Onko palstalla Volvo KAMD P44-C moottorin

mittaristosta ja kaukosäätölaitteista jyvällä olevia, tai tietää paikans "jossa" tiedettäisiin.

Olisi tarkoitus, ainakin ala-ohjaamoon saada monitoimimittarit. Siis sellaiset joissa varoitusvalot yms. olisivat mittarissa/kone. Sillä säästäisi tilaa ala-ohjaamossa "varoituspaneelin" verran.
Ajatuksissa vaihtaa myös tuo/nuo sähköiset kaukosäätölaiteet sellaisiin, joissa tuo EDC-paneeli olisi siinä kaukosäätölaitteen "jalassa". Kaukosäätölaitteessa (Flaikkarilla) saisi olla myös pidemmät "kahvat".
Onko otsikon moottoreihin saatavissa, vakionopeustoiminto ? noilla "kaukosäätimillä", ja luonnollisestikin jokin "lisälaite" moottoreihin.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Eikö dieseli pidä vakiokierroksia, mihin tarvitset vakionopeutta? Kaasukahva antaa kierroslukureferenssin EDC ohjausyksikölle, joka sitten säätää ruiskutusta jotta moottori ylläpitää toivottua kierroslukua.
Moottori lisää tehoa kun vene tössähtää suurempaan aaltoon, ja pienentää kun surffaat isoa aaltoa alas.

Äänestä
  • Aloittaja

    En tiedä, siksi kyselen.

    Äänestä

  • Juuri noin toimii, joten ajaminen on yksinkertaista raskaassa kelissä, kun ei tarvitse pumppailla kaasua aallokon tahtiin. Mielestäni KAD koneet ovat todella toimivat tuon kompressorin vuoksi, aina löytyy koneista potkua, kierroksista riippumatta...nykyäänkin volvon Premium merimoottoreissa kompressori turbo halvemmissa jätetty pois.

    Äänestä

Aloittaja

Ok! Eli ei tarvetta siis ole tuollaiselle "vakionopeusjutulle - sellainenhan siis jo on ;D

Onko tietoa millainen olisi noihin moottoreihin saatavat "kulutusmittauslaitteistot ja -näytöt"?

Äänestä

Tässä linkki kotimaiselle mittarille, jos sellaista tarvitset.

http://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0ahUKEwiNpOeHr_vJAhVJkCwKHaGxDOMQFggbMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.navmanmarine.net%2Fupload%2Fmarine%2Finternet_manuals%2F3000%2F3200_tdx_fin_web.pdf&usg=AFQjCNEwcp2rkAIQbk-3nN3x8Yo5gpJBLw&bvm=bv.110151844,d.bGg

Ei siinä mitään mittareita tarvi, liuku ajaessa 22-27solmua tai (3200-3400rmp) 44 koneen optimi kierros alue, niin mennään polttoaine optimia tai -0,5solmua alle runkonopeuden siinä kaksi ohjenuoraa polttoaine taloudelliselle ajolle.

Kad konetta voi kuormittaa pitkä aikaisestikin -200rmp WOT eli potkuri valinnoistasi riippuen koneesi max kierrokset pitäisi olla 3600-3900 aluella ja voit ajaa konettasi pitkäjaksoisesti -200 kierrosta huippukieroksistasi, mutta järkevämpää tietysti kuormittaa hieman hellemmin...

Tässä suuntaa antava kulutus tietoa kad44 yhdelle koneelle.
3800rpm 57l/h
3600rpm 50l/h
3400rpm 43l/h
3200rpm 37l/h
3000rpm 32l/h

Ja vielä lisää viisastelua
Using the standard prop law
90% rpm = 73% fuel consumption
80% rpm = 51% fuel consumption
70% rpm = 34% fuel consumption

Using the prop law adapted for planing craft with an index of 2.7
90% rpm = 75% fuel consumption
80% rpm = 55% fuel consumption
70% rpm = 38% fuel consumption

Äänestä
  • Aloittaja

    Suoranaisesta tarpeesta ei olekaan kyse, vaan siitä tavanomaosesta veneen varustelusta kaikella ylimääräisellä, jotka sitten yksitellen lakkaavat toimimasta, ja korjaaminen maksaa aina maltaita.

    Navman kulutusmittari periaatteessa tuttu, asensin sellaisen V8 OMC;hen, oli tietystikin yksinkertaisempi versio, koska ei ole tuossa koneessa edes paluuputkea. Kiva lelu tuo Navman, mutta ei taada vaan olla enää saatavilla.

    Kulutusmittari tai ei, kaikkihan kuitenkin palaa.

    Äänestä

Luotettavaa tietoa Volvo pentoista saa vain ja ainoastaan laillistetulta kiinteistövälittäjältä, joka on erikoistunut saaristokohteisiin.

Äänestä
  • Mikäs vittu sua sitten riepoo ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ABF kirjoitti:

mittaristosta ja kaukosäätölaitteista jyvällä olevia, tai tietää paikans "jossa" tiedettäisiin.

Olisi tarkoitus, ainakin ala-ohjaamoon saada monitoimimittarit. Siis sellaiset joissa varoitusvalot yms. olisivat mittarissa/kone. Sillä säästäisi tilaa ala-ohjaamossa "varoituspaneelin" verran.
Ajatuksissa vaihtaa myös tuo/nuo sähköiset kaukosäätölaiteet sellaisiin, joissa tuo EDC-paneeli olisi siinä kaukosäätölaitteen "jalassa". Kaukosäätölaitteessa (Flaikkarilla) saisi olla myös pidemmät "kahvat".
Onko otsikon moottoreihin saatavissa, vakionopeustoiminto ? noilla "kaukosäätimillä", ja luonnollisestikin jokin "lisälaite" moottoreihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu