Peliriippuvaisella pyörii koko ajan(Tai lähes) pelit mielessä. Tämä johtuu siitä koska peliriippuvaisen aivoissa on tapahtunut muutoksia on tullut pelaamis-ratoja aivoihin.
Kannattaa hakeutua VERTAISTUKI ryhmiin puhumaan (et ole ongelman kanssa yksin yli 100000 suomalaista kärsii kyseisestä sairaudesta) tai puhu muille esim. läheisille.
Puhuminen auttaa aina.
Jos et kuitenkaan pääse vertaistukiryhmiin ja vaikka pääsisit niin aloita opettelemaan kuuntelemaan itseäsi.
Heti kun mielessä rupeaa pelaamis ajatukset pyörimään AJATTELE että PELAAMINEN EI SOVI SINULLE.Voit myös miettiä kaikkea rahan menetystä ja muuta pahaa mitä pelaaminen sinulle aiheuttaa.On tärkeää saada pelihimot heti poikki esim.jo kotona ennen kauppaan,kioskille keskustaan tai muualle lähtöä. MUISTA AINA HETI PELI AJATUKSET POIKKI.Ja koskee muuten myös raveja pitkävetoja ja kaikkia pelejä ja arpoja mistä voi voittaa rahaa.
Ensimmäiset kaksi viikkoa vaikeita joten sinun täytyy suunnitella kaikki etukäteen.
Nopeat liikkumiset.Jos esim kuljet bussilla pyri välttämään odotus aikoja.Vältä mahdollisimman paljon (mielellään melkeen kokonaan) liikumista kauppojen,kioskien ja keskustojen (kaikkien paikkojen lähellä missä on pelikoneita) lähellä.Muista vielä AINA HETI PELI AJATUKSET POIKKI.
Yritä keksiä jotain tekemistä esim.lenkkeily(älä ota rahaa mukaan)urheilu tai vaikka lukeminen tai jotain.Voi alkuun tuntua tylsältä varsinkin koska aivoissa vielä peli-ratoja paikallaan ja pelaaminen tuntuu vielä jännittävältä.
Kahden viikon jälkeen alkaa pikku hiljaa helpottaa lupaan sen.Mutta vielä välillä tulee ajatuksia mitä jos parilla eurolla tai muuta vastaavaa.MUISTA AINA HETI PELI AJATUKSET POIKKI.Peli-radat pysyvät himopelaajan aivoissa aina mutta menevät poikki jos saat ajateltua tarpeeksi kauan että pelaaminen EI VAIN YKSINKERTAISESTI SOVI MINULLE.
Pikku hiljaan voit alkaa liikkumaan kaupoissa ja muissa paikossa.Älä jää seuraamaan pelikoneita. Palkitse itseäsi ostamalla itsellesi jotain kivaa.Harrastus on hyvä juttu pelaamisen tilalle esim. salilla käynti.Monelle pelaaja jää helposti koukkuun asioihin joten urheilu koukku on hyvä asia pelaamisen tilalle. .Ja muista vielä AINA AJATELLA ETTÄ PELAAMINEN EI SOVI MINULLE.Pikku hiljaan pelaaminen unohtuu ja peli-radat aivoissa KATKEAA.
Nyt täytyy mennä nukkumaan terv. EX-himopelaaja
Hyviä neuvoja peliriippuvaisille.(kolikkopelit)
1
178
Vastaukset
- Exex_peluri
Pelaamisen lopettamista voi yrittää myös järkeilemällä. Lienee uhkapelaajillekin ihan selvä tosiasia että kymmenien tuhansien voittoja peleistä ei saa milloinkaan. Ok, muutama harva ihminen voittaa vuodessa isommin, mutta prosenteissa pelikertaa kohden puhutaan promillen miljoonasosista. Käytännössä suurin summa jonka peleistä voi voittaa on tonnista kahteen. Paljon pelaavalle (=useita tonneja) tämä satumainen onnenpotku osuu kohdalle kerran vuodessa. Voitto on kuitenkin aina se mitä tavoitellaan, mutta miksi? Mitä niin hyvää ja tavoittelemisen arvoista elämässä tämän tonnin-kahden voitto mielikuvissa edustaa?
Miten kenenkään pelaajan elämä muuttuisi siitä jos sen tonnin tai kahden voiton sattuisi saamaan? Saisi ehkä vähän omiansa takaisin, mutta ei sen enempää. Ei uutta asuntoa, ei uutta autoa, eipä juuri edes etelänmatkaa. Tonni tai kaksi on sama kuin parin viikon palkka työstä. Jos peililöissä tonnin tai kahden voitto edustaa taivasta, miksi ei käyttää aikaansa järkevämmin ja tehdä lisätöitä joista saa varmasti sen tonnin tai kaksi?
Panos-tuotos -suhteessa tonnin-kahden voittoa pitää yrittää pelaamalla noin satakertainen määrä. Viivan alle jää 95 häviötä ja viisi voittoa. Tase rajusti miinuksella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 585060
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai544572Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1224499Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san2951700- 891371
- 791324
- 2281308
- 3061015
- 199940
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50830