Pidempiaikaiset poiju- ja ankkuripaikat?

Vierasvene

Talven pimeinä hetkinä tulee päähän jos jonkinlaisia ajatuksia ja viimeisimpänä muistelin irrallisia poijupaikkoja veneille? Irrallisia siis laiturista tai maista. Onkohan sellaisia enää missään päin suomea yleisemmin käytössä ja esim vuokrattavissa? Jokaisen veneilijän mökiltä varmaan löytyy oma poiju, mutta kun ei omaa mökkiä nyt satu olemaan. Pysyvä ankkurointihan voisi olla myös ratkaisu säilyttää venettä, mutta uskaltaako kukaan jättää alustaan pidemmäksi aikaa yksin ankkuriin?

Lappeenrannassa oli aikanaan muutama purjevene jatkuvasti poijuissa kaupunginlahden välittömässä läheisyydessä, mutta poijut on kadonneet jo vuosia sitten. Jollan kanssa puljaamisessa on toki oma vaivansa, mutta voisi kuvitella ilkivallan pysyvän vähempänä kun veneeseen ei kävellä noin vaan kuivin jaloin.

Tällaisia ajatuksia syntyi paristakin syystä, kun ensinnäkin kaikkialla ei venepaikkaa, tai välttämättä sopivaa sellaista saa laiturista samantien ja hinnatkin paikoille tuntuu useimmin nousevan kuin laskevan. Kaikkialla ei edullisemmilla laituripaikoilla saa vettä eikä sähköäkään vierestä ja alueen valvonnan tasokin vaihtelee, niin kannattaako sitten ylettömästi maksaa laituripaikasta? Se on tietysti jokaisen kipparin ja veneen kohdalla suhteellista.

Toinen syy edulliselle paikalle tai pysäköinnille tuli sellaisesta pohdinnasta että jos vaikka lähtee kesälomareissulle kotkasta perämerelle ja kesken loman tulee akuutti pakollinen tarve palata heti takaisin kotiin kesken loman ja vene pitäis jonnekin jättää. siihenasti että sen kerkeää hakea takaisin. Vieraspaikoilla on usein ruuhkaa ja hintaa alkaa kertyä mukavasti jos vene seisoo yli viikonkin paikallaan. En tiedä kuinka usein tällaista hätää suomessa kohdataan, mutta esimerkiksi työpaikan suuri kriisi yrittäjälle tai lähisukulaisen vakava sairastuminen kotopuolessa voi sattua kenelle vaan.

Kertokaas jos tulee muita ajatuksia mieleen veneen jemmaamiseksi poissaolon aikana?

8

444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tasa-arvoa

      Yleisesti ottaen laatu vastaa hintaa. Mikään ei estä sinua laitamasta venettä ankkuriin sopivaan lahteen. Sitten voit mennä kumiveneellä maihin, tyhjentää sen, ja laitaa autoon tai kantaa muuten vaan kotiin.

      Venepaikka rannassa vaatii yleensä osuuden vesialueista tai muun luvan. Kenenkään ei tarvitse antaa omastaan ilmaiseksi. Sosialismin kehitys on Suomessa pysähtynyt, eikä sosialismissa muutenkaan tavallisella kansalaisella ole ollut mitään oikeuksia.

      Veneily on kohtuullisen kallis harrastus. Jos siihen ei ole varaa, niin kenenkään muun ei tarvitse sitä toiselle kustantaa. Siinä mielessä se muistuttaa vaikka ratsastusta, joka rahoitetaan puhtaasti harrastajan omasta kukkarosta.

    • helsinki-merisatama
      • Poijupoiju

        Näyttää helsingissä poijupaikka maksavan enemmän kuin esim 3m:n laituripaikka kaikilla herkuilla?! Ja mistähän johtuu että peräkiinnitys laituripaikkaan nostaa hintaa..?


      • eiOoPoijuu

    • PikkaansaLainannut

      Kyllä täällä Pohjanlahden rannikolla suomen puolella on hyvin paljon paikkoja rannassakin alkaen Porin korkeudelta pohjoista kohti joihin voi jättää veneensä ankkurin varaan ja laituripaikankin löytää hyvin usein joksikin aikaa kyselemällä paikallisilta.

    • jeps_jee

      Poijun hyötyjä purjeveneelle:
      Paljon helpompi lähteä ja tulla poijuun kuin laituriin. Erityisesti lähtö on helppo, kun purjeet voi nostaa valmiiksi poijussa eikä tarvitse moottoria ollenkaan. Suuri etu erityisesti yksinpurjehtijalle.

      Lisäksi myrskytuulet eivät haittaa, kun vene kääntää aina keulansa vastatuuleen. Eikä tarvitse fendareita naapurivenettä varten. Ja jos on kaverin/mimmin kanssa ottamassa olutta/shampanjaa avotilassa, niin naapurit ei hölötä vieressä. ;)

    • erf3343333

      Poijupaikka periaatteessa olisi ihan hyväkin mutta ehkä ei kovin monille:

      - Sinne pitää mennä jollain veneellä
      - Hankalaa valvoa omaa venettään, se meneminen sinne..
      - Rosvot, satamassa vene on paljon paremmassa turvassa rosvoilta

      • Reiska2K

        Jouduin mökillä pitämään purjevenettä poijussa, koska ranta on niin matala, ettei siihen saa ilman suuria kustannuksia/työtä laituria rakennettua.
        Usean kesän kokemuksella voin vakuuttaa, ettei se todellakaan ole ihanne ratkaisu. Se helpompi lähestyminen on myös kaksipiippuinen juttu, sillä jos käyttää soutuvenettä ym. yhteysveneenä on se siinä vastuksina kun lähtee ja tulee.
        Suurin ongelma on tavaran ja matkustajien rahtaaminen sinne veneelle. Minulla on korkelaitainen umpiperäinen oman aikansa malli ja vaikka siinä onkin uimataso on sieltä perästä vaikea siine kiivetä.
        Tein portaat joiden avulla kyljestä on jotkut vanhemmatkin ihmiset pystyneet sinne kiipeämään, mutta jos keli on kuoppaisempi on niidenkin käytössä omat vaikeutensa.
        Sitten on se remontin teko, joka vaati aggregaatin käyttöä kun kaapelin veto rantaan olisi ollut liian työlästä järjestää. Vesijohtovedestä en osannut edes haaveilla.
        Kyllä siellä poijussa lyhytaikainen pysäköinti on aivan ok , mutta jatkuva käyttö on stressaavaa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      53
      5490
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      93
      3379
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      45
      3279
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      155
      3026
    5. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      64
      2395
    6. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      53
      2327
    7. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      73
      1860
    8. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      230
      1817
    9. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      299
      1675
    10. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      92
      1646
    Aihe