Saab vai ei?

Ei_tosiaan

Saabin kuolinpesän hoitaja NEVS tiedottaa, että se aikoo edelleen käynnistää autontuotannon. Phoenix-pohjalevy käyttää noin 10 prosenttia GM:ltä lainattuja osia, eikä NEVS:ille ole edes päivänselvää, saako se nimetä autonsa Saabiksi. Emoyhtiö nimittäin menetti nimen oikeudet viime vuonna – ajauduttuaan selvitystilaan talousvaikeuksien vuoksi.

http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1450153782470.html

10

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ronttik

      Siis autot ovat kiinalaisia ilman mitään yhteyttä Saabiin, eikä Saabin nimeenkään ole käyttöoikeutta. Siinäpä fanaatikoille oikeita Saabeja.

    • saabbisti

      Eihän niitä Saabeina myydä, eikä niillä ole edes mitään tekemistä Saabin kanssa.

    • roska-kuski

      Kuolinpesän romuautoja ei edes voi myydä Saabina ilman oikeuksia.

    • kuolinpesänhoitaja

      Yhtä hyvin voitaisiin Ladaa myydä Saabina. Sillä on ihan yhtä vähän yhteistä Saabin kanssa kuin Nevsin kiinanraudoilla.

      • roska-kuski

        Parempi olisi jos loput Suomen Saabin romut kerättäisiin Kuusakoskelle. Onneksi uusia ei enää tule.


      • Tomman

        No mitäpä se sinua haittaisi vaikka tulisikin? Jokainen ajaa sillä automerkillä mistä tykkää. Mitäpä siinä muita automerkkejä mollaamaan. Makuasia mistä tykkää.


    • heinoiIhansamamulle

      Minulle on ihan sama, millä nimellä kiinalaiset autojaan myyvät. Kopioitahan siellä on aina tehty ja huono kopio Saab oli jo ruotsaisenakin. Nimittäin Opelista.

    • saabbisti

      Ei tarvitse enää miettiä. Saabeja ei tehdä enää koskaan.

    • volgavelho

      Siinä ei olisi mitään Saabia. Ei edes nimi.

    • autoharrastajat

      kyllä alku peräiset saabit oli aitoja 96 jossa kakstahtari .96 tosin nelitahti moottori oli fordin v4 pienin muutoksin. 99 1969-1972 moottori triumpin pieninmuutoksin ja 1972-1981 oli b moottori saabin oma ja 1981-1984 oli h moottori saabin oma ja saab 900 1979-1988 oli 8ventiilinen h moottori saabin oma.siihen aidot saabit parhaita pohjolan oloihin tehtyjä saabeja Loput gm pilaamia.eli opeleita esim saab93 ja 95.ja lancioita esim saab9000.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45231
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25986
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      324
      15673
    4. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      10823
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      169
      10802
    6. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9641
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8478
    9. 242
      6824
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      222
      6489
    Aihe