Länsi-Savon sensuuri osa 162

Tämän päivän saldona 4 lähetettyä kommenttia, jotka ovat kaikki jääneet julkaisematta. Kyseessä ei voi olla mikään muu kuin SUVAKKI-SANOMIEN oma musta lista, jolle olen päätynyt kun olen antanut kärkästä palautetta aina kun asiallinen kommenttini on jäänyt suvakkitoimittajien sensuurihampaisiin.

Toivon näille länkkärin suvakeille pelkkää pahaa.
2089
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Tsekatkaa tuon uutisen viides kommentti. http://www.lansi-savo.fi/uutiset/lahella/ulkomaiset-opiskelijat-ideoivat-mikkeliin-uuden-hyvantekevaisyystapahtuman-ilman

Parempi oikeastaan julkaista se kommenttikin täällä, sillä suvakkeja täynnä oleva toimitus saattaa poistaa sen ennen kuin moni ehtii lukemaan sitä.

Tässä se tulee:

"Ulkomaiset opiskelijat ideoivat Mikkeliin uuden hyväntekeväisyystapahtuman ___Tämä on hienoa! Vihdoinkin Mikkelissä on jonkinlaista älyllistä elämää! Pitää kaupunkiin saada enemmän ulkomaalaisia, että se vanha roina jää vähemmistöön. Hyvä näin!"

"Vanha roina"??? Melko rasistista matskua suomalaisia kohtaan. Laitoin länkkärin suvakeille välittömästi palautetta tuosta, mutta kun olen sillä suvakkitoimituksen mustalla listalla, niin ei sanoillani ole mitään painoarvoa. No, eipä ole noilla suvakeillakaan mitään arvoa minun silmissäni.

Suvakit: Syökää paskaa ja kuolkaa pois.

Äänestä

Länsi-Savo julkaisee vain juttujensa mukaisia kommentteja. Leimaa lehtensä sananvapauden riistäjäksi. Seurauksena kansan halveksunta, tilausmäärien ja mainostajien määrän laskeminen ja yleinen halveksunta. Sitä saa mitä tilaa.

Äänestä

Jotenkin hivelee tieto siitä että paikallinen sanomalehti on menettänyt netin myötä vaikutusvaltaansa ja joutuu alistumaan kansalaisen sananvapauden edessä tai kuolee pois.

Äänestä
  • Älä muuta virka. Itse en surisi lainkaan tuon aviisin kuolemaa. Päinvastoin suorastaan toivon sitä. Laittakaa tänne tietoa AINA kun suvakit sensuroi teitä aiheetta. Tuodaan Länsi-Savon epäkurantit toimintatavat kaikille julki. Toiminnan laajuus saattaa yllättää meidät kaikki. Nyt kaikki kertomaan kokemuksia Länsi-Savon mahdottomasta sensuurista.

    Äänestä

  • Ainiin se musta lista...

    Äänestä

  • Perkele, vapaaehtoisjärjestö, joka ottaa lakisääteisiä juttuja hoitaakseen. Vai se on syyllinen. Voi perkeleen perkele.
    Ja yksi hyväkäs, venäläisten kätyri julkaisee vihalistaa osoitteineen päivineen, että taliaivot pääsee kostamaan. Kohta tavan mieskin vittuuntuu ja kuohii nämä isänmaan paskat. Odinin soturit. Voi perkele, kyllä Tali-Ihantala miehiä vituttas, jos näkisivät nämä klanipäät.

    Äänestä

  • Talikkoko kirjoitti:

    Perkele, vapaaehtoisjärjestö, joka ottaa lakisääteisiä juttuja hoitaakseen. Vai se on syyllinen. Voi perkeleen perkele.
    Ja yksi hyväkäs, venäläisten kätyri julkaisee vihalistaa osoitteineen päivineen, että taliaivot pääsee kostamaan. Kohta tavan mieskin vittuuntuu ja kuohii nämä isänmaan paskat. Odinin soturit. Voi perkele, kyllä Tali-Ihantala miehiä vituttas, jos näkisivät nämä klanipäät.

    Suvakkilista on varsin ajankohtainen viimeistään vuoden päästä, jos rajat pysyvät suvakkien halujen mukaan auki. Sitten on iso joukko suomalaisia etsimässä syyllisiä tilanteeseen. Kun on valmis suvakkilista, niin ei tarvitse alkaa enää enempiä metsästämään. Toivottavaa toki on, että jokainen ilmiantaisi mahdollisesti naapurissa lymyävän suvakinkin.

    Äänestä

  • Maastohousut lepattaa, viestittävät tunnelmaa. Tapetaan kaikki väärämielet, auttajat ja pahat kielet. Mutta mutta mitä kummaa, mistä saadaan kaljaa tummaa? Mistä kinkku pöytään hyppää, tämä aivoo vähän nyppää. Kela kuoloon, sossu hautaan, kyllä odinin pojat painaa nastan lautaan. Kaikkialta kuuluu ärjy, kuka mikä avun veikään, skini ja vähäpoika kusee hankeen reikää.

    Äänestä

  • Librium kirjoitti:

    Maastohousut lepattaa, viestittävät tunnelmaa. Tapetaan kaikki väärämielet, auttajat ja pahat kielet. Mutta mutta mitä kummaa, mistä saadaan kaljaa tummaa? Mistä kinkku pöytään hyppää, tämä aivoo vähän nyppää. Kela kuoloon, sossu hautaan, kyllä odinin pojat painaa nastan lautaan. Kaikkialta kuuluu ärjy, kuka mikä avun veikään, skini ja vähäpoika kusee hankeen reikää.

    Taas tämä sekopää, leikkii jotain fiksua.

    Äänestä

Puavo, tuu kottiin. Tulloo tuas piä kippeks ku koitat uatella tee ja ähvä -kirjaimia. Ne ei tee hyvvee suomalaisille ja tuhovaa meijät. Siinä out oikeessa, mutta kumminnii, älä uattele liijan vaekeita.

Äänestä

Lehden päätoimittaja on vastuussa kaikesta, mitä sivuilla julkaistaan. Siis myös tekstiviestit ja mielipidekirjoitukset.

Jos tarjotaan sellaista, mistä päätoimittaja lähtisi käräjille, sitä ei luonnollisesti julkaista.

Esimerkkejä ovat vaikkapa kiihottaminen kansanryhmää vastaan (mamut, suvakit, mustalaiset, vasenkätiset, Mikkelin juopot yksinhuoltajat), täysin virheelliset tiedot (vaikkapa juuri edellä mainituista ryhmistä), herjaus, solvaus ja muut oikeuteen vievät.

Te ette lapsukaiset tiedä, kuinka usein syyllistytte näillä palstoilla rikokseen. Kannattaisi A. opetella lukemaan ja B. opetella ymmärtämään lukemaansa.

Länkkärin laatua voi arvostella, mutta ei se sensuroi. Ihan aikuisten oikeasti. Ei.

Tähän ei mulla nyt muuta.

Äänestä
  • "Eikö SPR:llä ole mitään häpyä?".

    Ja minkäs tekosyyn tuon sensuroimiselle keksit?

    Äänestä

  • Housussas on häpy kuin kalkkunan kaulalihat. Vai spr syyllinen valtioiden hyväksymään toimeen. Paskahattu, vai oletko jopa putinen trolli, onnellista vappua sinne pölhölään.

    Äänestä

  • Kiitos fiksusta vastauksesta. Enempää en suvakilta olisi voinut odottaakaan.

    Äänestä

  • Mitä hyödyttää keskustella typeryksen kanssa. Mitä mahtaa kukaan kurajalka mikkelissä euroopassa hyväksyttyyn ja yk:ssakin siunattuun pakolaisjutskaan. Kerro se, ainainen perustelujen kysyjä.

    Ai pitäis tummatukat hankeen ampua?

    Pidetään mielummin maa yhtenäisenä ja demokratia toimivana. Tänne voi olla tunkua ihan meidän näköisillä ukoilla, ehkä enempi villiminkin näköisillä, joilla on mieltymys hapankaaliin. Ja ne ei tule mopoilla.

    Äänestä

Kaveri tarjosi vuositilaajan lahjaa, eli ilmaista kuukautta Länsi-Savo kotiin kannettuna. En tarvinnut. Ei kiinnosta lukea Mehtälän ja Ojutkankaan propagandaa enää yhtään. Kunnia meni ja mainekaan ei kasvanut. Hyvää yötä 'objektiivisuuden' äänitorvi Länsi-Suvakki.

Äänestä
  • Hyvä ettet ottanut, siellä on liikaa ähvä, kee ja tee -kirjaimia. Ja niistä tulloo piä kippeeks.

    Äänestä

  • Joo kannattaa selata ja lukea esim. päätoimittaja Ojutkankaan juttuja. Ihan luokatonta journalismia. Ja ne jutut mitkä eivät ole sekavaa ja jonninjoutavaa sepitystä, ovat sitten sitä kaikille tuttua suvakkipaskaa. En millään muotoa pysty käsittämään kuinka noin ammattitaidoton akka voi olla minkään lehden päätoimittajana.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


LeikkiNopeeLoppuu kirjoitti:

Tämän päivän saldona 4 lähetettyä kommenttia, jotka ovat kaikki jääneet julkaisematta. Kyseessä ei voi olla mikään muu kuin SUVAKKI-SANOMIEN oma musta lista, jolle olen päätynyt kun olen antanut kärkästä palautetta aina kun asiallinen kommenttini on jäänyt suvakkitoimittajien sensuurihampaisiin.

Toivon näille länkkärin suvakeille pelkkää pahaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu