Niinkin yksinkertaisessa asiassa kun lampun vaihdossa meni nyt sormi suuhun. Päällisin puolin näytti ihan normaalilta 11W loisteputkelta, mutta lampun kanta on ainakin allekirjoittaneelle kaikkea muuta kuin normaali. Kaiken lisäksi sain työn tiimellyksessä katkaistua kannasta toisen säikeen. Kysymys nyt kuuluu, olisiko tässä ollut tarkoitus vaihtaa kokonaan tuo härpäke kosketinta myöten, vai löytyykö jostain tällaisella kannalla varustettuja loisteputkilamppuja? Alla vielä kuvat havainnollistamassa tuskaa.
http://i.imgur.com/DxGZCAG.jpg
http://i.imgur.com/LmUmXiv.jpg
http://i.imgur.com/cWjT60g.jpg
Liesituulettimen lampun vaihto
Sähöukko-Eki
3
9941
Vastaukset
- Lamppupalaa
Kaiva kanta ulos ja kävele se kädessä alepaan. Sieltä saat vastaavan tilalle.
- G23
Taitaa olla ihan normaali G23-kanta. Ja lampun olet tosiaan riuhtaissut irti niin voimalla, että sen kanta on irronnut ja jäänyt sinne liesituulettimen kantaan.
- Sähöukko-Eki
Hieman nitkuttelemalla piti ottaa irti, mutta ei siinä erityisen paljoa voimaa käytetty. Vaan ei tuon kuvassa näkyvän liesituulettimen sisällä olevassa osassa ole sisällä erillistä G23-kantaa, kuten viimeisestä linkistäkin näkyy? Lampun kannan säikeet olivat vaan ujutettu siinä näkyviin reikiin, jossa koskettimet ovat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662228Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381853Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711470Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣211444Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.751137Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1771124Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬211074Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1051054En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9912- 75898