Kiinalaisilla ei oikeutta Saabin nimeen.

kuolinpesänhoitaja

15

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • FullStop

      Ruotsalaisella NEVSillä on kaikki oikeudet Ruotsissa valmistettaviin Saabeihin.

      • kuolinpesänhoitaja

        Ruotsissa ei valmisteta autoja, eikä sellaisiin olisi kellään oikeuttakaan. Voihan niitä tehtaan sisällä kutsua vaikka Buickeiksi tai Mersuiksi, mutta myyntiin tarvitaan joku laillinen nimi.


    • KaikkiTänTietää
    • joulupukkiaa

      Uus nimi BAAS ostaen uus baas!

    • saabbisti

      Mikä tahansa nimi on parempi kuin Saab. Saabia ei kukaan länsimaalainen osta.

    • ihan_se_sama

      Kunhan ei ole Skodapaska.

    • roska-kuski

      Eivät kai kiinalaiset luule jonkun eurooppalaisen ostavan Kiina-autoa Saabin nimellä? Kukaan ei täällä halua sen enempää kiinalaista autoa kuin Saabiakaan.

    • FeeniksSitten

      Minä ehdotan nimeksi Feeniks, kun Saab tuntuu nousevan tuhkasta aina vaan uudestaan.

      Wikipedia.fi:
      Feeniks on muinaisen Egyptin mytologiassa sekä siitä johdetuissa taruissa myyttinen ja pyhä tulilintu.
      Linnun sanottiin elävän kerrallaan joko 500, noin tuhat tai 1461 vuotta, ja olevan häikäisevän kaunis punakultaisissa höyhenissään. Tarinan mukaan aikansa tullessa täyteen feeniks rakentaa itselleen kanelipuun oksista pesän ja sytyttää sen, jolloin pesä ja lintu itse palavat roihuten tuhkaksi. Tuhkasta nousee uusi nuori feenikslintu, joka kokoaa edeltäjänsä tuhkat mirhaiseksi munaksi ja vie sen Heliopolikseen, Auringon kaupunkiin. Sanotaan myös, että feenikslintu tulee aina kun apua kipeimmin tarvitsee ja feeniksin kyyneleet parantavat jopa kuolemasta.

      • saabbisti

        Saabin konkurssipesä on monta kertaa kertonut, miten autoja aletaan valmistamaan. Yhtään ei ole koskaan sen jälkeen valmistunut, eikä valmistu.


      • OikeaSaabisti

        On valmistunut, esim noin vuosi sitten


    • saabbisti

      Eipä tarvinnut Saabin nimestä vääntää, kun koko kiinalaistilaus oli 100% huijaus.

    • saabharrastaja

      Saabin logo ei ole myyty se on edelleen saabin alkuperäisen valmistajan omaisuutta.Saabin logo on sama kuin scanjassa aarnikotka.

      • s900

        Eikä sitä pidä häpäistä laittamalla sitä yhteenkään kiinalaiseen autoon.


    • kuulostaaruotsilta

      mä ainakin runoilisin että onhan nää tehty Ruotsissa
      olihan niitä aeroja Amerikan markkinoille mulle tuli melkein mieleen että varmaan voisi tehdä amerikassa niitä tehtiin kai suomessa

      • roska_kuski

        Saabin runoilut on runoiltu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      155
      10138
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      173
      6361
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      34
      5861
    4. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      185
      5577
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      60
      4784
    6. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      8
      4555
    7. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      5
      3820
    8. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      89
      3549
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      78
      3519
    10. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      3051
    Aihe