Koulujen joululomat muuten alkavat jo ensi viikolla. Joulujuhlat pidetään varmaankin jo perjantaina tai lauantaina. Ja mahdollisia "joulukirkkoja" eli jumalanpalveluksia sekä samanaikaisia ei-uskonnollisia tilaisuuksia pidetään jo aiemmin.
Jos on vielä epäselvää, osallistuuko peruskoulun oppilas ei-uskonnollliseen tilaisuuteen vai "joulukirkkoon", asiasta huolehtimisella on kiire. Pitää varmistaa, että oppilas ei vahingossa joudu jumalanpalvelukseen.
Niiden kuuluisien perinteiden mukaan "joulukirkko" on iät ajat ollut se ensisijainen vaihtoehto, mutta nykyisten säädösten ja yhdenvertaisuuden mukaan asia on pikemminkin päin vastoin.
Ensisijainen vaihtoehto on katsomuksellisesti neutraali tilaisuus ja sille mahdollisesti tarjolla oleva uskisvaihtoehto on toissijainen lisä, joka ei ole pakollinen koululle.
Yhä useampi koulu tai lukio luopuukin jumalanpalvelusten tyrkyttämisestä, koska oppilailla on mahdollisuus päästä kirkkoon muutenkin.
Ilmoita ajan merkit koululle
1
2308
Vastaukset
- LukijanHuomioita
Kirkkoon liittyminen tai kirkosta eroaminen vaikuttaa vasta seuraavan vuoden kirkollisveroon
"Kirkollisveron kannalta ratkaisevaa on se, oletko kuulunut kirkkoon edellisen vuoden lopussa. Kirkollisveroa ei siis makseta vielä kirkkoon liittymisvuodelta, vaan vasta seuraavalta vuodelta.
Myös kirkosta eroaminen vaikuttaa kirkollisveroon vasta seuraavana vuonna. Eroamisilmoitus on siis tehtävä viimeistään vuoden viimeisenä päivänä, jotta seuraavalta vuodelta ei tarvitse maksaa kirkollisveroa."
https://www.vero.fi/fi-FI/Henkiloasiakkaat/Maksaminen/Kirkollisvero(27601)
Laki verotusmenettelystä: http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1995/19951558
26 § (26.6.1998/477)
"Verotuksessa noudatettavat yleiset periaatteet (22.12.2005/1079)
Verotusmenettelyssä ja muissa verotukseen liittyvissä toimissa veronsaajien ja verovelvolli-sen edut tulee ottaa huomioon tasapuolisesti. (14.12.1998/946)"
67 § (18.4.2008/238)
"Valitusaika
Verovelvollisen tai muun muutoksenhakuun oikeutetun on tehtävä valitus viiden vuoden kulu-essa verovelvollisen verotuksen päättymistä seuraavan vuoden alusta."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki712752Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from752308Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276752168Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä22055Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen51454Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue101429- 781142
- 691057
Taas alkoi soidinmenot.
Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis81040No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘116988