S80 D5 autoon vaihdettiin jo 120000 km kohdalla toinen moottori, eka vaihdettiin n. 40000 km kohdalla. Käsittääkseni jokin hihna aiheuttaa rikkoontumisen. Hihnan vaihtoväliä on kuulemma lyhennetty reilusti. Onko muilla tarkempaa tietoa asiasta? Lukuisten ihmeellisten sähkövikojen (sammui yllättäen monesti)
Volvon D5 moottorissa ongelmia?
hinausauto
586
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Asiaan liittyen Volvon jakohihna on halpis ratkaisu. Jos halutaan luotettavaa ja kestävää ratkaisua riippumatta lumista ja olosuhteista, niin käytetään jakopäässä ketjua, kuten Bemari ja Mersu tekee
Niin onko kyseessä tuo vanha D5 eli 5-sylinterinen nuhapumppu vaihteistolla joka on hidas? Vai uusi tykki 225hv ja 6,5sek sataseen uudella vaihteistolla?
Tuotannossa olevaan S80 malliin ei uutta 225 hv versiota saa. Joten kyseessa oltava viisi sylinterinen 2.4-litrainen D5 vanhalla vaihteistolla.
minun bemarista petti kyllä jakopää vaikka on ketjulla auto on 300 sarja 2012
turha valittaa minun volsussa on jo kolmas kone menossa ja ajettu vasta 80.000km