258Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2125116Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1493569- 1743508
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin452398Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3221932Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov101768Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161654