Ja sekös näätiä ketuttaa..
Niin se vaan Tuksu vältti häkin
TuksuPorskuttaa
19224
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Sakkorangaistuksia korkeintaan noista "rikoksista" olisi pitänyt antaa.
Tarkennus Helsingin hovioikeuden jatkokäsittelylupaan; Hymy raportoi 15.7.2015: ”Helsingin hovioikeus ei heltynyt linnaan tuomitulle Johanna Tukiaiselle!”
Artikkeli: http://www.hymy.fi/uutiset/helsingin-hovioikeus-ei-heltynyt-linnaan-tuomitulle-johanna-tukiaiselle
"Maaliskuussa 2015 Helsingin käräjäoikeus tuomitsi Tukiaisen kolmen kuukauden ja 20 päivän pituiseen ehdottomaan vankeuteen vuosina 2013–2014 tehdyistä pahoinpitelystä, pahoinpitelyn yrityksestä, haitanteosta virkamiehelle, kolmesta laittomasta uhkauksesta ja kunnianloukkauksesta." (Lähde: Wikipedia 2015)
Hymy 2.11.2014: ”Tukiaisen rikosranking - jo näin monta tuomiota!
Kohukuningatar Johanna Tukiaisen rikosluettelo on jo melkoinen. Elokuusta 2010 lokakuuhun 2014 mennessä, eli neljässä vuodessa, hän on saanut peräti kahdeksan käräjäoikeuden hänelle langettamaa tuomiota eri rikoksista. Niitä ovat lukuisat pahoinpitelyt, virkamiehen vastustaminen, pari törkeää rattijuopumusta, kotirauhan häiritseminen ja niin edelleen.” Koko artikkeli: http://www.hymy.fi/uutiset/tukiaisen-rikosranking-jo-nain-monta-tuomiota
Miten niin vältti härkin?
Hovin päätös ei ole tietääkseni vielä tullut lopullisesta rangaistusmuodosta.
Tulee joskus ensi vuoden puolella. Maalis- huhtikuussa?
Ja rangaistus, päälle 3 kk, pituus ei muutu miksikään. Hovin päätös sitten ratkaisee, meneekö linnaan, saako taas yhdyskuntapalvelua vai laitetaanko valvontapanta nilkkaan.
Aiemmin määrättu korvaussumma voi alentua tai pysyä ennallaan.
Olet täysin oikeassa. Vankeusrangaistuksen suoritusmuoto on Helsingin hovioikeuden pohdinnassa, eli määrätäänkö linnaa, vaiko uusi YKP vaiko panta jalkaan.
Kolme kuukautta 20 päivää ehdotonta vankeutta joka tapauksessa tulee, mutta missä muodossa, sitä emme siis vielä tiedä. Korvaussumma voi aleta runsaasta 15 000 eurosta hieman alle 10 000 euroon.
Tällä kertaa lähtee lusimaan mutta kaikkien iloksi kerkeää putsaamaan velliperseen kokonaan. Tuksu pääsee selliin asumaan ja veijo menee jos joku antaa sille yöpaikan. HAHAHEHHE HYVÄ TUKSU,VIE KAIKKI VELLIPERSEELTÄ.
Vielä ei ole tullut hovioikeuden ratkaisua viime maaliskuussa Tunkille annettuun ehdottomaan vankeusrangaistukseen (3 kk 20 pv). Helsingin hovioikeudella ovat pisimmät käsittelyajat, koska sillä on myös kaikki valtakunnalliset erityistehtävät hoidettavanaan. Kyllä se Tunkinkin tuomio tulee aikanaan, varmaan tässä muutaman kuukauden sisään.
Johanna Tukiainen enteellisesti vankipuvussa jo maaliskuussa 2015:
http://aijaa.com/hIx88O
Laitettakoon pisteeksi tälle ketjulle muutama kommentti alkaen Hgin hovioikeuden ratkaisusta 2.2.16; ensin Tukiaisen syyksi luetut rikokset (7 kpl):
* Laiton uhkaus Lastikka-naapureita kohtaan (uhkailuja, rottapostia, yms.).
* Laiton uhkaus ex-manageri Mia Oksasta kohtaan (rottapostia, yms.).
* Laiton uhkaus eläinlääkäri Elli Valtosta kohtaan (tappouhkaus, yms.).
* Venla Tynjän pahoinpitely (kohteen iskeminen katuun rajusti).
* Haitanteko poliisivirkamiehille Töölön säilytyssuojassa.
* Pahoinpitelyn yritys Susanna Ingerttilää kohtaan.
* Kunnianloukkaus Susanna Ingerttilää kohtaan.
Hovioikeus määräsi Tukiaiselle 110 tunnin yhdyskuntapalvelurangaistuksen.
Lisäksi hänen on maksettava uhreilleen korvauksia korkoineen ja oikeudenkäyntikuluja sekä valtiolle käräjöinti- ja todistelukuluja. Kokonaissumma näistä kasvoi noin 16 080 euroon.
"... Tukiaisen syyksi luettiin pahoinpitely, pahoinpitelyn yritys, haitanteko virkamiehelle, kolme laitonta uhkausta ja kunnianloukkaus..."
IS 2.2.2016: http://www.iltasanomat.fi/viihde/art-1454381418219.html
"Johanna Tukiaiselle tuomio kunnianloukkauksesta - Susanna Ingerttilä: "Olen helpottunut" -- Johanna Tukiainen joutui hovioikeuden päätöksellä maksamaan Susanna Ingerttilälle tuhansien eurojen korvaukset." Iltalehti raportoi 2.2.16: http://www.iltalehti.fi/viihde/2016020221053633_vi.shtml
"Johanna Tukiainen välttää sittenkin vankilan: Koko käräjäoikeus oli pähkähullu! ... - Käräjäoikeus oli kuin noitavaino. Siellä oli päätetty jo valmiiksi, että minä olen syyllinen. Koko käräjäoikeus oli pähkähullu..."
Artikkeli 4.2.16: http://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/Johanna-Tukiainen-valttaa-sittenkin-vankilan-Koko-karajaoikeus-oli-pahkahullu/1094102
"Johanna Tukiainen rottakirjeistä: En kadu, koska minut lavastettiin!
- Miksi katuisin mitään, mitä en ole tehnyt. Minut lavastettiin, tuohtunut Johanna kertoo Seiskalle." Artikkeli 4.2.16: http://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/Johanna-Tukiainen-rottakirjeista-En-kadu-koska-minut-lavastettiin/1094112
"VITUTTAAKO NYT KUN EN SINNE KALTEREIDEN TAAKSE JOUDU?????
VAIKKA SUOMEN VANKILA EI EHKÄ OLE MIKÄÄN IHAN HIRVEIN PAIKKA, NIIN SIELLÄ ON TARKAT SÄÄNNÖT MM. OVIEN KIINNI LAITTAMISESTA YMS. JOTEN KYSEESSÄ OLISI OLLUT VAPAUDENRIISTO, JOHON EN TODELLAKAAN OLE KUULU.
Te vain vihaatte minua vuodesta toiseen ja vihanne kuluttaa teidät loppuun. Eikä teillä näytä omaa elämää olevan kun pitää niin täysin olla mun kimpussani.
Olen todella tyytyväinen hovioikeuden päätökseen, olen aiemminkin suorittanut YKP:n loistavasti ja kiitos Jumalalle tästä, AMEN!"
(Tunkki Fb:ssa 4.2.16)
IL raportoi 2.2.16: http://www.iltalehti.fi/viihde/2016020221053633_vi.shtml
"Tuota Iltalehden juttua ei tarvitsisi edes jakaa, sen verran paskaa ihan suoraan sanottuna se on! Ei kenenkään tuomio tietenkään "alene edellisistä rikkeistä", vaan otsikko olisi pitänyt olla IHAN TOISENLAINEN, MM TÄLLAINEN: JOHANNA TUKIAISEN VANKEUSTUOMIO KUMOTTIIN HOVIOIKEUDESSA JA MUUNNETTIIN YKP PALVELUKSI!
Tuossa näkee taas lehtien törkydissaamisen mua kohtaan, mutta dissaatkoot, sillä jokainen polvi tulee jossain vaiheessa notkistumaan alas Jeesuksen edessä!" (Tunkki nillitti Facessa 3.2.16)
Tukiainen mäjähti omaan miinaan
Lääkärinlausunto tuomioistuimen vahvistamana dille =
otollista kauraa sosiaalihuollon tantoille, mielenterveyden ensihoitoyksiköille,
psykiatriselle sektorille ja myös poliisi tietää ennakoidessaan töitään.
Siellä missä Tuhnu seuraavaksi mellastaa siellä ei sinivuokkoja välttämättä näy siellä on piipaa rotevat ambulanssimiehet koko orkesterin voimalla ja pistää sekoilijan pakkopaidassa ruotuun eri tavalla kuin kiltit poliisit maijaan
Helpolla meni kuitenkin vapaus, 55 vuorokautta olisi käynyt kiltisti lutimassa nyt asiat sai aivan uudet asetelmat.
Helsingin hovioikeuden koko ratkaisu 2.2.16 on kuvailtu tässä ketjussa:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14105110/johanna-tukiainen-valtti-vankilan-hulluuskortilla!
Muun muassa: "Tukiainen on 11.1.2016 toimittanut hovioikeudelle lisäkirjelmän ja sen liitteenä erikoisalan sairaskertomuksen."
Syyttäjä voi vielä valittaa tuomiosta. Valitusaika päättyy vasta 3.4.2016.