Onko Päiväranta hyvä asuinalue?Onko kokemuksia?
muutto Päivärantaan
kerroksessa
113525
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Se on niin mahtava että tällaiset aloitukset ovat ihan turhia!
On tämä hyvä paikka. Kaikkee löytyy ja rauhallista on :) Mitä nyt mopopojat kesällä rälläilee...
Asuin siellä vuosina 1980-1992. Ihan hyvä seutu se ainakin silloin oli.
Purkukuntoisia ränsistyneitä taloja:
"Päivärannan voimakkain kasvu ja rakentaminen ajoittui 1960–1980-luvulle. 50-luvulla alueelle aloitettiin omakotitalojen, ja 60-luvusta eteenpäin rivi- ja kerrostalojen rakentaminen."
https://fi.wikipedia.org/wiki/Päiväranta
"Onko Päiväranta hyvä asuinalue?"
Päiväranta on sosiaalisesti kerrosteinen. On pienituloisista ylempään keskiluokkaan.
70-80 -luvuilla oli moderni. Tänään saa perheasunnon edullisesti. Päivärannassa on alempaa keskiluokkaa eniten.
Iso lähikauppa Citymarket (jossa tarjouksia, mutta hedelmä- ja vihannespuoli hintavaa ja oman leipomon tuotteet eivät kaksisia). Kuopion pienin Alko likellä Cittarin talossa. Omalla autolla nopeasti motaria pitkin keskustaan. Uimapaikkoja 2 kesällä. Venepaikkaa joudut jonottamaan.
Ihan jees se on. Suht rauhallista aluetta. Järvi ihan vieressä, talvella pääsee jäälle ulkoilemaan ja hiihtämään, ja kesällä uimaan. Toisella puolella taas on Puijon jyhkeät metsät ulkoilureitteineen. Koulu on uudenkarhea. Sale ja R-kioski löytyy. Citymarket ja sen eri pikkuliikkeet ihan kivenheiton päässä. Paikallisbussit kulkevat kohtuu mukavasti. Motarin kautta pääsee keskustaan muutamassa minuutissa.
Onhan siellä sitä vähemmän kaunista taloa jonkin verran, mutta esim. se arabikorttelihan ollaan kai lähivuosina purkamassa ja tilalle tulee uutta ja hienompaa.
"Järvi ihan vieressä,"
Joo.
Aikanaan kaupunki lunasti Rantaviidan talojen rannat joten tänään Päivärannassa on ehken Kuopion paras koiranulkoilutusreitti Kallavesinäkymin. Uimaan pääsee Poukamaan Iso-Valkeisella (on pukukopit) sekä vähemmän tunnettuna asiana myös Pieni-Valkeiselle Iso-Kaaren lähellä. Entisessä Siwan myymälässä on aasialaisen (varsinkin thaimaalaisen) ruuan erikoiskauppa.
Päivärannan kolmesta 7-kerroksisesta tornitalosta Salen vieressä on 5. - 7. kerroksesta Kallavesinäkymät. Rivitaloista Rantaviita 24:n ylemmästä kerroksesta näkyy Kallavesi. Ensotaloalueen - siis Tuomikujat ja nämä missä on Enso-Gutzeitin 80-lukulaisia pakettitaloja - lähellä on A-killalla hyvä sauna. Suosittu ajanviete kesällä on käydä veneellä Kunttarilla Vuorelan puolella kaljalla. Perinteinen päivärantalainen tapa on veikata jään lähdön päivä - lähimmäksi osunut voittaa aina Kossupullon.
Sinähän oikea asiantuntija olet. Aasialaista kauppaa ei ole ollut enää vuosiin ja tuota mainitsemaasi ajanvietettä ei harrasta muut kuin sinä. Onhan meillä oma baari.
Ei ole hyvä paikka,kun puuttuu lähiö räkälä. http://naurunappula.com/1249017/nisti-haluaa-baaria-paivarantaan.jpg
"Ei ole hyvä paikka,kun puuttuu lähiö räkälä. "
Lähin lähiöpub Ullan Krouvi on Julkulassa (kohtalaiset pizzat) ja sinne on halvin taksimatka - ei tarvitse mennä keskustaan asti kaljalle. Ullan Krouvissa käy porukkaa myös Länsi-Puijo/Rypysuon alueelta.
Kiitos hyvistä ja selventävistä vastauksistanne!Päätöksen olen tehnyt.