Peltipoliiseja Vierumäellä

Joopajoopajoo63

Lahti-Heinola 4. tie tiistaina 15.12 automaattisen siirrettävän peltipoliisivolkkarinne kulmassa Vierumäen kohdalla välähti. Ajoin "tietyö-kohtaa" kohtaa ohi 3 kertaa, motarilla 2 kaistaa menoväylää, hämärät 80 ja 60 nopeusrajoitukset avoimen selkeällä menoväylällä!? Työkonekin pientareelle oli tuotu, päivällä kyllä työntekijöitä ei näkynyt eivätkä koneet liikkuneet. Niin ja Lahden suuntaan, kas kas kummaa, aivan 100% vastaava kattaus parin kilometrin päässä Lahden suuntaan, siis toiseen motarin suuntaan. Tähänkö on tultu, poliisi lavastaa sakkorysiä!! Selityshän teillä tottakai ja tarkistettuna on, pulinat pois, sehän on selvä. Noh, illalla 60 lätkät oli kaadettu, kameramaija kai lähti välllä hyvinansaitulle yöunelle, huomenna sit taas uusiksi. Tulen olemaan ehkäpä 2-3000 € köyhempi, hämärien nopeusrajoituskilpien minulta huomioimatta jääminen suoralla avoimella motarilla maksoi 3 viikon työni. Eipä huvita juuri töihin mennä, ei ainakaan mitään kuntatyönantajalleni hyödyllistä tehdä. Täytyypä tarkailla, tuleeko vastaani poliisien sukulaisia.

Otan itselleni samat oikeudet kuin teillä. Olempa ollut tyhmä, kun olen elänyt Suomen lakeja kunnioittaen jo 52 vuotta, huiputtaa ja valehdella siis saa.

Hävetkää Poliisit.

8

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voimamamumamumamumamu

      Jumalauta poliisi siis kerää veroa lavastaen tienkorjauspaikkoja! Poliisi siis valehtelee kansalle, missä Suomessa me nykyään elämme?

    • HannesViimala

      Ihan oikein että joku valvoo sitä kohtaa. Näkyvät ja selkeät rajoitusmerkit jos näkö ei ole ihan nolla. Kuljettajat ei paljoakaan välitä noista nopeusrajoituksista ja toiset ohittelee niissäkin paikoissa joissa toinen kaista on merkillä suljettu. Ei siinä mitään, se tulee vain vähän kalliimmaksi se reissu. Priorisointikysymys.

    • Mielestäni peltipoliisin yläpuolella pitäisi olla nopeusliikennemerkki, tietäisi mitä sai ajaa! Muuten olet epävarma, mikä nopeus oli!

    • poliisitonystäviä

      Osanottoni, voin vain kuvitella kuinka paljon tuon jälkeen huvittaa mennä töihin. Tässä valtiossa saa muuten pahoinpidellä kanssaihmistä aika pahasti muutaman tonnin hinnasta.

      Olen tuosta monesti ajanut ja ihmetellyt älytöntä nopeusrajoitusta silloin kun työmiehet ei ole hommissa. Lähes kaikki ajaa tuossa hiljaisena aikana reilua ylinopeutta ihan vain maalaisjärkeen perustuen. Itseltänikin ois varmaan kortti lähtenyt...

    • sakottuli

      valtio tarvii pikaisesti lisätuloja, motarin sakkorysä on antoisa tulonlähde.

      • RiskirajoillaAjelija

        Paljonko pienin sakko nykyään on, tietkääkö kukaan?


      • EiVarmaTietoa

        Oisko 170€.


    • nytmaksamaan

      Valtio tarvitsee rahaa paljon matujen elättämiseen, joten, Kansalaiset maksamaan aina vaan enemmän ja jokapaikassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      43
      7377
    2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3662
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      47
      3546
    4. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      62
      3298
    5. 51
      2984
    6. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      51
      2852
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2799
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      30
      2464
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      186
      1829
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      47
      1541
    Aihe