Mihin lomalle ensi kesänä ilman passia?

Huolestunut_matkaaja

Yritin uusia passia, mutta maahanmuuttajatulvan vuoksi sain sopivan ajan poliisilaitokselta vasta heinäkuuksi. Mihin siis matkustaa kesäkuun alussa? Eurooppa ei periaatteessa kiinnostaisi, mutta kaikki lentomatkailu on passin / henkilötodistuksen puutteen vuoksi pois suljettu. Omalla autolla ehkä pääsisi jonnekin?

8

142

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MattiMatkaaja2

      Myös Schengen-alue vaatii vähintään henkilöllisyystodistuksen turisteilta.

      Hae turvapaikkaa. Papereita ei kysellä. Saat myös vähintään bed & breakfast-majoituksen kaupan päälle, ehkä hyvän hotellinkin.

    • 6656

      Kyllä passi tulee 1 viikossa ja sen voi tilata netin kautta jos viime kerralla jätit sormenjäljet poliisille. Passi tai eu kortti pitää olla euroopassa ja sen ulkopuolella passi meni sitten vaikka kävelemällä. Norja ja Ruotsi on ainoat maat johon pääsee ajokortilla myös.

      • vuodesta1955

        Islanti, Sveitsi ja Liechtenstein ovat myös maita joihin pääsee henkilökortilla. Pohjoismailla riittää esim. ajokortti.


    • kjhgf3

      Vaihda poliisintoimipistettä taikka mene jonottamaan ilman ajanvarausta.

    • hauska.vitsi

      Ettekö tajua: 15.12. kirjoittaa että passin saa vasta heinäkuussa.

    • Provo-Alert

      Parempi vaan pysyä kotona, ettei tyhmyys leviä.

    • En.usko

      Kerrohan mistä hait passia kun kestää noin kauan? Meillä täällä pohjanmaalla passin saa parissa viikossa ja pikapassin nopeamminkin.

    • koita.Ruotsista

      Aloittaja on pimeästi Suomessa. Ei saa passia kun ei tiedetä edes minkä maalainen on. Suomessa myönnetään passeja vain Suomen kansalaisille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      153
      2885
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      281
      2566
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      42
      1599
    4. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1510
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1232
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1163
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1095
    8. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1053
    9. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      37
      1019
    10. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      61
      1003
    Aihe