Elisa viihde Cisco EPC3928 ja D-link DIR-615

Supilainen

Ei toimi kunnolla. Siis Cisco on telejakamossa ja pöytäkone seinän takana OK. DIR-615 on kytketty Eternetillä Ciscoon joka on toisessa kerroksessa. Siellä on muutkin "rauta" (Wlan-TV, Viihteen digiboksi ja iTV) kaapelilla kiinni D-linkissä.
Monen ammattilaisenkin neuvoja on kokeiltu, mutta paketti ei vaan lähe toimimaan. iPad:llä netti toimii toisessa wlanissa ja toisessa ei. Padin peilaus taas toimii päinvastoin. Nuo "romppeet" toimi kuitenkin täysin vanhalla Viihteen valkoisella modeemilla.
Osaisiko siis kukaan sanoa, saako tuota pakettia toimimaan, vai pitääkö palata vanhaan valkoiseen modeemiin?

3

471

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selvitä_tämä

      Oliko siinä edellisessä modeemissa käytössä reititys vai siltaus (Routed/Bridged)? Juuri mitään muita asetuksia siinä ei tainnut ollakaan. Jos siltaus oli käytössä, niin vaihda se asetus päälle myös nykyiseen modeemiin. Administration -kohdasta Management -välilehti ja sieltä Working mode: Bridged Only. Jos Ciscoon on liitetty suoraan muita laitteita D-Linkin WiFi-reitittimen lisäksi, niin anna olla Cisco reititys (router) tilassa ja vaihda D-Link kytkin tilaan. Muuten et saa laitteita näkyviin toisilleen ilman lisäsäätöä manuaalisesti. Huomaa myös, että Ciscon ollessa siltaavana ei palomuuri toimi normaalisti. Se palomuuri on silloin D-linkin varassa ja suoraan siltaavaan Ciscoon kytketyt laitteet ovat suojaamattomia.

      • Supilainen

        Kiitos selvittäjälle edellisestä.
        Vanhan Elisa modeemin C5200 tilasta en ole kyllä varma, kun sen setuppiin ei pääse kun jollain saunalahden asennettavalla avustaja ohjelmalla, jota ei saa kait mistään. Ciscossa on kyllä muita laitteita (Dlink, pöytätietokone, ja pari varalla) ja se on router-tilassa.
        Sain myös dlinkiltä ohjeen, että ADVANSED sivulta UPnP pois ja SETUP - LAN sivulta poista DHCP-toiminta. Sitten Cisco Eternetillä yhteen DIR-615:n LAN porttiin ja kolme LANia jää muille romppeille (Elisan digiboxi, iTV ja TV). Internet-portti jää siis tyhjäksi. Tällöin kaikki laitteet tulisi samaan IP-osoitteen Cisco reitittimeltä (modeemilta?).
        Entä sitten se kytkin tila? Manuskasta (eng) tuli sitten mieleen D-link SETUP wi-fi protected setup sivu. Enablesta ruksi pois, vai? Ja pitäisikö Wirelless Network settings:ssä antaa Ciscon SSID ja entä muut asetukset ko. kohdassa?


      • selvitä_tämä
        Supilainen kirjoitti:

        Kiitos selvittäjälle edellisestä.
        Vanhan Elisa modeemin C5200 tilasta en ole kyllä varma, kun sen setuppiin ei pääse kun jollain saunalahden asennettavalla avustaja ohjelmalla, jota ei saa kait mistään. Ciscossa on kyllä muita laitteita (Dlink, pöytätietokone, ja pari varalla) ja se on router-tilassa.
        Sain myös dlinkiltä ohjeen, että ADVANSED sivulta UPnP pois ja SETUP - LAN sivulta poista DHCP-toiminta. Sitten Cisco Eternetillä yhteen DIR-615:n LAN porttiin ja kolme LANia jää muille romppeille (Elisan digiboxi, iTV ja TV). Internet-portti jää siis tyhjäksi. Tällöin kaikki laitteet tulisi samaan IP-osoitteen Cisco reitittimeltä (modeemilta?).
        Entä sitten se kytkin tila? Manuskasta (eng) tuli sitten mieleen D-link SETUP wi-fi protected setup sivu. Enablesta ruksi pois, vai? Ja pitäisikö Wirelless Network settings:ssä antaa Ciscon SSID ja entä muut asetukset ko. kohdassa?

        No sitten Ciscon pitää olla router-tilassa joka tapauksessa. Muita laitteita ei itse asiassa saisi kait ollenkaan toimimaan siltaavassa moodissa, kun vain LAN 1 voi olla silloin käytössä.

        "Sitten Cisco Eternetillä yhteen DIR-615:n LAN porttiin ja kolme LANia jää muille romppeille (Elisan digiboxi, iTV ja TV). Internet-portti jää siis tyhjäksi. Tällöin kaikki laitteet tulisi samaan IP-osoitteen Cisco reitittimeltä (modeemilta?)."

        Noin sen ilmeisesti saa toimimaan pelkkänä kytkimenä. Sun pitää vaan lisäksi antaa sille kiinteä IP-osoite, josta pääset sitten muuttamaan asetuksia myöhemmin. Lue käyttöohjetta.

        Kertoisitko vielä tarkemmin, miten ne laitteet ja verkot aiemmin toimi? Oliko siis 2 erillistä Wifiä vaiko vain 1 käytössä? Kummassa laitteessa se oli vai olitko onnistunut yhdistämään ne? Tarviiko laitteiden olla samassa Wifissä?

        Koita nyt ensin saada ne lankayhteydet pelaamaan. Vai joko ne toimiikin ja ongelma on vain langattomassa yhteydessä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      23
      1555
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      65
      1278
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      98
      1020
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      105
      944
    5. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      311
      869
    6. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      817
    7. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      120
      745
    8. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      225
      740
    9. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      61
      685
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      103
      656
    11. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      13
      614
    12. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      298
      613
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      106
      568
    14. 38
      509
    15. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      491
    16. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      40
      490
    17. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      47
      484
    18. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      82
      473
    19. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      81
      465
    20. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      59
      465
    Aihe