Lucia -neidot vastaanottokeskuksessa ??

Lahden vastaanottokeskus Hennala


"13. joulukuuta kello 18:03 ·

Vastaanottokeskuksessamme ei tulevaa joulua varsinaisesti juhlisteta asukaillemme mitenkään erikoisesti. Joulun aika Suomessa kuitenkin näkyy keskuksen asukkaille muuallakin kuin heidän liikkuessaan kaupungilla.
Saimme tänään vieraaksemme Tiirismaan lukion musiikkiluokkalaisten Lucia-kulkueen opettajansa johdolla. Kulkue kiersi koko keskuksemme asukkaiden saadessa nauttia heidän ammattitaitoisesta musiikkiesityksestään. Kiitos Lucialle ja koko esiintyneelle lukiolaisjoukolle."

Kuka on Tiirismaan musiikkiluokan opettaja ? Onko jumalauta ihan seonnut ?
44445
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 44

Vanhimmat

Laskettiinko kaatuneet kulkueestä ringin jälkeen?

Äänestä

Ei mitenkään voi olla totta. En usko. Todista toi tarina.

Äänestä
  • Käypä katsomassa äsken aloitettu uusi ketju, missä ihan silminnäkijän totuus asiasta huhupuheitten sijaan. Katsopas kun joku elää näitäkin tapahtumia ihan oikeasti sen sijaan, että kuvailee päässään keksimiään asioita täällä netissä.

    Äänestä

Näin pääsi käymään, että koulun arvostelukyky petti. Sen jälkeen alkoikin rähinä Hennalassa, josta olemme saaneet tämän päivän lehdessä lukea. Eivät tainneet pakolaiset olla tyytyväisiä Lucia-kulkueen esitykseen vaan olisi pitänyt saada jotain "lisää".... Kyllä täytyy ihmetellä mitä on sen henkilön päässä liikkunut, joka teki päätöksen Lucia-kulkueen johdattamiseksi Hennalaan!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä

kkll

Äänestä

Täytyyhän matujen seksuaalisista tarpeista pitää huolta.

Äänestä

Ehkäpä ymmärtäisin tällöin sen, että nämä arabijätkät, jotka katselevat ja kuuntelevat näitä nättejä nuoria Luciaa esittäviä suomalaistyttöjä, eivät varsinaisesti ymmärtäisi mitä he laulavat, mutta heidän aivonsa kääntäisivät laulun arabiaksi muotoon ”tässä olis tarjolla seisova pöytä täynnä suomalaista ykkösluokan sisäfilettä”.

Luulen, että Hennalan VOK:n johtajana en olisi toteuttanut tätä kulttuuriesitystä. Myöskään en olisi palkannut naispuolisia innokkaita opettajia opettamaan näille tyypeille suomea laulamalla ”tässä on pää, tässä on peppu” ja mitenkä se nyt menikään.

Äänestä

Itse olen yksi näistä Hennalassa laulaneista ja tekisin pari asiaa teille ääliöille selväksi. Täysin täysjärkinen ja hyväsydäminen opettajamme kysyi ketkä haluaisivat lähteä Hennalaan laulamaan, ja kaikki osallistuneet päättivät itse tulla. Miten opettaja olisi edes saanut itse ajattelevia, lähes aikuisia ihmisiä paikalle vasten tahtoaan?
Hennalassa yleisöön kuului paljon naisia ja pieniä lapsia. Pakolaiset toimivat kaikki kohteliaasti ja iloitsivat esityksestä kuten myös vanhukset sairaaloissa joille kävimme laulamassa myös. Kukaan esiintyjistä ei tuntenut oloaan millään lailla uhatuksi. Paljon uhkaavammalta tuntuu te suomalaiset rasistipsykopaatit. Vierailun ideana oli tuoda joulumieltä ja yleistä iloa pakolaisille, eikä siihen kuulunut minkäänlaista "itsensä esittelyä". Sen sijaan teiltä suomalaisilta idiooteilta on tullut paljon esineellistäviä ja loukkaavia kommentteja. Olette yhteiskunnan pohjasakkaa ja korvaisin teidät ilomielin ystävällisillä pakolaisilla.

Äänestä
  • Komppaan edellistä kirjoittajaa. Minäkin olin mukana ja olin niin kiva esiintyä. Paljon mieluummin esiinnyn vastaanottokeskuksen väelle kuin suomalaisille rasisteille. Jälkimmäisille sanoisin, että "GET A LIFE". Täytyy kai olla jotenkin kipeä kun tänne kirjoittelee. Saimme jaettua jouluniloa ihmisille, joiden perheet ovat kaukana ja ikävöivät. Juuri jouluna yksinäisyys satuttaa eniten. Oli niin mukava laulaa ja saada osakseen iloisia, ystävällisiä katseita, että en edes viitsisi tulla laulamaan hapannaamaisille suomalaisille ollenkaan.

    Äänestä

  • ...Ja rähinät päällä samana iltana siellä, taas. Ämpärissäkö elätte jos ette näe mitä koko Euroopassa tapahtuu?? Nuo nyt vaan ei ole niin ihania ihmisiä kun annatte ymmärtää.

    Äänestä

  • KaikkeaSitäKuulee kirjoitti:

    Komppaan edellistä kirjoittajaa. Minäkin olin mukana ja olin niin kiva esiintyä. Paljon mieluummin esiinnyn vastaanottokeskuksen väelle kuin suomalaisille rasisteille. Jälkimmäisille sanoisin, että "GET A LIFE". Täytyy kai olla jotenkin kipeä kun tänne kirjoittelee. Saimme jaettua jouluniloa ihmisille, joiden perheet ovat kaukana ja ikävöivät. Juuri jouluna yksinäisyys satuttaa eniten. Oli niin mukava laulaa ja saada osakseen iloisia, ystävällisiä katseita, että en edes viitsisi tulla laulamaan hapannaamaisille suomalaisille ollenkaan.

    Senverran nyt pitää neitoa valistaa, että muslimit eivät vietä joulua. Joulu on heille pakanallinen juhla.
    Heille se ei siis sellaisenaan ole mikään ikävänkirvoittaja, kuten joillekin meikäläiseen joulutraditioon tottuneille.

    Äänestä

  • Valistaja kirjoitti:

    Senverran nyt pitää neitoa valistaa, että muslimit eivät vietä joulua. Joulu on heille pakanallinen juhla.
    Heille se ei siis sellaisenaan ole mikään ikävänkirvoittaja, kuten joillekin meikäläiseen joulutraditioon tottuneille.

    Ja sinä se varmaankin olet itse harras kristitty? Mitäpä jos käyttäisit nyt sinulle henkilökohtaisesti tarjoutuneen mahdollisuuden ohjata ja opastaa näitä maahantulleita totuuden sanan ääreen, sen sijaan että käytät kaiken energiasi tuhotaksesi näiden ihmisten joulumielen, jotka haluavat parasta kaikille ihmisille.

    Kaltaisesi muka-kristityt isäm'maa' ystävät olette pahin syöpäpesäke tässä maassa. Syöpä, joka tuhoaa yhteiskunnan sisältäpäin. Häpeä!

    Äänestä

  • Kuvanne koristaa nyt islamistien puhelimissa, kautta arabimaailman. Tiedättekö mitä ne arabit tekevät samalla kun katselevat teidän kuvia? Kyllä, tyydyttävät itseään ja nauravat TAAS suomalaisten tyhmyydelle!

    Äänestä

Seuraavaksi Hennalassa on vuorossa Salpausselän Kisojen kisatyttökiertue?

Äänestä
  • Pöyristynyt ja KaikkeeSitäKuulee taitaa olla sama kirjottaja...
    Joulu on Kristuksen syntymäjuhla, olisi opettajan ihan mukava se ensin opettaa koulussa oppilaille ja sen jälkeen kertoa, että pakolaiset ovat muslimeja ja pitävät Jeesusta yhtenä profeettana ja pitävät kristittyjä vääräuskoisina.
    Ja tietenkin olisi pitänyt kertoa pakolaisille, että Lucia-neito oli katolisen kirkon pyhimys (kristitty, Kristukseen uskova). Tulikohan tämä ollenkaan selväksi pakolaisille? Epäilen, sillä tuskin vastaanotto olisi ollut niin riemullinen. Hyvä, ettei teitä kivitetty. Vaarassa varmaan olisitte olleet, jos totuus olisi selvinnyt. Kukas siitä sitten olisi ollut vastuussa?

    Äänestä

  • Heh, siellähän on tänä vuonna kisapoikakin, homokiintiön edustaja.

    Äänestä

Tosi asia, että opettaja omasta mielestään hienolla idealla, asetti alaikäiset koululaiset vaaraan. Heitä on tietysti vielä valokuvattu puhelimilla mielin määrin. Sieltä onkin sitten kuvan mukaan helppo valita seuraava kotiin saatettava.
Opettajalle pidettävä puhuttelu!

Äänestä

Luulisi, että vauvalehdessä kirjoittavat naiset, mutta siellä ovat rasistimiehet suurin kirjoittajaryhmä . Tosin tietysti nuoret naiset voivat olla hyvinkin helposti vielä myös seksuaalisissa ajatuksissa koko ajan, sitä elämänkoulua pitää käydä enemmän, että näkee itsensäkin muuna kuin seksuaaliobjektina. Ja lähimmäiset myös.

Äänestä

Eivät ole tainneet nämä itse paljoa kuluttaa lukion penkkiä. Hieno ele koululaisilta. Toivottavasti osaatte sivuuttaa nuo törkykirjoitukset. Niissä ei ole mitään arvoa.

Äänestä

Opettaja on syyllistynyt virkavirheeseen. Erotettava heti!

Äänestä
  • Kannatan tätä. Oliko opettajan tarkoituksena geeniperimän rikastuttaminen?

    Äänestä

voi tyttöparat koittakaa ymmärtää.te olette lapsia ettekä ymmärrä vielä miten paha maailma voi olla.ihmiset haluavat suojella teitä PEDOilta.

Äänestä

Sen tästäkin näkee, mitä suomalainen mies ajattelee nähdessään teini-ikäisen ja lukiolaisen. HÄn näkee tytöt vain seksiobjekteina, ilmanko niin paljon miehiä tuomitaan alaikäisten hyväksikäytöstä-

eikö teitä miehet hävetä, ette ymmärrä musiikista mitään ettekä tytöistä ja naisista kuin omat likaiset mielikuvanne. Paljastatte suomalaisen miehen likaisen mielentilan.

Äänestä
  • Musiikki on islamissa syntiä. Samoin ilman kaapuja kulkevat tytöt.

    Äänestä

Ensi vuonna se lucia neito on joku pakolasipartapoika ruotsin malliin jospa se siitä sitten. :D

Äänestä

sekopäistä hommaa

Äänestä

Yllättävän paljon nämä maahanmuuttokriittiset fantasioivat seksuaalisella väkivallalla, lasten seksuaalisella hyväksikäytöllä ja vastaavalla. Pitäisikö kriitikkotaustan vuoksi laittaa automaattisesti seurantaan?

Äänestä

Omaa lastani en haluaisi pakolaiskeskukseen laulamaan, varsinkin kun näitä ahdistelutapauksia tapahtuu.

Äänestä
  • Luultavasti lapsellasi (lukiolaisikäisellä) voi olla suurempi vaara kadulla tai kotibileissä kuin mitä tuolla valvotussa esiintymisessä eri puolella kaupunkia oli. Hennalassahan on lapsiakin satakunta, yleisö oli pitkälti lapsia ja naisia.

    Äänestä

  • Ajatteletko lastasi vain seksiobjektina? Etkö luota, että lapsellasi olisi omaa ajattelukykyä? Mitä pahaa on laulamisessa, kerro nyt oikein juurta jaksaen. Tokko lapsesi on edes musikaalinen?

    Äänestä

  • isäseksimielessä kirjoitti:

    Ajatteletko lastasi vain seksiobjektina? Etkö luota, että lapsellasi olisi omaa ajattelukykyä? Mitä pahaa on laulamisessa, kerro nyt oikein juurta jaksaen. Tokko lapsesi on edes musikaalinen?

    Harmi että täältä on peukutusmahdollisuus poistettu. Mutta sata pointtia oivalluksestasi.

    Äänestä

  • niinhän täällä miehet näyttävät pitävän jopa lapsiksi sanomiaan lukiolaistyttöjä vain seksiobjektina. Ja puhuvat tarpeista vai oliko tuo toinen keskustelu. Onko heillä tosiaan sellaiset tarpeet, että koko ajan on seksi mielessä.

    Itse olen naimissa onneksi normaalin miehen kanssa ja joka ei näe mitään pahaa, että Hennalassa kävi kuoro laulamassa. Jolla on muutakin mielessä kuin seksi ja joka ei tosiaan lapsia eikä vielä lukiolaisiakaan pidä seksiolentoina.

    Jopa mv-lehden kuvissa näkyy lapsia, ja kuten silminnäkijät tietävät, yleisö oli naisia ja lapsia enimmäkseen kuitenkin.

    Äänestä

  • isäseksimielessä kirjoitti:

    Ajatteletko lastasi vain seksiobjektina? Etkö luota, että lapsellasi olisi omaa ajattelukykyä? Mitä pahaa on laulamisessa, kerro nyt oikein juurta jaksaen. Tokko lapsesi on edes musikaalinen?

    Oletko sitä mieltä että koska et itse ajattele lastasi seksiobjektina, kukaan muukaan ei voisi niin tehdä, ja sikäli et opeta lastasi välttämään paikkoja ja tilanteita joissa hän voisi joutua seksuaalisen ahdistelun kohteeksi?

    Äänestä

  • isäseksimielessä kirjoitti:

    Ajatteletko lastasi vain seksiobjektina? Etkö luota, että lapsellasi olisi omaa ajattelukykyä? Mitä pahaa on laulamisessa, kerro nyt oikein juurta jaksaen. Tokko lapsesi on edes musikaalinen?

    Ainakaan hän ei huoraa kadulla kuten sinun lapsesi.

    Äänestä

  • isäseksimielessä kirjoitti:

    Ajatteletko lastasi vain seksiobjektina? Etkö luota, että lapsellasi olisi omaa ajattelukykyä? Mitä pahaa on laulamisessa, kerro nyt oikein juurta jaksaen. Tokko lapsesi on edes musikaalinen?

    Nomenomaan kukaan vanhempi ei haluaisi lastaan seksiobjektiksi. Siksi tämä Hennalan vierailu pöyristyttääkin.

    Äänestä

Nämä ns. maahanmuuttokrittiset näyttävät olevan täysin sekopäitä! Lucia-kuoron esiintymiestäkin saavat aikaan moisen äläkän! Kommenteistanne huokuu täydellinen tietämättömyys ja tyrmäävä tyhmyys. Mutta taitaa olle teille persuille tyypillistä!
Kiitos Tiirismaan tytöt ja opettajat. Toitte iloa ja valoa laulullanne.

Onko persuksi pääsyssä joku äo yläraja, jota ei saa ylittää, esim. 75 vai onko
sekin liian korkea. Ehkä pitää olla sama kuin kengän numero, niin pääsee puolueeseen!

Äänestä
  • Nuoren tytön paikka ei ole missään pakolaiskeskuksessa vahdattavana.

    Äänestä

  • Persut ovat kuulleet suvaitsevaisilta, että joulutraditiot loukkaavat muslimeja.

    Myös suojaamattomien tyttöjen tyrkyttäminen muslimeille on loukkaavaa.

    Se loukkaa verisesti myös tyttöjä ja heidään vanhempiaan.

    Äänestä

Hennalan kirous jatkuu yhä... venäjä aloitti sen rakentamalla varuskunnan ja lahtari jatkoi sitä keväällä 1918, suomen valtio rakastaa traditioita...

Äänestä

Voiko se monikulttuurinen unelma sitten toimia?
Mielestäni voi, onhan siitä jo todisteita…
MUTTA.
Se ei tule ikinä tapahtumaan näin, vaan pikkuhiljaa. Kahden täysin erilaisen kulttuurin väkisin sullominen samaan kattilaan on kuin sopan tekeminen vedellä ja nitroglyseriinillä.
Jos katsoo minne tahansa Eurooppaan ja uskaltaa käydä ns. valtamedian tuoman verhon takana, voi huomata, että se unelma ei onnistu. Vaikka yrittäisin pohtia mitä tahansa hyviä puolia, ne jäävät aina negatiivisten asioiden jalkoihin. Unelma ja ongelma kulkevat nyt käsikädessä. Toinen niistä on äänekkäämpi.
Tuhannet ihmiset vastustavat tätä. Ei niistä kukaan tee sitä huvikseen. Eikä varsinkaan tyhmyydestä.
Jos luulet, että ympäri Eurooppaa tapahtuvat mielenosoitukset johtuvat pelkästään ihmisten junttimaisuudesta tai tyhmyydestä, mitä se kertoo sinusta?

Äänestä

Lahden vastaanottokeskukseen, eli Hennalaan järjestettiin ilmeisesti Lucia-kulkue. Tiirismaan lukion musiikkiluokka oli päättänyt järjestää sinne vähän joulumieltä.
Kaunis ajatus, ja osoitus siitä paljon puhutusta joulunhengestä ja suvaitsevaisuudesta…
MUTTA.
Vaikka sitä ei haluta julkisuudessa riepotella, on ikävä tosiasia, että kyseisissä kulttuureissa on yleisesti hyväksyttävää ottaa lapsivaimo.
Vaikka se järjestäjien mielestä saattoi olla jokin kaunis ja koskettava joululahja, saattoi vastaanottaja ihmetellä nenään eteen tuotua vaimokavalkadia.
Kyllä tähän mennessä on kuitenkin tullut ilme asioita, joista pitäisikin olla huolestunut. Lapsistaan saa olla huolestunut. Se ei ole rasismia.
Nyt jos ajattelet, että pelko on aiheetonta, typerää ja punaniskaista, on sinussakin sitä typeryyttä.
Montako tapausta täytyy nousta esiin, että ongelma suostutaan myöntämään?

Henkisen murhan tilastot nyt tuppaa lisääntymään tässä pakolaistilanteessa. Otan vastaan mielenkiinnolla ja ennakkoluulottomana raportin, joka väittää toisin.
Oli ennakkoluulot typeriä tai ei, ne on kehittyneet meille ihan oikeasta syystä. Ne auttavat tunnistamaan vaaran.
Jos pöntömme on tukossa, ei sinne kannata lapata lisää paskaa.
Ja jos nyt kerrot käsi sydämellä, että ei ikinä olisi voinut arvata näin käyvän, minulla on sinulle uutisia: Olet hiukan denialistinen.

Äänestä
  • "Vaikka sitä ei haluta julkisuudessa riepotella, on ikävä tosiasia, että kyseisissä kulttuureissa on yleisesti hyväksyttävää ottaa lapsivaimo.

    Vaikka se järjestäjien mielestä saattoi olla jokin kaunis ja koskettava joululahja, saattoi vastaanottaja ihmetellä nenään eteen tuotua vaimokavalkadia."


    Eivät he näe vaimokavalkaadia, vaan raiskattavia lumppuja ja orjattaria.

    Muslimit ovat mielestään ylempänä kristittyja ja näkevät koko homma kristittyjen nöyristelynä. Kritityt tarjoavat tyttärensä heille, herroille ja hidalcoille viihdyttäjiksi.

    Äänestä

Pitäiskö ne vastuulliset opettajat harjata, että oppisivat ymmärtämään, ettei ihmisten lapsia viedä tuollaisin paikkoihin häpäistäviksi?

Suvaitseviston vastaus kaikissa medioissa oli siinä määrin uhmakas, että asian vakavuutta ei selvästikään ole ymmärretty.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


haankolmevuotiaanvaimon kirjoitti:

Lahden vastaanottokeskus Hennala


"13. joulukuuta kello 18:03 ·

Vastaanottokeskuksessamme ei tulevaa joulua varsinaisesti juhlisteta asukaillemme mitenkään erikoisesti. Joulun aika Suomessa kuitenkin näkyy keskuksen asukkaille muuallakin kuin heidän liikkuessaan kaupungilla.
Saimme tänään vieraaksemme Tiirismaan lukion musiikkiluokkalaisten Lucia-kulkueen opettajansa johdolla. Kulkue kiersi koko keskuksemme asukkaiden saadessa nauttia heidän ammattitaitoisesta musiikkiesityksestään. Kiitos Lucialle ja koko esiintyneelle lukiolaisjoukolle."

Kuka on Tiirismaan musiikkiluokan opettaja ? Onko jumalauta ihan seonnut ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu