Ajastin taloyhtiön lämmitystolppaan?

munienkaiveluakin

Taloyhtiön lämmitystolpissa ei ole ajastinta. Voiko ostaa itse ajastimen jonka työntää tolpan pistorasiaan?

12

1703

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muutenjuukyllä

      Voit jos mahtuu kotelon sisään ja kensi kiinni, voi olla haastetta.

    • ajastin.ajastimella

      Sitten se ajastin on jossain muualla. Jos se on muualla niin voi olla aika vekkulia saada toinen ajastin toimimaan.

    • uusavuton

      Ei voi itse ostaa ajastinta. Pitää pyytää, että isännöitsijä tai kiinteistöhuolto ostaa sen.

    • hehhehhee

      Hehhehhee.

    • kello_koneisto

      Voit ostaa mutta et saa käyttää

    • niilonmunathiessä

      Miksi ei muka saa käyttää omaa ajastinta?

    • ei-toimi-ajastin

      Sieltä tulee sähköä n. klo 4-6 ja muinakin etukäteen säädettynä aikana, ei jatkuvasti.

    • mjuutenEiOnnistu

      Jos tolpassa on jatkuva virta, niin tottahan voit käyttää omaa ajastinkelloa, tosin useimmat ei mahdu kotelon sisään ja se voi olla ongelma jossain vaarien kyttäämässä ja hallitsemassa yhtiössä.

      • Sänkö_mies

        Kun se ajastin ei sovi sinne kopansisään eikä kantta saa lukittua.Sen kieltää sähköturvallisuuslaki.Jos satuu vahinko sinä olet siitä vastuussa.


      • pykälää.kiitos
        Sänkö_mies kirjoitti:

        Kun se ajastin ei sovi sinne kopansisään eikä kantta saa lukittua.Sen kieltää sähköturvallisuuslaki.Jos satuu vahinko sinä olet siitä vastuussa.

        Laittasitko kyseisen pykälän tuosta "sähköturvallisuuslaista", jossa tämä kielletään.


    • Ajastuksenvirittäjä

      Takavuosina itsellä oli roiskevesisuojattua mallia oleva pakkasta kestävä kytkinkello, jonka laitoin konetilaan, siihen syöttö lyhyellä jatkojohdolla ja kellosta eteenpäin sitten autonlämmityspiuhalla. Ja liikenteeseen lähtiessä kaikki pois..., aika riesa viritellä.

    • opelius

      Miten meinaat saada tolpan pistorasiaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      219
      3670
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      16
      3627
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      94
      2639
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      17
      2229
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      62
      2199
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      1936
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      49
      1757
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      14
      1616
    9. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1601
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      86
      1245
    Aihe