Tämä juttu on tosi.
http://www.rakennuslehti.fi/2015/12/miksi-home-on-suomessa-muita-maita-yleisempi-ongelma/
kannattee lukkee
4
89
Vastaukset
- Homeherkkä
Tri Salkinoja-Salosen mukaan ilmanvaihtoa ja lämmöntalteenottoa pitäsi kehittää siten, että ulkoilman "terveellinen" mikrobikanta selviäisi sisätiloihin.
Tri Salkinoja-Salonen ei näytä tietävän vieläkään, että meitä on lukemattomia homeallergikkoja, joiden on pakko suojautua hänen mainitsemaltaan ulkoilman "terveellisiltä" mikrobikannoilta käyttämällä tuuletusluukuissa mikrobisuodattimia sekä ulkosalla hengityssuojaimia.
Joten jos tri Salkinoja-Salosen ehdotus ulkoilman "terveellisistä" mikrobikannoista tuotaisiin sisätiloihin hänen mainitsemillaan menetelmämuutoksilla, niin siitä seuraisi, että herkkien homeallergikkojen pitäisi käyttää hengityssuojaimia ei vain kosteusvaurioisissa rakennuksissa, vaan joka ikisessä rakennuksessa. - Juu.kyllä
Hengityssuojaimia ja pipo korvilla.
"Juu.kyllä
22.12.2015 22:43
Hengityssuojaimia ja pipo korvilla."
- Ja putkiaivot lomalla?
Enpä vaan tajunnut, miten homesairas meikäkin on, ennen kuin sain yli kolme vuorokautta kestäneet keuhko-oireet asunnosta, jonne meidän piti muuttaa.
http://www.sanasinko.net/viewtopic.php?p=11781#11781
Pipoakin joudun käyttämään kroonisen poski- ja otsaontelotulehduksen takia, sairastaessani kaiken päälle vielä borrelioosia.
Tsemppiä vaan Homeherkälle - olen monta kertaa ajatellut sua ja muita, jotka eivät kestä ulkoilmaakaan.
- kaikkiloppuu
"Kannattee lukee", kiitoksia kovasti. Tuli uutta tietoa.
Asumisessa olen vältellyt vaikka mitä ja temppuillut ilmanvaihdon kanssa. Onneksi huomasin saavani oireita puhdistusaineista ja niinpä käyttö on ollut säästäväistä.
Ilmansuodattimet (myös pälynimurit kaikkine hepattimineen) alkavat pian haista epäilyttävästi. Luultavasti taas onnen potkusta olen tuulettanut ikkunoista vain kärpäset suodattaen.
66 vuotta sitten olin kuolla kotini oloihin allergian ja ties minkä seurauksena. Vasta viides ammatti sopi joten kuten, myös maata ja ilmastoa on vaihdettu sopivampaan varsinkin talveksi.
Niukat kiitokset rakennusosaamiselle ja omille ominaisuuksilleni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k354423- 553035
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut462928- 302723
Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan
Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.3402671Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s82635- 382319
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t542065- 41824
Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta461693