En tiedä onko varsinainen joulusiivous jo vanhanaikaistakin. Koska sellaisissa kodeissa, joissa yleensä siivotaan ja siisteyttä arvostetaan, niissä siivotaan vähintään kerran viikossa ja joissakin pitkin viikkoa, siis useamminkin. Eihän tälläiset kodit pääse pahmmin sotkeentumaan. Joten isompia siivouksia ei edes tarvita.
Silti monille on tullut lapsuuskodista sellainen jouluperinne, että pitäisi kuitenkin tehdä se joulusiivouskin ja silloin kaiken pitää olla tip-top ja putipuhdasta ja raikasta. Muuten ei tunnu edes joululta.
Lapsuutemme joulusiivot vaan poikkeavat kuitenkin nykyisistä joulusiivoistamme. Jo näiden nykyisten säidenkin takia.
Maamme eteläosiin ei enää joulukuussa ole odotettavissa pakkasia ja lunta. Joulukuussa on lämpöasteita joskus jopa 6-10 ja vettä tihuuttaa kuraiseen maahan, pimeän kaamoksen keskelle. Tälläisen sään vallitessa ei löydä edes motivaatiota joulusiivoukseen.
Lapsuuden kotiemme joulusiivoista muistamme, kuinka matot ja petivaatteet vietiin siivouksen tieltä, ulos kipakkaan pakkaseen ja tomutuksen jälkeen jätettiin sinne tuulettumaan. Eipä onnistu enää tälläinen, koska viikosta toiseen tihuuttaa vaan vettä, eikä pakkasista ole tietoakaan.
Joulusiivouksetkin siis supistuvat pakosti vain, pölyjen pyyhintään ja pelkkään mattojen huonekalujen imurointiin ja lattioiden moppaamiseen mattojen välistä. Petivaatteet joko peset, tai imuroit ja vaihdat puhtaat lakanat.
Mutta pakkasessa raikastuneiden mattojen ym kodin tekstiilien ihanan tuoksun voi nykyisten joulusiivojen jälkeen unohtaa.
Joulusiivous
2
96
Vastaukset
- Otetaan_rennosti
Tulee se joulu ja menee ohikin pian, vaikka emme touhota, kokkaa ja leivo ja siivoa kotia katosta lattiaan. Kukahan tälläisenkin siivousperinteen on keksinyt jouluksi naisten mieltä stressaamaan, kun silloin on tuhannen muutakin hommaa naisväellä? Onko tälläisillä perinteillä tarkoitus, että äidit ja vaimot raataisivat itsensä ihan loppuun aatoksi? Otetaanpas uusi kurssi ja rauhallisemmin ja kerrankin nautitaan kunnolla juhlasta, eikä väsytetä itseämme. Ei meidän uurastukselle kukaan kuitenkaan mitään arvoa koskaan anna.
Jos raatamistamme itsestäänselvyytenä pitävät kyselevät, miksi ei ole kaikkea tehty jouluksi, kuten ennenkin? Voitte vastata, no miksi ette sitten tehneet? Eihän jouluvalmisteluja voi sälyttää vain yhden ihmisen niskoille.
Siispä - Rauhallista ja kiireetöntä, stressivapaata joulua 2015 naiset! - A-ra
Niksi-Pirkassa oli hauska pirkkamainen neuvo:
"Kaada puoli täyttöpussillista kanelia lattialle ja imaise imuriin, niin kotiin leviää imuroidessa ihana joulun tuoksu."
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1923526Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen123190Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä632499Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92135Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling411940Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.61868Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue391692- 901581
- 721133
- 741120