Monessako vuokralähiössä soi Mogadishu-blues

Aikamoista alakuloa on liikkeellä. Vuokriaiset ei innostu joraamaan etelän rytmien tahdissa, vaikka Mogadishu-bluesin rytmi vie vuokralähiöt mukaansa. Suomalaisten geeniperimä saa mukavan ruiskeen, elinikä pitenee, kun itäsuomalainen sydän- ja verisuonitautikuolleisuus vähenee Mogadishu-bluesin tahdissa.
Jee, jee nyt joraamaan vuokriaiset........
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei koske mua. Tässä kaupungin vuokratalossa ei somppuja ole.

Äänestä
  • Kohta on. Helsingin kaupungin asuntoihin ja yhä useampiin tyhjiin kerrostalo-luukkuihin tullaan sijoittamaan pakolaisia. Yksityiselle vuokraläskille kun on parasta tuottoa se, että kaupunki maksaa vuokran.

    Äänestä

Mihin niitä matuja ollaan sijoittamassa pääkaupunkiseudulla?

Äänestä
  • Niitä on koko helsinki täynnä. Pakolaiskeskus koko alue.

    Äänestä

  • Maahanmuuttajia tullaan sijoittamaan ympäri kaupunkia yhä enenemässä määrin tyhjiin asuntoihin. Usein käy niin, että Helsingin kaupunki ostaa asunon itselleen ja muuttaa sen vuokra-asunnoksi. Myös yksityiset vuokraavat mielellään asuntojaan maahanmuuttajille, sillä Sosiaalivirasto on varma vuokranmaksaja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


t789u8imk kirjoitti:

Aikamoista alakuloa on liikkeellä. Vuokriaiset ei innostu joraamaan etelän rytmien tahdissa, vaikka Mogadishu-bluesin rytmi vie vuokralähiöt mukaansa. Suomalaisten geeniperimä saa mukavan ruiskeen, elinikä pitenee, kun itäsuomalainen sydän- ja verisuonitautikuolleisuus vähenee Mogadishu-bluesin tahdissa.
Jee, jee nyt joraamaan vuokriaiset........

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu