Autoralli 2016

Traktorirallikeskustelu kääntyi autorallikeskusteluksi. Siksi tämmönen viestiketju, että menee asiat oikeisiin paikkoihin.

6

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vissiin-sokeita

      Voi, voi, eihän ne erota autoa traktorista.

    • Nyt-ei-pysty-vaikenemaan

      Tämmösen huomion tein, että nämä nimimerkit ovat samalta kirjoittelijalta:

      Zambesi
      Pentti_pentintieltä
      JJT_the_end
      Rahtari_Lahtari
      Iso-kaunis
      saakelinriski
      gummiroope
      MMM-arkisin
      OTK_71

      Ihmettelen suuresti, että onko tällä kyseisellä kaverilla mitään muuta tekemistä kuin kiusata ja uhkailla ihmisiä Karvia- palstalla? Minkälaisessa elämäntilanteessa kyseinen heppu oikeen on? Jatkuvasti humalassa? Mielisairas? Vai muuten lapsellinen? Mikä on saanut hänet suuttumaan noin suuresti nuorisoon?

      Uskoisin tämän päästään pipin olevan ulkopaikkakuntalainen, joka on mies iältään 30-50v. Ilmeisesti myös työtön, kun kerran on noin paljon vapaa-aikaa. Ja luultavasti perheetön ja alkoholiongelmallinen. Ei tervejärkinen tuollaista tekstiä tänne jatkuvasti suolla.


      Suomi24 ylläpitäjät voisivat laittaa kyseisen ärsyttäjän vuodeksi jäähylle estämällä tämän IP- osoitteen. Ei näin tyhmää ihmistä voi muuten saada hiljaiseksi.

      Mitä sitten jos JJT ja kumppanit vähän pyörivät jäisellä pihalla kolmistaan yöllä? Mitä te teitte nuoruudessanne?Ainakaan videolla autojen äänet eivät olleet kovia ja auton käsittelykin näytti olevan hallussa. Parempi että leikkivät Karviatalon pihassa yöllä kuin asuinalueella tai pääkadulla yöllä tai päivällä. Vaikka kuinka osaisikin hallita autonsa, voi vahinko silti sattua. Eli en kannusta pelleilemään liikenteessä, mutta jos on pakko, tehkää se poissa liikenteessä.

      Ilmeisesti nuoriso seisoo sanojensa takana ja oli odottamassa "lynkkausväkeä" perjantaina kello neljä aamuyöstä. Lisäksi nuoret ovat käyttäytyneet fiksusti täälä netissä sekä myös itse keskustassa. Ainakaan kertaakaan en ole heitä nähnyt pahaa tekemässä. Autoilla, mopoilla, traktoreilla ja mopoautoilla osaavat päästää ihmisiä suojatien yli ja eivät aja järjetöntä ylinopeutta kirkonkylällä. Monesti olen nähnyt kun ikäihmiset yms. muut kiireiset päästävät hidasteiden yli semmoista vauhtia, että auto melkein lentää muutaman metrin. Ajatelkaa, kun joku on suojatielle juuri ehtinyt astua ja ajat roimaa ylinopeutta. Tuuripeliä, jääkö hän alle vai ei.

      Koita jaksaa JJT_originaali, sanoit mitä sanoit, aina joku tulee haukkumaan ja syyttämään. Sillä ei ole merkitystä, eikai kukaan tätä palstaa ota vakavasti. Kun itse tiedät asioiden oikean laidan, ei muulla ole väliä.

      Ohhoh, tulipas paljon tekstiä. Kumminkin hyvää joulunpyhiä ja uuttavuotta kaikille! Koittakaa nyt kasvaa aikuisiksi, isot miehet.

      • Näemmä järkeviäkin ihmisiä on vielä olemassa. Kiitoksia!


      • nainen52X

        Nyt-ei-pysty-vaikenemaan

        Kiitos hyvästä ja asiallisesta kirjoituksestasi!

        Kunnon nuorisoa kyseiset pojat ovat. Auttavaisia ja asiallisia ja todella osaavia poikia. Turhaan heitä täällä netissä vainotaan. Osa heistä on töissä, osa koulussa, kuten JJT_originaali on avoimesti kertonut.
        Itse en ole nähnyt sitä videota, mutta kuvittelin sen juuri sellaiseksi kuin kerroit. Ketä he haittasivat tyhjällä parkkipaikalla, kun odottelivat näitä/tätä vainoajaansa.

        Kuten totesit, nämä nuoret seisovat sanojensa takana ja ovat erittäin hyväsydämisiä ja avoimia ihmisiä. sekä täsmällisiä. Yksi asia on pistänyt silmään, miten he kunnioittavat vanhuksia. Eivät he tuolla kylällä huutele ihmisille tai pilkkaa heitä. Kaikki ovat niin fiksuja, että eivät koskaan ole pilkanneet tai kiusanneet sairasta tai vammaista. Minusta se on hatunnoston arvoinen juttu.
        Myöskin se, että he kaikki käyvät töissä ja ovat löytäneet työpaikanjo ennen kuin koulu on loppunut, kertoo heistä jotain.

        Tämä ajojahti näitä poikia kohtaan on jatkunut taas koko syksyn. Aina heidän kontolleen laitetaan kaikki mitä kylällä tapahtuu. Kuten JJT totesi, aina haukutaan ja syytetään. Olen kuullut mitä naurettavampia syytöksiä heitä kohtaan. Ja kaikki ovat olleet perättömiä syytöksiä.

        On myös ala-arvoista arvostella heidän autojaan. Kaikilla ei ole varaa ostaa uutta autoa, joka sopisi Karvian katukuvaan. (Varsinkaan heillä, jotka ovat juuri koulusta päässeet ja työura on vasta alussa).He ovat omalla työllään hankkineet autonsa. . Kunnostaneet ja katsastaneet ne. Siihen ei moni vanhempikaan pysty. Autot ainakin ovat sellaisia, että he pystyvät itse ne kunnostamaan. Mitä auton ääneen tulee. Jos autot ovat menneet katsastuksesta läpi, niin silloin äänitason pitäisi olla kunnossa. Ei minua ainakaan ääni ole häirinnyt. Rekastakin kuuluu suurempi ääni kuin poikien autoista.

        Liikennesäännöt heillä on hyvin hallussa. Takaan että paremmin kuin monella vanhemmalla "keskitien kulkijalla". Olen myös nähnyt miten he pysähtyvät suojatien eteen ja päästävät ylittäjän rauhassa kävelemään kadun yli. Sitä eivät tee esim. keski-ikäiset vaan painavat tuhatta sataa korokkeesta ja suojatiestä välittämättä.

        Nämä pojat ovat pienestä pitäen ajaneet autolla. Osa höylännyt päivä kausia jäärataa ja opetellut auton käsittelyä.

        Käsi sydämelle. Mitä pahaa nämä pojat ovat teille tehneet? Itse ainakin voin rehellisesti ja täydestä sydämestäni sanoa, että minulla ei ainakaan ole mitään pahaa sanottavaa pojista.
        Olen myös tehnyt pikagalluppia keskustassa. Ainakaan nämä ihmiset, joilta olen kysynyt, eivät ole poikia moittineet.

        Pitää muistaa myös se, että me kaikki olemme olleet joskus nuoria. Nuoruuteen kuuluu tietyt asiat. Vuoden kuluttua nämäkin pojat ovat jo rauhoittuneet, perustamassa perhettä ja hankkimassa omia lapsia. Antakaa heille vapaus olla nuoria kun nuoruuden aika on!

        Sille sinivaloisen Volvon nuorukaiselle sanoisin kuten JJT:llekin, älkää välittäkö pahansuovista ja kateista ihmisistä. Minun mielestä se on hieno Volvo, eikä mikään ruostekosla, kuten täällä on kerrottu. Itselläni on ollut samanlainen nuorempana. Jos haluat näpäyttää suunsoittajia. Annahan Volvolle sille kuuluva arvo ja pidä siitä hyvä huoli.

        Hyvää joulua JJT:lle ja muille pojille. Myös sinulle Nyt-ei-pysty-vaikenemaan sekä muille lukijoille.


    • Viime vuonna oli sama keskustelu traktorirallista. Huoh. Tosiasiassahan traktorit on katoavaa luonnonvaraa joka kylällä. Muovikipot korvaa ne joka kylässä. Jollain on paha ongelma traktoreihin, vissiin.

      • JJT-originaali

        Niinpä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5721
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2562
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      240
      1572
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1360
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1087
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      881
    7. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    8. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      64
      853
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      72
      775
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe