Valmistumisen jälkeen?

kovakilpailujayel

Kysyisin, että kannattaisiko valmistumisen jälkeen ryhtyä yksin yrittäjäksi tai olisiko viisampi jäädä työttömäksi?

Kaverini on ollut vuoden verran jo yrittämässä ja sen tulot ovat jääneet noin 12.000 euron tasolle tänä vuonna.

Yel-vakuutuksien mukaan työnkykyisen lakimiehen täytyisi ansaita ainakin 45.000€ vuodessa eli saman verran kuin ansiotyössä olevan lakimiehen, mutta ei se yrittäjänä ole mahdollista.

Yrittäjien tulot jäävät huomattavasti pienemmiksi kuin ansiotöissä olevilla, joille maksetaan myös lomista ja pyhistä.

Lakipuolella tulot riippuvat paljolti siitä, paljonko saa asiakkaita. Nykyään kuulee useimmilta kavereilta, ettei niitä asiakkaita saa. Kuulemma pakolaisille maksetaan 50 euroa, jos tuo jonkun pakolaiskaverin asiakkaaksi.

Valtio katsoo, että lakipalvelujen hinnat täytyisi ylihinnoitella, muttei sellaisella ylihinnoituksella saa yhtäkään päämiestä asiakkaaksi.

Reaalistisesti yrittäjänä toimiva lakimies voi ansaita noin 100€ alv. päivässä, jos asiakas ei saa valtiolta oikeusapua. Mutta siitä 100 eurosta menevät ainakin puolet veroon ja yeliin.

Jos saa vaikka oikeusapua saavan asiakkaan, silloin tuomioistuin ei suostu korvaamaan todellista aikaa, joka on mennyt jutun hoitamiseen. Korvataan yleensä 4 tuntia tai max. 5 tuntia lain mukaan rikosasioissa, mutta aikaa jutun hoitamiseen menee huomattavasti enemmän. Päämiehen tapaaminen on jo 2-3 tuntia useimmiten. Sitten poliisin pöytäkirjojen läpikäynti ja niiden perusteella valmistuminen. Päämies haluaa myös oman kappaleen poliisin pöytäkirjasta ja senkin kopiointi ja lähettäminen postitse maksaa.

Kuitenkin valtio ja vakuutusyhtiöt ovat jääräpäisesti sitä mieltä, että yrittäjänä toimivan lakimiehen täytyy ainakin saman verran ansaita, kuin isomman asianajotoimiston lakimies vuodessa. Mutta sen ansiotyöösä olevan ei tarvitse maksaa runsaat 10.000 euroa vuodessa yel -maksua!

Ainakin kaverini sanoi, että pakko on lopettaa, koska ei niitä asiakkaita yksinkertaisesti ole!

Asianajajat haluavat jo siitä syystä, että lopetetaan auktorisoidut, koska auktorisoidut vievät heiltä asiakkaat pois.

8

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eitöitäsulle

      " Korvataan yleensä 4 tuntia tai max. 5 tuntia lain mukaan rikosasioissa, mutta aikaa jutun hoitamiseen menee huomattavasti enemmän. Päämiehen tapaaminen on jo 2-3 tuntia useimmiten. Sitten poliisin pöytäkirjojen läpikäynti ja niiden perusteella valmistuminen."

      Mitenköhän saat yli 4-5h kulumaan johonkin varkaus tai pahoinpitely-keissiin?

    • ei-mies

      Vastaus: Ei

    • moneymoney

      Yleensä mennään kylmästi saliin eikä edes ole luettu poliisin tutkintapöytäkirjaa?

      • Se kuulustelupöytäkirja kannattanee lukea ja käydä läpi siellä salissa todistajien ja asianosaisten kanssa. Turha kai sitä omalla ajalla on lukea.

        Jossain vaiheessa se Matlock-mainen älynväläys iskee ja voit alkaa syyttämään ensimmäistä todistajaa rikoksesta, josta päämiehesi on juuri salissa vastaamassa.


    • useampi_ei_osaa

      Usein huomaa, että vanhemmat eli yli keski-ikäiset asianajat eivät osaa edes perusasioita. Sen sukupolven koulutus on ollut sen verran heikkoja ja nykyjään he eivät enää näköjään jaksa avata mitään oppikirjoja.

      Heillä oikeudenkäynti hoidetaan kuin naapurimummon mielipiteiden mukaan.

      • niinpänii

        Niinpä. Nykyajan vastavalmistunut taas ei näe muita vaihtoehtoja kuin kannattamattoman yrittäjyyden tai työttömyyden. Vaikka osaa kaiken?


    • pyhäyksinkertaisuus

      Tehdäänpä nyt ainakin yksi perus asia selväksi. Se että on opiskelee jotain alaa jonka luulee olevan hyvin palkattu, ei tarkoita sitä, että jokainen valmistuva saa töitä ja on hyvin palkattu automaattisesti. Suomessa on nyt ennätysmäärä korkeakoulutettuja työttöminä, eikä kaikkien tilanne parane enää koskaan.

    • duunariksi

      Suomessa opiskellaan liikaa vääriä aloja. Nykyään yhteiskunta tarvitsee enemmän matematiikan, kemian ja fysiikan hyviä asiantuntijoita.

      Suomi on rakennettu sille, ettei koulutus ole tärkeä: kaikki heti peruskoulun jälkeen töihin! ja johtajiksi. Kuitenkin yhteiskunta kehittyy ja alhaisen koulutuksen duunareille ei löydy enää riittavasti paikkoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      213
      1732
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      141
      1455
    3. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      76
      1283
    4. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1173
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1075
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      109
      999
    7. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      970
    8. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      7
      963
    9. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      880
    10. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      850
    Aihe