Soneran "halvin ja hitain" nettiliittymä?

halvinjahitain

Päivitin soneran nettipaketista käyttöön sen halvimman ja hitaimman netin. En katsele koneella elokuvia, pelaa enkä tee mitään muutakaan mikä vaatisi täysiä tehoja, niin ajattelin sen "huonommannkin" kelpaavan. 6e/kk se maksaa. Mutta nyt tuntuu, että tämä on jo liian hidas. Kestää useita minuutteja, että sivut aukeavat, pyörä vaan pyörittää... Onko tuo oikeasti tommoinen vai mikä tätä konetta vaivaa? Soneran matkapuhelimen nettikin on ollut vähän epäkunnossa aika-ajoin.

5

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mainokset_veks

      Onko käytössä mitään adblockeria eli mainosestoa? Tavallisesti suurin osa mainosrahoitteisten nettisivujen datamäärästä on mainoksia. Sivun tavallinen koko mainoksineen voi olla esim. 2 Mt, jonka lataaminen esim. 1 Mbps yhteydellä kestää n. 20 s. Kiinteissä yhteyksissä teoreettinen lukema voi olla hyvin lähellä käytännön eroa. Eli jos olet vaihtanut nopeuden esim. 10 -> 1 Mbps, niin sivujen latautuminen kestää 10x kauemmin. Et ehkä huomaa eroa, jos sivu ennen latautui sekunnin kymmenyksessä ja nyt sekunnissa, mutta jo muutaman sekunnin viive alkaa herkästi ärsyttää.

      Voit myös pyrkiä käyttämään mobiilisivuja, jos mahdollista. Ne on yleensä kevyemmin toteutettu sen lisäksi, ettei mainoksia ole niin paljon. Voi olla kyllä ihan päinvastoinkin. Esim. Finnkinon mobiilisivusto on ihan hirvee.

    • Siis käytät 256 kbit/s liittymää tietokoneella? Toki se on hidas. Tuollaisia käytettiin 10 vuotta sitten, mutta nykyään nettisivut vievät paljon enemmän tilaa. Tuollainen toimii vain aivan täysin satunnaiseen käyttöön, jos on pakko saada joku maksu maksettua tms. 2 Mbit/s toimii jo kohtuullisesti.

      • muumitmärkänä

        eikös suomessa ole nopeudesta yleisvelvoite aivanlaissa. Se taitaa olla nyt 2 megaa ja jos oikein muistan, niin Kiuru halusi tuoda jopa 10 nopeuden yleispalvelun perusnopeudeksi.
        Alkajalla kyhllä ei ole kaikki muumit kotona.


    • Nettipetti

      Minulla on 1 Mbit/s liittymä Saunalahdelta, todellinen nopeus 1.5mb ja 0.5mb verkkoon lähetys. Tosi hyvä. Irtisanoin kiinteän yhteyden kun tajusin, että tuollakin pärjää kun asuu yksin. On vaan läppäri ja jaan älypuhelimesta, muita nettilaitteita ei ole. Pyörii YouTube SD-laadulla 480p, musiikki soi verkosta, pankkiasiat hoituu ja videopuhelut toimii ulkomaille. Miksi siis maksaa enemmän? Mun entinen laajakaista kotiin maksoi 40 eur ja nykyinen 10 eur, niin onhan tuossa hinnassa ero. Toki nopeus on hidas nykyaikaan, mutta on erilaisia netinkäyttäjiäkin.

    • debianxfce1

      meille tuli sonera 4G 50 Mbit/s. On juurikin sitä mitä luvattiin, maksimi sisään on 51 Mbit/s ja ulos 40 Mbit/s. Tukiasema on parin sadan metrin päässä näköyhteydellä. Latviasta ostin 20 eurolla 4G tikun ja kiinasta 5 dollarilla lte antennin. Liittymä maksoi tarjouksesta ostettuna vain 14.30 eur/kk. Ainoa asia mikä suomessa onkin hyvää ja halpaa on nettiyhteydet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      47
      5684
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      322
      5504
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4701
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      70
      2525
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      9
      2196
    6. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      1978
    7. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      54
      1965
    8. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      36
      1894
    9. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      37
      1846
    10. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      84
      1762
    Aihe