Huimaus? vikaa korvassa?

tasapainoelin

Mulla on jo useamman vuoden ollut ajoittain huimausta. Huimausta ei tunnu jos pääni on ns. normaali asennossa. Huimaus tuntuu kun käännän päätä oikealle tai siirrään pelkästään katseeni samaan suuntaan. Huimaus kestää vain muutamia sekunteja ja joskus tuntuu ihan vatsan pohjassakin. Otin tämän asia muutama vuosi sitten puheeksi terkkarilla. Korvassa ei näkynyt mitään, ei ollut nestettä.

Mitä tämä voisi olla? Ihan selvästi huimauksen aiheuttaa pään liikuttaminen joten tasapainoelimissä lienee jotain häikkää?? onko kellään vastaavaa??

1

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemustakin

      Kokeile Eplyn menetelmää.Netissä löytyy selkeät ohjeet.Pitää tehdä muutaman kerran päivässä ja jatkaa säännöllisesti.Ei vie aikaa kuin noin 5 min kerralla ,kun teet maltillisesti.Jos on kysymys hyvänlaatuisesta asentohuimauksesta,auttaa .Mutta ,jos helpottaa ,älä laiskistu ,vaan tee jatkossakin.Auttoi läheiselläni eriomaisesti.OMA APU PARAS APU.
      Vastaavaa ongelmaa on monellakin,ja on tosi epämiellyttävä.Googlaileppa ,niin löytyy ohje.Kerro miten auttoi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      191
      3145
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      2862
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2260
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      74
      1896
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1803
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1731
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      108
      1585
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      219
      1186
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1140
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1099
    Aihe