Koeajoin Stilo 1.4 MW:n, ja auto tuntui koeajon perusteella mukavalle, ja tilavalle, sekä moottorin tehotkin riittävät minulle.
Kysymys liittyykin Stilon kestävyyteen, ja yleensä niissä esiintyviin vikoihin. Yksinkertaisesti kysyttynä: Kannattaako Fiat-merkkistä autoa ostaa? Olisi myös mukava saada kokemuksia auton omistajilta, kiitos.
Kysymys liittyykin Stilon kestävyyteen, ja yleensä niissä esiintyviin vikoihin. Yksinkertaisesti kysyttynä: Kannattaako Fiat-merkkistä autoa ostaa? Olisi myös mukava saada kokemuksia auton omistajilta, kiitos.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Mulla on nyt 1,5 vuotta vanha ja 30tkm ajettu 1.2 3d Stilolla eikä oo mitään moittimista ollut. Ainuttakaan vikaa ei autossa ole ollut ja muutenkin Stilo on ylittänyt melkosesti mun odotukset. Edellinen auto oli Punto II joka sekin palveli kiitettävästi, joten kyllä mä ainakin luotan nyky -Fiateihin täysin, ja mitä muiden kokemuksia kuuntelee niin tuntuu Fiatit pelaavan paremmin kun monet muut kalliimmatkin autot.
minä ainakin, 70 tkm, ei vikoja. Saa nähdä mitä huomenna tarjoovat Teltassa Bravosta...
Itsellä ollut vanhempia fiateja, tipo ja tempra ja todella hyviä ajaa ja hyvin pelaavat!!! Suosittelen...
Fiatin hinta/laatu on verrattuna moneen muuhun automerkkiin kohdallaan. Itselläni ollut kyseinen malli kohta 4 kk ja takana vähän yli 7 tkm ja ei mitään vikoja. Hyvä ostos ...
Itselläni on ollut Fiat Stilo 95 MW noin puolen vuoden ajan, ajettu 9000 km. Auto on toiminut todella loistavasti. Hinta laatusuhde hyvä. Käyttöominaisuudet ovat yllätteneet entisen Renu fanin. Myös kokemuksia Stilo 80:stä kahden vuoden ajalta. Toimivuus erinomainen, ei mitään vikoja, ei edes yhtään lamppua ole palanut. Delta- Auton huollosta kokemukset hyvät, palvelu asiallista ja laskutus kohtuulista. PS: Pitää muistaa, että niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan.
Marea 115 ELX Weekend (vm 2000, 75 tkm):
vasen "koiranluu" väljeni
tyhjäkäynti sekosi
pakoputki katkesi (hitsivika saumassa)
Kaikki meni takuuaikana.
Stilo 130 MW (n. 13000 km nyt mittarissa):
lämpömittarin neula seilaili itsekseen C:n ja puolivälin välillä, samalla kierrokset tuntuivat katoavan, tyhjäkäyntikierrokset saattoivat jäädä päälle tonniin -> Espoonlahden autohuolto paineli tulpanjohtoja paikoilleen ja teki jotain perustsekkejä päätteellä. Sen jälkeen on pelannu ok.
Uno vm. 90, ajettu 60 tkm, ei vian vikaa.
Tipo vm. 93, ajettu n. 20 tkm, joku säätöyksikkö vaihdettu (kierrokset ei pysyny).
Tuostapa voidaan päätellä, että konehuoneessa on joltakin sekundavalmistajalta hankittuja palikoita. Oiskohan boschin sytytyspuoli yhteinen nimittäjä?
omien ajokokemusteni perusteella niiden Fiatine osalta, joissa on ollut Boschin sytytyslaitteet (noin 600.000 km). Lancia Themasta meni Boschin valmistama laturi perushuoltoon 340.000 km:n jälkeen. Marea 115 ELX toimi täysin ilman vikoja mittarilukemasta 34.000 > 98.000.
Osta ihmeessä joku muu... itse erehdyin samaan vipuun, eli edulliseen ja hyviin tiloihin. Mutta nyt reilu vuosi stilon hankkimisen jälkeen olen tullut pahasti katumapäälle ja stilo saa luvan lähteä. Auto on ollut pajalla laitettavana yhteensä 1,5 kk:n ajan useista eri syistä. Nyt kilometrejä on mittarissa 30tkm. Toinen mikä kismittää, on stilosta saatavat hyvitykset, vai miltä kuulostaa 12-13t€ autosta joka vuosi sitten maksoi 20t€?
Tuo hyvitys kuullostaa siltä että sinua on pissitty linssiin. Hyvitysarvo on vielä 15 - 16 000 €. Tuo 5000 € (20 c/km) arvon alennus lienee jokaisen vuoden vanhan auton kohdalla normaalia. Vai oletko kehunut automyyjälle tuota paja-aikaa?
Itsellä on takana 100 MW:llä 24000 km ja muuta vikaa ei ole ollut kuin takaluukun tehottomat kaasujouset.
Olen toki kysellyt useammasta paikasta hyvitystä. Huonoin on 12500 ja paras 14400. Yleisin hyvitys on ollut n.13500.
miksi on ollut pajalla? Oma stiloni alkaa olla kohta vuoden ikäinen, nimittäin.....
..tuollaisen rahanpolttokokemuksen jälkeen koko autoilu.
Jos noin on lyönyt kätensä paskaan, kannattaa miettiä uudelleen oman autoilun,ja auton omistamisen mielekkyyttä.Ei se raha ihan niin helposti tule,että vuodessa on varaa hävitä tuollaiset 7000 euroa.
Olisin kyllä samaa mieltä, mutta tarvii ottaa kyllä hinta-laatusuhde huomioon. Kyllähän, voisin sanoo, että ei välttämättä kelpaa kaikille taas vaihdon aikana. Mutta päätöshän on sinun. Ei minulla ole kyllä sillain pahaa sanottavaa merkistä.
"Toinen mikä kismittää, on stilosta saatavat hyvitykset, vai miltä kuulostaa 12-13t€ autosta joka vuosi sitten maksoi 20t€?"
Mulla on melkein 2 vuotta vanha, 30tkm ajettu Stilo 80 3d. Pari viikkoa sitten kyselin vaihtotarjouksen muutamaan muun merkkiseen uuteen diesel -autoon, ja molemmat lupasivat tosta 12 tuhatta euroa vaihdossa. Kun ottaa huomioon, että maksoin Stilosta vajaa kaksi vuotta sitten n. 15 tuhatta euroa, niin ainakin mun mielestä Fiude säilyttää arvonsa aivan älyttömän hyvin.
Mihinköhän oot koittanut vaihtaa autoasi, jos olet saanut vuoden vanhasta Wagonista noin huonon hyvityksen? Tarinasi kuulostaa kyllä kaikenkaikkiaan aika feikiltä...
vikaa on ollut jarruissa, vaihteistossa, sähköissä ja nivelissä. Lisäksi on ollut käynnistyvaikeuksia.
levyjarrut ympäri olevassa autossa?
Taas niin paskapuhetta.
ainakin joensuun pk-autossa, nyk. delta-auto :( vaihtoivat mutisematta kaasupumput takuuseen
Itse hävisin Bravolla kolmessa vuodessa n. 4500 e, mutta olihan tässä välissä se autoveron laskukin... Itse epäilen että en olisi millään merkillä päässyt olennaisesti pienempään arvon laskuun.
Itselläni oleva Stilo 130 3d Dynamic -03 on toiminut moitteetomasti. Kilometrejä on kertynyt 32 000 km. Ainoat murheet ovat olleet lähinnä korissa.
Puskurissa olevan lampunpesimen kansi lensi tienposkeen, hattuhyllyn kannatin murtui. Em. viat korjattiin takuuseen. Lisäksi olen itse korjannut rämisevät takakaiuttimet. Tekniikka ja sähköpuoli ovat toimineet täysin ilman ongelmia. Riesana on kyllä jäätyvät oven lukkomekanismit mutta nekin on helppo voidella ovipahveja irroittamatta.
"Ominaisuuksina" mainitsisin vielä rutisevat iskarin yläpäät pakkaskelillä jyrkkään käännyttäessä. Huollon mukaan tämä esiintyy vain 130 malleissa.
Täten voin ko. merkkiä suositella.