Kuinka moni sai potkut ? taisi taas käydä niin että paikalliset perseennuolijat sai jäädä ja ulkopaikkakuntalaiset työmiehet sai potku ?
Kankaanpää Works irtisanomiset
kyläläläinen
281413
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Tais saikkupellet saada monoo...Normi siivous vempuloista.
Tapahtui juuri päinvastoin....... Kuulemma.
Nyt kaikki työttömien haukkujat pääsevät kokemaan tuon työttömyyden autuuden !! Saatte tutustua tähän ihanaan aktiivimalliin, Olkaa nyt onnellisia.
Konkurssiin hakeutumassa kuulemma. Suorastaan lottovoitto irtisanotuille kun pääsivät pois :D
Nyt työkkäriin äkkiä, ja sit 9 euron pakkokursseille ! Nam nam.
Muutama virhekkin taisi noissa irtisanomisissa tapahtua, itselläni ainakin on ymmärrystä pidempäänkin sairaslomaan jos on oikeasti vammautunut.
Mutta pääsääntöisesti kaikenlaisia vempuloita lähti, juuri sellaisia työntekijöitä joita ei voi suositella kenellekkään.
Vempuloida ?
Vempula on semmonen vetelä mitään aikaansaamaton mies.
no on se nyt niin kamalaa..
yrittäjän on valitettavasti ajateltava mikä on kannattavaa, muuten ei kannata yritystä pyörittää ja saattaa jopa tulla se konkurssikin jos tulosta ei synny.
sosiaalihuolto on sitä varten jos ei kiinnosta tehdä töitä tai ollaa vaan saikulla vaikka syystäkin..
Tunnen yhden samalla aseenteella olevan yrittäjän, vaikka olisit 5vuotta ollut herralla töissä ilman sairaslomaa ja kolot työssä itsesi niin omaan piikkiin menee. Huvittavaa on se että viimeinenkin työntekijä otti juuri lopputilin, saapi nyt yritellä ilman työntekijöitä ja uusia ei näy näköpiirissä.
no vähän ehkä oli liioteltuna, kyllähän kaikki joskus joutuu olemaan saikulla, ja siihenhän on työantajalla vakuutkset mikä ne loppukädessä maksaa. ei tosin kaikkia kuluja, mutta se onkin sitten eri tarina.
kuitenkin noitten saikkukunkkujen kanssa saa olla purjeissa jos vaikka urakka on sovittu ja työmaalla ei näy ketään. voisin jopa kuvitella, ettei työkavereistakaan ole aina mieluisa tilanne.
mikset itse kokeile ruveta yrittäjäksi, sitten saat ottaa töihin ketä huvittaa ja ennenkaikkea työllistät itsesi..?
Vempat tuonne Hollmingin pajaan jää. Ne joilla on järkee lähtee paremmille apajille. Pellet ja pellet ai ai ai ku tekee kipiää.
Missä se Parkanon konepaja on ei kai mällipussit polkenu pajaa paksus. Popedaa lainaten " Simo Simeoni miehistä parhain" mällipussien kiristetyt pallipussit.
Parkanon konepajan päätti yks silloinen persreikä johtaja laittaa puljun kiinni...virhe
Nyt on järki puhetta
Se talo on niin vääryyksiä täynnä, että turha niitä on kadehtia jotka sinne joutuivat jäämään.
Pikkupomot valehtelevia ja juonittelevia mulk**** joiden tähtäin omassa edussa ja pitää muut pieninä, poikkeuksena yks joojoomieskin mahtui siihen porukkaan, aivan liian kiva ihminen siihen firmaan.
Isot pomot ei ymmärrä mistään mitään, näistä johtuu firman alamäki, eivät osaa laskea, eivätkä ymmärtä mitään käytännön päälle ja pikkupomot kusettaa ja johdattelee näitä ihan sata nolla.
Työmiehissä taasen joka osastolla se Juudas joka koittaa mukamas olla niin työmies mutta oikeasti pikkupomon lähin kätyri, vastapalkaksi saa yrittää johdatella esimiestään. Samasta porukasta löytyy myös palkan kadehtija, osaamisen kadehtia ja jopa vapaapäivien kadehtija. On myös se tyyppi josta kukaan ei ymmärrä miksei tuota vähennetty viime kerrallakaan. Sekä se joka tahallaan hidastaa tuotantoa vaikka kiirekkin olis ja nauttii suunnilleen samaa palkkaa kuin muutkin. Koneistamossakin varmana pidettävän tiedon mukaan ajettiin sitä varaston edessä olevaa konetta kolmasosa nopeudella aina kun ei huvittanut työnteko, aika usein ei huvittanut vaan mieluummin lorvittiin netissä.
Sitten on vielä se itä-blockin väki joiden paskojen korjailuilla tapettiin suomalaisten työmoraali, kipattiin vaan työmiesten ongelmaksi, tyyliin selvittäkää te tämä halpatyöntekijäsotku. Ja selvittiväthän ne, otti vaan aikaa semmosen kolme vuotta ja sutta kymmenen vuoden edestä, rahallisia menetyksiä ei voi edes laskea.
Tuosta firmasta voisi kirjoittaa vaikka tragikoomisen kirjan. Firman hyväksi puoleksi mainittakoon että sieltä voi itsekkin ottaa lopputilin kun alkaa tulemaan mitta täyteen.
oot tainnut saada potkut perperiin jo ajat sitten kun täälä jaksat marista...
Väärin arvattu
Tuli noista ulkomaalaisista työntekijöistä mieleeni että vieläkös alemmassa työnjohdossa on niin kouluttamattomia ja yksinkertaisia työnjohtajia etteivät edes auttavalla englannilla pysty keskustelemaan omien alaistensa kanssa, vaan joutuvat hakemaan itseään fiksumman suomalaisen rivimiehen hallista, keskeyttämään tämän työt ja pyytämään tulkiksi? Ylemmälle työnjohdolle asiasta ei varmasti kehdata edes kertoa ettei olla kymmenen vuoden aikana opittu ku kymmenisen sanaa englantia.
Kyllä se on kuulkaas niin että jossei yksi tyhmä työnjohtaja opi enklantia niin opiskelkoot sitten romanialaiset, bulgarialaiset ja puolalaiset puhumaan suomea.
Tarkoitetaanko tällä koneistamon päällikköä? Omasta mielestään on kylläkin suuri nero.
Viekös se kulkee kuin koira tuotantopäälikön perässä, kieli tämän perseessä, samalla yrittäen suolata kollegoitaan, joiden kanssa istuu tovin päästä muina miehinä samassa kahvipöydässä ikäänkuin mitään ei olisi tapahtunutkaan?
Miksi siellä on itäblokin maista väkeä töissä? Halvemman palkan vai eikö suomalaisia metallimiehiä vaan löydy firmaan?
Yrittivät vastata kysyntäpiikkiin reaaliajassa, isot pomot keksii saman idean aina säännöllisesti uudestaan vaikka se on niin nähty paskaksi ideaksi, ei kato ole penniäkään kiinni omia rahoja.
Tuntien tuon talon isot ja vähän pienemmätkin pomot en ihmettilisi yhtään vaikka olis syntynyt jokin henkilökohtaista etua tavoitteleva sulle mulle järjestely, tyyliin vuokraa sä multa kakskymmentä bulgarialaista teidän firman piikkiin, käveleen halliin tai sutta tekeen kuukaudeks ja mä sitte järjestän sulle tavalla tai toisella palkan jatketta.
Ei siinä viime bulgarialaisaallossakaan mitään järkee ollu, yksikin jauhekaarihitsarina myyty vuokramies ei ikinä ollu nähnykkään moista konetta.
Koko Hollmingin toiminta perustuu johtajien perseen nuolentaan. Kaikki konsernin yritykset ovat konkurssin partaalla. Sinne on jälleen palkattu kaikki pahnan pohjimmaiset eläkepäivä odottelemaan.
Ainoa oikea päätös lopettaa aikaansaamaton yritys. Salo ei tahtonut antaa periksi.
Menkää jollekin moniosaajalle töihin. Eikös nää matut oo niitä varsinaisia osaajia.