Minulla on 13 merkintä. Omatieto.fi palvelusta näin , että minulle on melkein kaikilla YVK merkinnöillä 4v. Mutta yhdellä on 3v. Ja se kolme vupotta on viimeinen Kaikki YVK:n merkinnät olen saanut lokakuussa. Se 3v. on vielä niistä isompi velka yli 2000e. Eli nuot merkinnät poistuvat 2019 syksyllä ja se yksi 2018. Jostain luin, että alulla on YVK 3 vuotta ja myöhemmini voi se muuttua 4v.
Merkinnän voimassaolo
åpsåpsopi
756
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olen aloittaja.
Asiakastiedon sivuilla on selkeästi kirjoitettu YVK 3v (yksipuolinen tuomio.) . Sen mukaan, nuot merkinnät pitäisi poistua 3v. eli 2018. Eikä nyt heti voida laittaa 4v. Pitäisikö selvittää asia jo nyt tässä vaiheessa.
Mitäs virkaa noilla merkinnöillä on? Onko ne joitain "kunniakysymyksiä"?
Jos on asunto, toimeentulo ja vaikkapa halpa auto, niin mitäs muuta sitä tarvitaan?
Jos on tyrinyt luottoietonsa niin ei kai sitä nyt heti voi alkaa kuvittelemaan lisälainan ottoa?
Anna merkintöjen olla ja nauti elämästäsi niin paljon kun voit.
Minä olen ollut luottotiedoton käytännössä kohta 20 vuotta eikä tunnu missään.
Ja jos joskus nämä hemmetin luottotiedot tulee joskus takasin otan heti yhden pikavipin ja jätän maksamatta sen että luottotietoni menisi jälleen 20 vuodeksi.
Ei se ihan niin yksinkertaista kaikille ole. Ehkä yksineläjille kyllä samantekevä. velat eivät ole isoja ja kohtaan maksan reilu puolet niistä kerrallaan pois. Koskaan ei voit tietää, mitä elämässä tapahtuu.
Et elä enää edes 20 vuotta. Olet yhteiskunnan pohjasakkaa... Oletko ylpeä itsestäsi?
Toivon asiallisia vastauksia.
Yksittäinen YVK on 3 vuoden merkintä. Kasvaa 4 vuoteen, jos niitä tulee toinen. Sulla on siis aina uusi YVK nostanut edellisen merkinnän nelivuotiseksi, ja vain toi uusin on 3 vuotta.
Kiitos asiallisesta vastauksesta.